Dnes je streda, 18.máj 2022, meniny má: Viola
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

ZNAMENIA Z ONOHO SVETA: Tajomný muž

január 26, 2019 - 10:57
Vyrastala som v malom mestečku na východe Slovenska, v silne veriacej katolíckej rodine. Keď som bola stredoškoláčka, dozvedela som sa, že rodičia mojej starej mamy boli židia, ktorí konvertovali na kresťanstvo začiatkom druhej svetovej vojny. Bola to len taká letmá poznámka, viac sa o tom u nás nehovorilo.
Foto: 
shutterstock.com

O mojich prarodičoch sa doma mlčalo. Nepátrala som po príčinách, v podstate ma to ani nezaujímalo. Po maturite na gymnáziuma čakalo štúdium v hlavnom meste. Do Bratislavy som pricestovala začiatkom septembra, ubytovala som sa na internáte a prvé mesiace somsa cítila veľmi opustená a sama. Prechádzala som sa ulicami mne neznámeho mesta a míňala davy cudzích ľudí, ktorí sa spolu rozprávali a smiali. Bolomi smutno. Raz, keď som prechádzala parkom na Hviezdoslavovom námestí, upútal moju pozornosť zvláštny postaršímuž na lavičke. V jeho veľmi bledej tvári svietili priam uhľovočierne oči, mal na sebe dlhý čierny staromódny plášť a na hlave klobúk. Keď som prechádzala okolo, muž sa namňa uprene zadíval, trochu sa pousmial a rukou sa dotkol klobúka, akoby na pozdrav. Zmiatlo ma to a znepokojilo. Odkiaľ ma mohol poznať? Moji príbuzní predsa žijú na opačnom konci republiky a v Bratislave sme nikdy nijakú rodinu ani známych nemali. Asi o týždeň sa situácia zopakovala. Neznámymuž postával pri schodoch našej školy a keď sa naše pohľady stretli, opäť sa pousmial a mierne uklonil hlavou.
Neskôr, keď somsa už skamarátila so spolužiačkami a chodili sme v skupinkách, som ho už nestretávala. Občas sami síce zazdalo, že vidím jeho čierny ohnutý chrbát v dave, ale to bolo všetko.

Nočný prízrak

Mesiace plynuli a prišlo skúškové obdobie. Spolubývajúca odišla na víkend domov a ja som zostala v izbe sama, zavalená skriptami. A tak som aj zaspala. Po niekoľkých hodináchma prebudil zvláštny, intenzívny pocit chladu. Napadlo mi, že by som si mohla zobrať spolužiačkin paplón. No len čo som otvorila oči, zamrela som od hrôzy. Pri mojej posteli stála známa postava oblečená v tmavom, po zem siahajúcom plášti, prepaľovala ma čiernymi očami a smutne sa usmievala. Nebol to človek z mäsa a kostí. Jeho kontúry sa totiž rozplývali v hmle a ani nestál na zemi, akoby sa vznášal. Chcela som vykríknuť od hrôzy a zapnúť nočnú lampu. No nevyšiel zo mňa ani hlások a celémoje telo bolo paralyzované nesmiernym strachom. Neviem, ako dlho trval ten výjav, možno len pár sekúnd, a prízrak sa rozplynul v tme. Vyletela som z postele, zažala svetlo, ale do rána som oči aj tak nezažmúrila.

Tajomstvo starej mamy

Otom, čo sa stalo tej noci, somnikdy nikomu nepovedala. Bála som sa, aby ma nepovažovali za blázna, nomne to neschádzalo zmysle. Začiatkom marca, keď moja starká oslavovala 95. narodeniny, sa u nás doma zišla celá široká rodina. Keď prišla na stôl narodeninová torta a káva, starámama povedala, že je to už asi naposledy, čo nás všetkých vidí takto spolu. Vybrala zo starej komody ošúchaný album, ktorý som nikdy predtým nevidela, a začala rozprávať o tom, čo všetko prežila. Spočiatku som ju počúvala len na pol ucha, ale keď obrátila list albumu a ukázala vyblednutú fotografiu rodičov, takmer som skamenela. „Kto to je?“ s bázňou somzašepkala a prstom ukázala na muža stojaceho vedľa mojej prababky. „Aladár, bratmojej nebohejmamky,“ povedala divným, takmer neprítomným hlasom. „Pred vojnou žil v Bratislave a mal tam železiarstvo. Počas holokaustu mal ísť do transportu,no keď po neho prišli, našli ho obeseného v jeho obchode. Spáchal strašný hriech, nech mu to Boh odpustí.“ Posledné slová vyriekla v akomsi mne neznámom jazyku a siahla do vrecka po ruženec, ktorý vždy nosila pri sebe. Rodičia mi neskôr povedali, že ten cudzí jazyk bol jidiš.

Helena S., Bratislava

Milí čitatelia, ak ste aj vy zažili nejakú záhadu, ktorú si neviete racionálne vysvetliť, ale predsa ovplyvnila váš život, podeľte sa s nami o svoje zážitky. Či už ide o odkazy zo záhrobia, záhadné posolstvá, alebo zážitky z klinickej smrti, radi ich uverejníme na stránkach Slovenky.

- - Inzercia - -