Dnes je utorok, 11.august 2020, meniny má: Zuzana
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Zomrela svetoznáma rómska speváčka Věra Bílá

marec 12, 2019 - 15:39
Vo veku 64 rokov dnes zomrela speváčka Věra Bílá. Informuje o tom český spravodajský portál iDNES.cz, ktorému to potvrdili dva zdroje z jej blízkeho okolia. Rodáčku z Rokycan v pondelok večer vo vážnom stave previezli do Fakultnej nemocnice Plzeň, kde na druhý deň dopoludnia skonala. Mala pritom dlhodobé zdravotné problémy a bojovala s ťažkou cukrovkou.

Svetoznáma rómska speváčka mala tento týždeň vyraziť na comebackové turné so spevákom Janom Bendigom a dlhoročným členom skupiny Kale Milanom Krokom.

Věra Bílá sa narodila 22. mája 1954 ako Věra Giňová, priezvisko si zmenila po sobáši s Františkom Bílým. Objavila ju speváčka Zuzana Navarová a príležitostne spolupracovala aj s rómskou speváčkou a hudobníčkou Idou Kelarovou. Štrnásť rokov vystupovala so skupinou Kale, s ktorou vydala štyri albumy. Hrali po celej Európe a v Severnej Amerike, pričom dokonca na súkromnom večierku v Bielom dome spievala aj bývalému americkému prezidentovi Billovi Clintonovi. Britské noviny o Bílej písali ako o rómskej kráľovnej či Elle Fitzgerald rómskej hudby. V roku 2005, keď im manažér Jiří Smetana dohodol sériu koncertov v zahraničí, však náhle odišla do Prešova, kde mala korene jej rodina a začala vystupovať na vlastnú päsť. Po smrti manžela a syna sa však zrútila, žila v ubytovni a niekoľkokrát sa neúspešne pokúšala o comeback. Česká televízia nedávno v premiére uviedla dokument Poslední naděje Věry Bílé.

- - Inzercia - -