Dnes je pondelok, 10.august 2020, meniny má: Vavrinec
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Análna trhlina. Vyšetrenie u proktológa.

apríl 10, 2019 - 09:42
Pacienti, ktorí sa sťažujú na bolesť v anuse a výtok krvi, často pripisujú tieto symptómy hemoroidom. Hemoroidy sú naozaj dosť časté ochorenie konečníka, ale nie je to jediné ochorenie s podobnými príznakmi.

Análnej trhline patrí tretie miesto v rebríčku ochorení konečníka. Hovoríme s MUDr. Karimom Masalkhim, proktológom Medzinárodného medicínskeho centra DoktorPRO v Bratislave.

Čo je to análna trhlina?

Análna trhlina je pozdĺžne prasknutie ​​(jeho dĺžka zriedkavo presahuje 1 cm) sliznice v distálnej časti análneho kanála. Stálym symptómom danej choroby  je kŕč análneho zvierača, ktorý vzniká počas defekácie a môže trvať niekoľko dní, až do nasledujúceho vyprázdňovania. Práve tento symptóm hrá dôležitú úlohu v patogenéze ochorenia: bolesť spôsobuje kŕč zvierača, kŕč zosilňuje bolesť a bráni hojeniu trhliny. Nepretržité traumatizovanie sliznice a granulačného tkaniva výkalmi je sprevádzané krvácaním z anusa. Krvácanie je zvyčajne neveľké: je to buď krvné žilkovanie spozorované vo výkaloch alebo stopy krvi na toaletnom papieri.  

Čím  je toto  ochorenie nebezpečné?

Po prvé, je sprevádzané veľmi intenzívnymi bolesťami pri začiatku defekácie. Dlhodobé silné bolesti spôsobujú, že pacient zadržiava proces defekácie, čo často vedie k zápcham. Po druhé, análna trhlina môže spôsobiť infekciu konečníka, čo môže viesť k zápalu.

Aké sú príčiny tejto choroby?

Medzi najčastejšie príčiny vzniku análnych  trhlín patria: chronické zápchy, úraz sliznice rôznorodými predmetmi (vrátane análneho sexu), akútne hemoroidy.

Aká je liečba análnej trhliny?

Konzervatívnu liečbu análnej trhliny je potrebné začať čím skôr, aby sa predišlo komplikáciám a nepríjemným pocitom. Akútne análne trhliny sa  liečia masťami. Nie sú to však masti z lekárne. Sú to masti, ktoré majú jedinečné farmaceutické spracovanie a používajú sa v sieti kliník DoktorPRO po celom svete. Masť má anestetický a antispazmatický účinok. Podporuje rýchle hojenie a je protizápalová. Použitie tejto masti, v kombinácii s prísnym dodržiavaním odporúčaní lekára s ohľadom na správnu výživu, hygienu, cvičenie a celkový životný štýl, zabezpečuje vynikajúce terapeutické výsledky.

Pre liečbu chronických análnych trhlín sa používa metóda rádiových vĺn, ktorá umožňuje rýchle a účinné vyrezanie okrajov trhliny. Takúto procedúru pacient ľahko znáša, rana sa rýchlo hojí a na mieste zákroku nezostáva žiadna jazva. Procedúra sa vykonáva v ambulantných podmienkach.

Ako sa dá zistiť, ktoré ochorenie pacient má –  análnu trhlinu alebo hemoroidy?

Pre určenie presnej diagnózy je, nepochybne, potrebné  navštíviť proktológa. A to čím skôr!

- - Inzercia - -