Dnes je pondelok, 25.január 2021, meniny má: Gejza
Čas čítania
6 minutes
Zatiaľ prečítané

František Kovár: Smeč nemusíte vždy partnerovi vrátiť

január 23, 2019 - 13:23
Roky je uznávaným hercom Slovenského národného divadla. Je úspešný, vzdelaný a charizmatický, ale nechýba mu skromnosť a pokora. Vyžaruje z neho nielen láska k svojej žene a rodine, ale aj láskavý a priateľský prístup ku kolegom i ľuďom naokolo. Stretnutie s FRANTIŠKOM KOVÁROM je doslova balzam pre dušu.
Foto: 

Začal sa rok 2019. Pán Kovár, aký bol pre vás ten predchádzajúci?

Koncom minulého roka som mal plné ruky práce. Hral som predstavenia hneď po vianočných sviatkoch, aj na Silvestra. Bolo to však nesmierne pozitívne, lebo sme mali plné hľadisko. Koncom roka som pracoval aj v dabingu. Robili sme na dvadsaťštyridielnom seriáli BBC s názvom Merlin. Začiatkom tohto roka som spolupracoval na televíznom seriáli o Albertovi Einsteinovi, ktorý je rovnako veľmi pútavý. Minulý rok mi však priniesol aj smutné chvíle. Navždy totiž odišli také významné osobnosti ako Marián Labuda, Stano Dančiak a Marián Geišberg.

 

Ste uznávaným hercom SND. Máte na konte množstvo charakterových úloh. Ktorá vám je v súčasnosti srdcu najbližšia?

Všetky postavy, ktoré stvárňujem, sú mi svojím spôsobom blízke. Snažil som sa s nimi stotožniť. Pre mňa je dôležité, aby ich v mojom stvárnení prijal aj divák. Pristupujem k týmto zmenám s pokorou. Jeden večer hrám postavu človeka, ktorý chytá potkany. Na druhý večer obhajujem monarchiu, potom hrám riaditeľa. Táto rôznorodosť v našej profesii nám prináša veľa potešenia. Nemám obľúbenú len jednu postavu, ale je ich oveľa viac. Je to ako s deťmi. Niekedy sa darí lepšie, inokedy horšie, ale aj tak sú vaše.

 

Raz ste povedali, že divadelné herectvo je, pokiaľ ide o charakterové postavy viac milosrdnejšie k mužom. Prečo si to myslíte?

Autorov, ktorí píšu postavy pre zrelšie ženy, je menej. Škála mužských postáv aj v zrelšom veku je o čosi bohatšia. Čím je herec zrelší a má viac skúseností, tým väčšie bohatstvo dokáže vložiť do svojej postavy. Je to ako s náhrdelníkom. Čím viac rôznych korálikov tam dáme, tým je náhrdelník pestrejší a krajší. To platí aj o herectve. No naše herecké kolegyne nemajú toľko možností ako my herci. Ak si pozriete ktorékoľvek hry a obsadenia, ženy sú zastúpené len v jednej tretine. Keď vidíte krásnu mladá ženu, tak to vnímate ako zázrak. Pohľad na ňu vás poteší a zahreje na srdci. Čím je však žena zrelšia, tým prináša viac vnútorného bohatstva. A my muži nie sme k tomu dosť vnímaví.

 

Divadelné predstavenia sú psychicky dosť náročné. Ako relaxujete?

Úplne všedne. Rád chodievam na nákupy potravín a robím bežné domáce práce. Je to pre mňa ideálny relax. Svoj voľný čas rád trávim aj s vnúčatkami. S manželkou pravidelne pozeráme rôzne športové programy. Televízor máme v kuchyni a pri príprave jedla pozeráme často šport. Tešíme sa z úspechov našich športovcov. V lete mi robil radosť Peter Sagan. Cez zimu zase sledujem úspechy Anastázie Kuzminovej, Pavlíny Fialkovej a Petry Vlhovej. A pozeráme aj tenis a dokonca aj snooker. Naši športovci a športovkyne robia Slovensku fantastickú reklamu. 

 

Vaša manželka bola všeobecnou lekárkou. Je vám nápomocná v prípade, že ochoriete?

Moja manželka sa o mňa príkladne stará. Občas ma aj karhá, ak nedodržiavam veci, ktoré mi povie. Každé ráno pijeme obaja cviklovú šťavu, má pre nás blahodarné účinky. Je to už taký náš domáci rituál. Radi chodievame spoločne na vzduch a počas sezóny chodievame na huby. Musím však priznať, že sa o mňa nestará len manželka, ale aj môj syn, ktorý takisto pôsobí ako všeobecný lekár. 

 

Ste šťastne ženatý už vyše štyridsaťpäť rokov. Ako sa vám podarilo udržať si krásne a harmonické manželstvo?

Krásne a harmonické manželstvo treba definovať ako úplne normálne manželstvo. Aj nám sa občas stane, že máme na veci iný názor. A niekedy aj zahrmí. Je to prirodzené a deje sa to v rôznych manželstvách. Pravdou je, že mám zamestnanie, ktoré je časovo pomerne náročné. Ak hrám do mesiaca pätnásť predstavení, tak pätnásťkrát večer nie som doma. Aj v dabingu mám často pracovné povinnosti. Naše spoločné chvíle s manželkou sú pomerne vzácne a preto sa ich snažíme prežiť naplno. Tým, že som menej doma, aj nedorozumení v našom manželstve je menej. No predovšetkým, mám vedľa seba ženu, ktorej som za mnohé vďačný a mám ju rád.

 

V čom podľa vás spočíva spokojný, vyrovnaný a šťastný vzťah?

Myslím si, že vo vzťahu je dôležité tolerovať menšie chybičky toho druhého. Je to výstižne obsiahnuté aj v Kazateľovi, kde sa hovorí: Miluj svojho blížneho ako seba samého. Človek nechce ubližovať sám sebe a nemal by ani tomu druhému. Život je však rôznorodý. Niekedy môže mať jeden z partnerov zlú náladu a povie druhému niečo, čo by ho mohlo raniť. Prípadne môžete na nejakú poznámku zle zareagovať a už je oheň na streche. Vzťahy rád prirovnávam k tenisu. Tú loptičku jednoducho nemusíte partnerovi vrátiť a necháte ju spadnúť. Je to tak pre oboch lepšie. Dôležité veci treba riešiť a vedieť sa na nich vo vzťahu dohodnúť. Podľa mňa je v partnerstve podstatná dobrá komunikácia.

 

Máte dvoch synov, vnúčatá. Akú múdrosť sa snažíte odovzdať svojim potomkom?

Myslím si, že v tomto smere múdrosť znamená byť dobrým a auntentickým príkladom pre svoje deti. My si totiž niekedy neuvedomujeme, ako veľmi nás pozorujú a čo všetko môžu od nás prebrať. Časom sa ich pozorovania môžu vyplaviť na povrch. Dnes je však akási hodnotová zmena. Niekedy sa rodičia čudujú, čo všetko im deti dokážu povedať. Všetko sa však podľa mňa dá napraviť dobrým príkladom.

 

frantisek_kovar.jpg

František Kovár
Foto: 
Ivan Medveď

Divadelnú šatňu ste mali s Mariánom Geišbergom. Vraj ste radi debatovali o politike... Chýba vám?

Marián mi veľmi chýba. Dokonca mi chýba viac, ako som si kedykoľvek myslel, že mi môže chýbať. Spoločnú šatňu sme mali dvadsaťdva rokov. Marián Geišberg bol bol otvorený a priamy. Bol však skôr pesimistom. Vedel a cítil, že niektoré veci sa neskončia dobre. Ja som bol jeho opakom, v mnohých ohľadoch som skôr optimista. Raz sa vyplnilo moje presvedčenie, inokedy Maroškove. Mal výborný rozhľad v rámci geopolitického nazerania na svet. Pamätal si, čo sa kedy udialo a ovládal históriu. Viedli sme spolu zaujímavé debaty. Oboch sa nás rovnako dotýkala nespravodlivosť.

 

V čom podľa vás spočívala jeho charizma?

Marián Geišberg mal v sebe zakorenený silný zmysel pre spravodlivosť. S ním sa neoplatilo zahrávať. V predstavení Hotel Bristol mal na sebe biely oblek a vyfúkané vlasy. Keď po kostýmovej skúške vstúpil do šatne, povedal som mu, že Waldemar Matuška sa môže schovať. Z Mariána vyžarovala obrovská mužnosť. Počas spomínaného predstavenia to výborne iskrilo aj s jeho hereckými partnerkami. Bol vynikajúcim hercom a zažil som ho aj ako skvelého pedagóga na VŠMU. Bol výborným glosátorom, textárom a pesničkárom. Priznám sa, že naša spoločná šatňa ostala v takom stave, ako keď Maroško žil. Nemal som silu sa čohokoľvek dotknúť.

 

Máte množstvo hereckých a pedagogických skúsenosti. Čo vás naučili?

Naučil som sa nikoho nepodceňovať. Keď som pôsobil ako pedagóg na VŠMU, zúčastňoval som sa na prijímačkách budúcich hercov. Niekedy prvý pohľad  na nich klamal. Keď predviedli to, čo sa naučili, často sme boli pozitívne šokovaní, aký talent na skúšky prišiel. To ma naučilo veľkej pokore. Každá nová herecká generácia vždy prinesie so sebou iný zaujímavý pohľad. My zrelší už občas ideme v akýchsi zabehnutých koľajach. Taký je život.

 

Zmenili sa v zrelom veku vaše životné hodnoty?

Najdôležitejšia v živote je láska, ktorá má množstvo každodenných podôb. Spoločnosť by si mala aj v dnešnej dobe uvedomiť, že tu máme aj starších ľudí, chorých a tých, ktorí si nevedia sami pomôcť. Máme všetkého prebytok. V obchodoch máme tovar z rozličných oblastí sveta. Napriek tomu stále nemáme dosť a frfleme. Mali by sme žiť vo väčšej spolupatričnosti. Uvedomiť si, že máme možnosť urobiť si život krajším a lepším cez spektrum všetkého, čo je pre nás viac alebo menej dôležité. Medzi hodnoty, na ktorých trvám, patrí spravodlivosť, pravdovravnosť a pomáhanie jeden druhému. Toho nie je naozaj veľa. Ako sa píše v jednej básni: Každý deň stretnúť človeka... To podľa mňa stačí.

- - Inzercia - -