Dnes je utorok, 24.november 2020, meniny má: Emília
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Manželstvo po slovensky: hľadá muža svojho života

február 23, 2019 - 12:00
Linda študovala takmer na samé jednotky. Na strednej aj na vysokej. Študovala sociológiu a keď sa do nej zamiloval Richard, nemala na neho ani pomyslenie. Veď sa okolo nej motali iní chalani! Z lepších škôl aj rodín, s lepším postavením mamy aj otca. Linda brala svojho nápadníka ako piateho, šiesteho na stupienku od jedna po šesť.

Lenže... Richard bol vytrvalý a cieľavedomý. Končil filozofiu, v podstate medzi nimi nebol nijaký vekový rozdiel. Linda bola síce o ročník nižšie, avšak aj neskôr do školy nastupovala. Sem-tam zašli spolu do kaviarne, no Linda brala Richarda ako kamaráta do dažďa. Keď nebol nikto iný poruke a dievčaťu sa nechcelo ísť samému.

Stalo sa však, že sa jedného dňa ocitla na oslave narodením priateľky a oslava dopadla mimoriadne vášnivo. Práve tam sa totiž podarilo Richardovi Lindu uloviť, a to veru do slova aj do písmena. Veď napokon... Poznáme to všetci. Trochu alkoholu, trochu dobrej muziky, prítmie sviečok a pocity absolútnej slobody...

Linda po troch týždňoch zistila, že hoci je tretiačka na vysokej, čaká dieťa. Pravdaže, vedela s kým! Nepatrila medzi radodajky a hoci jej krásu obdivovalo množstvo chalanov, za ostatné týždne sa v posteli ocitla iba s Richardom. Nebola z toho nadšená, a kým to oznámila rodičom, zavolala otca svojho budúceho dieťaťa na kávu.

„Som v tom, Richard! Sme v tom!“ oznámila vecne, ako to dokážu iba sebavedomé a krásne dievčatá.

„A vieš, že som v to tajne dúfal? Som šťastný, Linda! Som šťastný, prešťastný!“ povedal a dievča vyobjímal. Rodičom šli oznámiť radostnú zvesť už ruka v ruke.

„Musí byť svadba! A to čo najskôr,“ rozhodla Lindina mama a Richard sa tešil ešte viac. Veď by sa stal manželom ženy, po ktorej túžil roky!

Po svadbe sa nasťahovali k Lindiným rodičom a tí, stavajúc vilku na dobrej adrese, byt nechali deťom. A keď sa narodil syn, všetci boli nadšení. Vysokoškolskí študenti sa oň starali, ako najlepšie vedeli, a pravdaže, pomáhali i starí rodičia z oboch strán. Takže všetko šlo ako po masle. Až do chvíle, keď obaja promovali a šikovný Richard si založil vlastnú firmu. Vyštudoval síce filozofiu a históriu, mal však v sebe podnikateľa a tak mu podriadil celú budúcnosť.

Linda sa zamestnala po pol roku od narodenia malého Riška, avšak takmer hneď potom otehotnela znovu. Netešil ju život s Richardom, veď to nebola jej nijaká láska. Len spolužiak. Len ctiteľ. Zvíťazila v nej však zodpovednosť, a tak sa aj správala. Ako milujúca matka a dobrá manželka.

Firme hoci i neskúseného podnikateľa sa mimoriadne darilo a Richard zarábal viac a viac. Mladá rodina sa po dvoch rokoch presťahovala do obrovského bytu a Linda si mohla dovoliť vlastne všetko na svete. Krásne šaty, úžasné dovolenky a pomaly aj zabudla, že svoj život chcela prežiť po boku človeka, ktorého by milovala. S pribúdajúcimi rokmi krásnela a dve deti jej dodávali novú energiu.

No a Richarda pohlcovala práca. Snažil sa byť cez víkendy s rodinou, no nie vždy sa to darilo. Linda sa nehnevala, vedela, že zarobiť peniaze, veľa peňazí nie je maličkosť a naozaj sa jej prihodilo, že ich začala mať rada. Veď ich zásluhou získavala sebavedomie, pocit dokonalosti.

Jedného dňa sa stretla so spolužiačkami, a keďže mama prisľúbila zostať s deťmi celý večer, tešila sa ako malé dieťa. Malý Richard mal štyri roky, Linduška takmer tri, takže nijaké bábätká. Večierok sa uberal tým správnym smerom, spolužiačky sa uvoľnili rovnako ako Linda. A po zopár pohároch dobrého vína ako prvá spustila Enda.

„A ten tvoj je normálny?“

„Prečo, preboha? Pravdaže je!“ odvetila trochu so smiechom Linda.

„No asi nie, keď ťa podvádza s každou kelnerkou a asistentkou!“ vyšlo z Endy tak spontánne, že Linda pochopila. Toto si vymyslieť nemohla! A debata sa v tej chvíli obrátila celkom iným smerom. Linda sa dozvedela veci, o ktorých hovorilo celé mesto, a k nej sa dostali až teraz. Richard obieha baby, kupuje im drahé dary a zameriava sa iba na krásne a jednoduchšie. Také, čo nerobia scénky a nepýtajú sa, kedy sa rozvedie.

Zo stretnutia so spolužiačkami odchádzala so zdvihnutou hlavou. Nijaké náreky, nijaké fňukanie. A keď sa ráno pri raňajkách stretla so svojím manželom, ani necekla. Sadla si však k telefónu a obvolala zopár svojich bývalých.

„Pravdaže môžeme ísť na kávu, Linda! Budem veľmi šťastný!“ vravel jeden za druhým.

Mladá podvádzaná manželka a matka sa síce aj naďalej starala o rodinu vzorne a nikomu nič nechýbalo, zariadila si však život tak, aby sa necítila od manžela ponižovaná. Stretávala sa s priateľmi a ich lichôtky ju napĺňali pocitom, že je ešte stále krásna a naozaj sa nemusí kvôli nevere svojho manžela trápiť. Veď ho aj tak nikdy nemilovala.

Stretli sme sa pred pár týždňami. Na postave, tvári a oblečení tejto krásnej ženy bolo na prvý pohľad vidno, že do seba investuje, že sa má v živote dobre.

„A si šťastná?“ pýtam sa.

„Som. A vieš prečo? Lebo hľadám muža svojho života. Nuž a kým ho nájdem, budem s Richardom a budeme sa mať s deťmi strašne dobre.“

Nuž... Aj takéto životy možno žiť. Podstatné je, že sa nikto netrápi.

Vaša IVANA HAVRANOVÁ
Foto: shutterstock

- - Inzercia - -