Dnes je pondelok, 28.november 2022, meniny má: Henrieta
Čas čítania
7 minutes
Zatiaľ prečítané

Helena Vondráčková: Pri mladšom mužovi sa musíte snažiť

február 23, 2019 - 08:46
Roky je hviezdnou stálicou populárnej hudby, ktorá má svoj štýl a noblesu. Spevácka diva HELENA VONDRÁČKOVÁ, ktorá chystá na Slovensku veľký koncert, Slovenke prezradila nielen, ako byť v top forme, ale aj tajomstvo, ako si udržať lásku mladšieho muža. A dokonca aj to, ako ulovila žraloka.
Foto: 

Helena Vondráčková, vaše spevácke vystúpenia sa odohrávajú veľkom tempe, sú fyzicky a psychicky vyčerpávajúce. Odkiaľ čerpáte toľko energie?

Publikum mi dodáva neuveriteľnú energiu a adrenalín. Vďaka nemu si nemôžem dovoliť zaspať na vavrínoch. Mám chuť svoju prácu neustále niekam posúvať. Svojich fanúšikov nechcem sklamať, rada pre nich vymýšľam rôzne inovácie a rozširujem svoj spevácky repertoár. Ale je pravdou, vystúpenia sú fyzicky aj psychicky náročné. Často cestujem, presúvam sa na koncerty a veľakrát mávam deficit spánku. Aj preto veľa športujem, aby som bola fit. Hrám tenis, plávam, v zime lyžujem. Navyše s manželom radi chodievame na dlhé prechádzky s našou sučkou Elzou. Starám sa aj o svoju vizáž. Mojou dvornou módnou návrhárkou je Tatiana Kovaříková a dlhé roky ma líči Zdeněk Fencl. Mám okolo seba výborný tím ľudí. Nedávno mi dosť pomohol aj môj fyzioterapeut. Na Štedrý večer mi padla na nohu štyridsaťkilogramová tabuľa zo skrine a mala som zlomené štyri prsty na nohe. Našťastie sa to zrástlo dobre.

Roky ste idolom, hviezdou a ženou, ktorú obdivujú. Vzhľad je u speváčok pomerne zaväzujúci. Čo vám najviac pomáha, aby ste sa cítili a vyzerali fit?

Veľmi mi pomáhajú všetky moje športové aktivity. Každé ráno tiež cvičím. Mám špeciálne cviky na panvu, ale aj na vnútorné svalstvo. V minulosti som mala trošku  problém s vysunutou platničkou, naučila som teda niekoľko dôležitých cvikov na vnútorné svalstvo, ktoré mi ukázal fyzioterapeut. Mám aj svojho trénera, ktorý je celý nedočkavý, kedy ma opäť uvidí. V poslednom čase som však mala veľmi veľa práce. Okrem polámaných prstov na nohe som však mala ešte aj ďalšie zranenie. Natrhla som si šľachu na ruke.

helena_vondrackova_01.jpg

Helena Vondráčková
Foto: 
Ivan Medveď

Čo sa vám stalo?

Nedokážem si to vôbec vysvetliť. Vzala som do ruky mikrofón zo stojana. Urobila som pohyb lakťom smerom nahor a... natrhla som si ramennú šľachu. Bol to veľmi pomalý pohyb, no doktor mi povedal, že sa to občas stane. Keď už som to mala po trištvrte roku celkom v pohode, tak som v divadle v predstavení Muž so železnou maskou v tme narazila tým istým lakťom do železného stĺpa a šľachu som si natrhla znovu. Našťastie som nemusela podstúpiť operáciu, pomohli mi masáže. Vďaka môjmu fyzioterapeutovi som opäť fit.

Máte skvelú štíhlu postavu. Čo vám pomáha?

Podstatné podľa mňa je najmä sa neprejedať. Zdravé stravovanie mám už akoby naprogramované. Snažím sa vyhýbať jedlám, ktoré mi nerobia dobre. Rozhodne sa neprepchávam knedlíkmi a zahustenými omáčkami. Takisto často nejedávam ani múčne jedlá. Raz za čas zhreším, ale nestáva sa mi to často. Vždy sa ohliadam, čo som jedla minulý týždeň, aby som v ten aktuálny dodala telu potrebné vitamíny. Mám rada zeleninu a ryby, dokonca ich aj chytám. Nedávno som dokonca na Floride ulovila žraloka, ktorý mal vyše metra.

Potom ste ho pustili naspäť do mora?

Nie. Zjedli sme ho (smiech) a bol výborný. Znie to hrozne, ale chutil úžasne.

Vždy ste boli dokonale štíhla. No predsa len, každá žena má v živote obdobia, keď si musí na postavu dávať viac pozor.

Zvyčajne som s hmotnosťou nemávala problém, ale raz za čas sa to stalo aj mne. Nedávno som pre spomínané zranenie nohy nemohla športovať. Musela som sedieť s vyloženými nohami a mám pocit, že sa za ten čas na mňa niečo prilepilo. Povedala som si, že budem musieť trošku zredukovať stravu a opäť pridať viac pohybu. Som skôr typ, ktorý nevie obsedieť. Pokým mi manžel ráno neuvarí kávu a nedá mi guľu, ktorou ma priviaže o stôl, tak som neudržateľná a v jednom kuse v pohybe (smiech). Čo sa týka stravy, mám jednu zásadu. Po piatej už nezvyknem nič jesť. Myslím, že to pomáha. Je to lepšie, ako držať nezmyselné diéty a potom pribrať naspäť všetko, čo sme schudli.

Váš manžel Martin Michal vás nielen zbožňuje, ale aj vždy stojí po vašom boku a bráni vás pred okolitým svetom…

Je to pravda, som za neho vďačná. Ľudia v minulosti reagovali pomerne rozpačito, keď ma Martin bránil. Inak to však nejde. Keď prišla u nás zmena režimu, tak si veľa ľudí, vrátane českých médií myslelo, že môžu všetko. Dovolili si dehonestovať človeka, ktorý dosiahol v populárnej hudbe isté postavenie. Chvíľu som sa bála, že toto s manželom neustojíme, no napokon sa nám to podarilo. Som narodená v znamení Raka. Som typ, čo má rád pohodu, mierumilovnosť, mám rada ľudí. Všetko napokon dobre dopadlo. Absolovali sme niekoľko súdnych sporov, ktoré sme vyhrali, a dnes mám pocit, že je to oveľa lepšie. Som rada, že časy, keď na mňa striehli papparazzovia, sú už preč.

Ktoré vlastnosti vám na manželovi Martinovi ešte imponujú?

Imponuje mi, že môj muž je džentlmen. Nie je srab. Je to skrátka chlap, ktorý koná priamočiaro. Vždy povie na rovinu, čo si myslí. Koná čestne. To sú vlastnosti, ktoré sú u muža veľkou devízou. Je veľmi galantný k ženám, dámy ho zbožňujú. Vie dobre vychádzať s ľuďmi. Napriek tomu, že je z úplne inej brandže, ako som ja, je veľmi prispôsobivý a dokáže sa rýchlo etablovať v akomkoľvek povolaní. V minulosti mal dokonca leteckú spoločnosť. Martin vyštudoval v Nitre vojenskú školu a je veľmi všestranný. Neexistuje nič, čo by nezvládol. Dokáže výborne šoférovať motocykel, auto, tank, loď a lietadlo. Práve si obnovuje letecké oprávnenie. Časy, keď lietal s dopravným lietadlom, má už síce za sebou, no teraz si chce ešte dokázať, že to nezabudol. Je však neuveriteľne tvrdohlavý, takže to s ním mám občas ťažké (smiech).

Kedy to medzi vami dokáže zaškrípať?

Mám tému, ktorá u nás rezonuje, odkedy sme sa vzali. Prosila som Martina, aby prestal fajčiť. Naozaj to nie je zdravé, no toto sa mi asi už nepodarí presadiť (smiech). Niekedy mu hovorím, aby občas myslel aj na mňa. Predsa len nám už toľko času na svete neostáva. Skrátka sa o neho bojím. Keď si však môj manžel niečo zaumieni, tak sa s ním nedá diskutovať. Málokedy je ochotný cúvnuť.

Je medzi vami dvanásťročný vekový rozdiel. Aké sú výhody manželstva s mladším partnerom?

Vzťah s mladším mužom má samozrejme veľa výhod. Môj muž hovorieva, že je síce mladší, ale občas mi nestíha (smiech). Môj prvý manžel bol mladší o sedem rokov, Martin je mladší o dvanásť rokov. Keď to takto pôjde ďalej, tak neviem, čo sa bude diať (smiech). Robím si žarty. Mladší partner je pre ženu motiváciou. Predsa len sme všetci v hĺbke duše trošku leniví a občas by sme si aj niečo odpustili. Mladší partner vás motivuje neustále sa snažiť. Musíte byť aktívna, aby ste partnera neomrzeli. Snažím sa (smiech).

Zamilovanosť vraj podľa odborníkov trvá maximálne dva roky, potom už prichádza na rad láska. Čo je pre vás synonymom lásky?

U nás toto neplatí. My sme stále zamilovaní. Mám rada, keď si dáme spoločné raňajky, alebo večeru. Martin mi hovorí, že je neuveriteľné, ako sa stále veľmi milujeme.

V živote ste prežili aj náročnejšie chvíle s rodinou. Čo vám pomohlo alebo pomáha prekonávať problémy a zložitejšie životné situácie?

Určite mi pomohol môj manžel. Mám však aj o desať rokov staršiu sestru Zdenku, ktorá mi bola veľkou oporou spolu so švagrom. So sestrou máme nádherný vzťah a stojí pri mne. Bolo pre mňa nesmierne povzbudivé, že nie som tŕňom v oku celej rodine. Oporou v ťažkých chvíľach mi boli aj Martinovi priatelia, ktorí ho poznajú roky. Mnohí boli u neho zamestnaní a vedeli, že je to schopný človek. Dodávali mi vedomie, že sa nemýlim a že je Martin super chlap. Vďaka tomu som ho bránila zubami-nechtami. Dvadsiateho druhého februára budeme oslavovať šestnáste výročie manželstva. Je to veľký dôvod, aby aj škodoradostníci pochopili, že som so svojím mužom šťastná, je nám spolu dobre a žijeme spoločne nádherný život.

Ale ani vo svojej speváckej kariére neprestávate byť aktívna. V júni chystáte v Nitre veľký koncert Helena Vondráčková a hostia. Na čo sa môžu fanúšikovia tešiť?

Samozrejme, na moje pesničky aj na mojich vzácnych hostí. Koncert práve pripravujeme, ale ktorí hostia tam budú účinkovať, to vám neprezradím. Chcem, aby to bolo prekvapenie. Na koncerte plánujem zaspievať všetky svoje hity, piesne z muzikálov, filmov, ale aj songy z posledných albumov. Myslím si, že každý si príde na svoje.

Roky koncertujete a vystupujete aj na Slovensku. Čím je pre vás naša krajina pracovne či ľudsky zaujímavá?

To je pravda. Veľmi rada jazdím na Slovensko. Chodievam sem od šesťdesiatych rokov, keď sa tu pravidelne konal festival Bratislavská lýra. Boli to krásne chvíle, rada na ne spomínam. V tom čase sme dobre poznali slovenské publikum. Dodnes ma veľmi pozitívne nabíja. Slovenskí fanúšikovia sú veľmi otvorení, vedia dať okamžite najavo, čo sa im páči a čo nie. Nikdy som u vás nemala negatívnu skúsenosť. Mám pocit, že vaše publikum je mi dlhé roky naklonené. Hoci sme sa ako krajina politicky oddelili, dodnes u vás rada koncertujem. Teším sa, že je o moje koncerty u vás stále veľký záujem.

Sledujete v oblasti hudby rôzne trendy?

Určite. Sledujem tvorbu svojich kolegov. Keď som v zahraničí, vždy rada zájdem na nejaký koncert.

Cítite potrebu sa v hudbe neustále posúvať, alebo ostávate verná svojmu vlastnému štýlu?

Mám rada rôzne štýly hudby. Svojmu štýlu hudby však ostávam verná. Občas však rada vybočím zo svojho stereotypu. Mám rada napríklad džez. Pred pár rokmi som nahrala s Martinom Kratochvílom džez-rockový album, ktorý mal veľký úspech. Mám rada aj šansóny, práve na poslednom albume mi vyšli aj šansónové piesne. Navyše tu máme ďalší famózny žáner a tým je muzikál. U vás som si v minulosti zahrala v Hello Dolly. V Česku stvárňujem Donnu v muzikáli Mamma mia. V divadle Broadway v Prahe hrám aktuálne v muzikáli Muž so železnou maskou. Mám však v obľube aj ľudové piesne. Nedávno som bola pozvaná do televíznej relácie Všetko, čo mám rád, a tam som si s Kandráčovcami s chuťou zaspievala aj ľudovku. Ako som už povedala, stretnutie s fanúšikmi ma nabíja úžasnou energiou.

- - Inzercia - -