Dnes je štvrtok, 22.október 2020, meniny má: Sergej
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Diaľnica do minulosti Archeologická kaviareň

február 21, 2019 - 09:00
Slovenské národné múzeum – Archeologické múzeum v spolupráci s Eisnerovou spoločnosťou archeologickou pripravilo prednáškový cyklus Archeologická kaviareň, určený širokej verejnosti, v ktorom predstavuje zaujímavé témy z oblasti archeológie.

Druhá z prednášok, autora Andreja Žitňana s názvom Diaľnica do minulosti. Nečakané nálezy na trase obchvatu Bratislavy, bude opäť v utorok 19. februára 2019 o 16.30 v priestoroch Objavovne v budove SNM – Prírodovedného múzea na Vajanského nábrežia 2 v Bratislave. Vstupné dobrovoľné.

Autor prednášky Andrej Žitňaň zo spoločnosti VIA MAGNA, s.r.o., predstaví najnovšie výskumy v okolí Bratislavy v rokoch 2016 – 2018, ktoré odkryli zaujímavé nálezy a nečakané zistenia a prepísali dejiny obcí na východnom a južnom okraji Bratislavy. Hovoriť bude najmä o nečakaných významných odhaleniach na troch lokalitách: rozsiahlom pohrebisku z obdobia Avarského kaganátu (8. storočie) v Podunajských Biskupiciach, o dvorci germánskeho veľmoža z neskorej antiky (4. storočie) v katastri rovnakej obce, ktorý ukazuje na kontakty miestnych Germánov s Rímskou ríšou a o pohrebisku z obdobia Veľkej Moravy medzi obcami Vajnory a Ivanka pri Dunaji. 

Nový prednáškový cyklus Archeologická kaviareň prináša zaujímavé témy z oblasti archeológie, tematicky zamerané na rôzne obdobia praveku, protohistórie a včasného stredoveku. Projekt je určený predovšetkým širokej verejnosti so záujmom o dejiny. Súčasťou prednášok bude diskusia s autormi. Ako témy sú vybrané najnovšie výsledky a poznatky z archeologických výskumov zaujímavých nálezísk. Spoluorganizátorom podujatia je Eisnerova spoločnosť archeologická, ktorá sa hlási k odkazu akademika, univ. profesora Jana Eisnera, zakladateľa modernej slovenskej archeológie. Ide o úzke zoskupenie mladej generácie archeológov z viacerých odborných inštitúcií v Bratislave, ktorých spája láska k archeológii a chuť posúvať archeológiu bližšie k ľuďom. Prednášky sa konajú raz mesačne, v utorok o 16.30 v SNM-Prírodovednom múzeu v Bratislave na Vajanského nábreží 2.  


- - Inzercia - -