Dnes je utorok, 11.máj 2021, meniny má: Blažena
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Hlasujte o to, ktorý slovenský poklad treba zachrániť

apríl 16, 2019 - 14:00
V každom kúte Slovenska sa ukrýva veľa historických pamiatok, ktoré ničí zub času a už desaťročia čakajú na svoju nevyhnutnú obnovu. Experti vybrali deväť takýchto vzácnych diel. A vy teraz môžete rozhodnúť, ktoré z nich dostane 50-tisíc eur od Nadácie VÚB na svoje znovuzrodenie.
Foto: 

Práve sa rozbehlo verejné hlasovanie o pridelenie grantu na obnovu jedného z deviatich starobylých objektov či umeleckých diel obrovskej hodnoty. Tie vybrala nezávislá komisia odborníkov na ochranu historického dedičstva spomedzi viac ako 750 pamiatok, ktoré do súťaže nominovali ľudia z celého Slovenska.

Pozrite sa na 9 finalistov veľkej hlasovacej súťaže Poklady Slovenska, zozbieraných z celej krajiny, za ktorých záchranu sa môžete teraz prihovoriť. Stačí na to pár kliknutí na tejto stránke.

  • Krásnohorské Podhradie - Mauzóleum Andrášiovcov – jedinečná secesná stavba má poškodenú kupolu a tambur. Okrem toho je nutné v interiéri obnoviť mramorovú podlahu a mozaiky.

  • Bardejov -  Gotická brána z Baziliky minor sv. Egídia – pri prácach na renesančnej bráne do bardejovskej baziliky bola pod jej povrchom odhalená unikátna pôvodná gotická brána. Práve jej reštaurovanie je predmetom hlasovania v tejto súťaži.

  • Červený Kláštor - Fresky v Kapitulnej sieni Kláštora kartuziánov – medzi najhodnotnejšie časti tejto gotickej sakrálnej stavby situovanej v okrese Kežmarok patria vzácne, no postupne blednúce nástenné maľby zobrazujúce výjavy z krížovej cesty.

  • Svidník - Ikonostas v chráme sv. Paraskievy – vzácna pamiatka sakrálneho charakteru obsahuje spolu 27 ikon, ktoré svedčia o prvotriednom maliarskom a rezbárskom umení. Súčasťou plánu zreštaurovania sú aj cárske dvere a podstavce pod štyri hlavné ikony.

  • Bratislava - Jeszenákova hrobka – na cintoríne Kozia brána v hlavnom meste sa nachádza v dezolátnom stave hrobka uhorského šľachtica, baróna Jána Jeszenáka. Zámerom obnovy je aj jej umelecky hodnotný reliéfny náhrobok z carrarského mramoru.

  • Brhlovce - Obraz Krista na hore Olivetskej – veľký neskorobarokový obraz na oltár Kostola Sedembolestnej Panny Márie v obci v levickom okrese vytvoril slávny rakúsky maliar Anton Schmidt. Vzácna olejomaľba potrebuje nutne reštaurovanie.

  • Sološnica - Sochy sv. Mikuláša a sv. Augustína – barokový oltár v Kostole Všetkých svätých v obci z okresu Malacky pochádza z konca 17. storočia. Zreštaurovanie postáv dvoch biskupov v nadživotnej veľkosti prinavráti tejto pamiatke jedinečné umelecké a estetické hodnoty barokového sochárstva.

  • Pukanec - Bočný oltár Korunovania Panny Márie – významný gotický oltár z roku 1484 umiestnený v Kostole sv. Mikuláša v obci blízko Levíc potrebuje zreštaurovanie ôsmych tabuľových malieb na krídlach oltára ako aj rezbársky zdobenej vzácnej oltárnej skrine.

  • Oravská Poruba - Bajčiovská veža – ku kamennej veži zo 17. stor. sa viažu počiatky národného obrodenia v revolučnom roku 1848 na Orave. Dnes zanedbaný stav tohto pamätného miesta nezodpovedá jeho významným pamiatkovým hodnotám.

Bývate v okolí niektorej z týchto pamiatok? Počuli ste o jej príbehu? Zahlasujte za poklad, ktorý si podľa vás zaslúži 50-tisíc eur na svoju obnovu najviac.

Počas 10-ročnej histórie tohto osvetového programu sa už podarilo obnoviť napr. vitráže v Spišskej Kapitule, fresky v stredovekom kostolíku v obci Čerín, renesančnú zvonicu v podtatranskej obci Vrbov, dielo Majstra Pavla z Levoče či barokový organ v Španej Doline

- - Inzercia - -