Dnes je piatok, 18.jún 2021, meniny má: Vratislav
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Recept na dlhý život? Radšej nejesť vôbec ako v strese!

január 29, 2019 - 12:15
Emma Martina Luigia Morano. Je vám toto meno povedomé? Možno si z médií pamätáte, že šlo o najstaršiu ženu sveta, ktorá zomrela v apríli 2017 vo veku 117 rokov.
Foto: 
Shutterstock

Jedna z otázok, ktoré počas života na margo dlhovekosti dostávala, sa pochopiteľne týkala stravy. Možno vás prekvapí, že zloženie jedálneho lístka príliš neriešila. Nemala k dispozícii žiadne zázračné superpotraviny, bežne si pripravovala vajíčka, kuracie mäso, chlieb, zemiaky či sušienky. Držala sa však osvedčeného pravidla a v mnohých rozhovoroch ho i prezradila: „Keď jem, tak jem. Sústredím sa výlučne na stravu a nič iné nevnímam.“ Podľa jej slov ide zároveň o recept na dlhý život bez závažnejších zdravotných problémov. Vychutnávať jedlo, vnímať jeho chuť, farby, teplotu a zloženie. To je tá správna cesta.

Na jej tvrdení zrejme niečo bude. Ruku na srdce, koľkí jedávate v chvate, drobnosti z automatu, popri jedle surfujete v mobile, čítate správy, prípadne vybavujete telefonáty? To je najhorší spôsob, keďže telu nedávate žiadny signál k jedeniu, nie je pripravené, netvorí sa dostatok slín v ústach a ani tráviacich enzýmov v žalúdku.

Jediné gro – jasný stimul!

To značí dať telu aj mysli zreteľný podnet, že idete jesť a sústrediť sa iba na to. Ak do seba v rýchlosti nahádžete akékoľvek porcie, škodíte si viac, než keby ste nejedli vôbec. Preto platí základné odporúčanie: Ak viete, že máte na jedlo iba zopár minút, nevadí. Vychutnajte si ich. Buďte v kľude a jedzte vedome. Majte na pamäti, že radšej zjesť menej, no pri plnej koncentrácii, než skonzumovať celú porciu a byť myšlienkami inde. Kto vie, možno rekord v dlhovekosti potom trhnete práve vy. :-)

- - Inzercia - -