Dnes je sobota, 19.september 2020, meniny má: Konštantín
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Olga Menzelová: Som rada, že manžel je konečne doma

apríl 17, 2019 - 11:52
Deviatemu ročníku filmovej súťaže Slnko v sieti kraľovala snímka Tlmočník, ktorá získala cenu za najlepší hraný film, najlepšiu réžiu, najlepší mužský herecký výkon v hlavnej úlohe a zvíťazil ešte v ďalších troch kategóriách. Cenu za najlepší mužský herecký výkon získal český režisér Jiří Menzel. Cenu za neho prišla prebrať jeho manželka Olga Menzelová, ktorá nám poskytla rozhovor.

Foto: Profimedia

Ste bývalou novinárkou. Nechýba vám občas táto profesia?

Nie. Z povolania novinárky čerpám dodnes. Viem výborne po česky a nemám problém so štylistikou. Keď organizujem rôzne výstavy, tak sa mi táto profesia veľmi hodí. Vďaka nej som schopná napísať rýchlo text, čo považujem za svoju veľkú výhodu.

S akými myšlienkami ste išli do Bratislavy na odovzdávanie cien Slnko v sieti? Verili ste, že film Tlmočník, kde účinkoval váš manžel, získa toľko cien?

Budem k vám úprimná. Mám neuveriteľne veľa práce a starostí. Ak by som si myslela, že nemá cenu ísť na podujatie Slnko v sieti, tak by som sem jednoducho nepricestovala. Prišla som sem hrdo a so sebavedomím, že to dobre dopadne.

Váš manžel, známy český režisér Jiří Menzel, si vo filme Tlmočník zahral hlavnú úlohu. Ako sa vám páčil tento film?

Musím sa priznať, že som film Tlmočník zatiaľ nevidela. Možno to znie zvláštne. S dcérkami sme však niekoľkokrát boli na nakrúcaní filmu. Bolo to úžasné, máme z nakrúcania len tie najkrajšie spomienky. Dokonca som za Jirka preberala ocenenie aj v Tel Avive. Bola to jeho posledná filmová rola, kým bol ešte zdravý. Myslím si, že rozhodnutie, či si pozriem spomínaný film, má ešte čas. Rozhodne pri ňom nechcem plakať. Chcem sa ubrániť tomu, aby som porovnávala, ako bol na tom manžel vtedy a ako je na tom dnes. Je to pre mňa veľmi bolestivé.

Manželstvo s režisérom je zvyčajne veľmi inšpiratívne. Čo vás Jiří Menzel naučil?

Myslím, že sme sa formovali tak navzájom. Jirko je mimoriadny človek s mimoriadnym zmyslom pre humor. Má krásny vzťah k ľuďom. Vidíte to aj v jeho filmoch. On má ľudí jednoducho rád. Nakrúcal vždy kvôli ľuďom a nie kvôli prestížnym cenám. Jeho filmy sú jeho odrazom. Je naozaj úžasný a výnimočný človek.

Väčší vekový rozdiel medzi partnermi prináša ženám určitú stabilitu v partnerstve. Ako to je vo vašom prípade?

Určite som túto stabilitu cítila. Vždy sme boli veľmi hraví. Náš vzťah je mimoriadny, lebo je slobodný. Nikdy som nemala strach Jirkovi niečo povedať. Vždy som sa o neho mohla oprieť. Ak máte partnera, ktorý vás nepodrazí, nezhodí a navyše sa o neho môžete oprieť, to je vo vzťahu naozaj veľmi dôležité.

Zažili ste podobne krásny vzťah aj predtým?

Jirka som stretla, keď som mala dvadsať rokov. Sme spolu strašne dlho. Vidím však vo svojom okolí, že niektoré moje kamarátky nehovoria partnerom pravdu, pretože sa boja, že by mali vo vzťahu problémy. Všetko vždy vypláva na povrch. Ja sama som klamať nikdy nemusela.

Ako vníma váš manžel, že získal cenu za hlavnú mužskú rolu vo filme Tlmočník?

Je šťastný, že sa na neho nezabudlo, pretože sa nachádza vo veľmi ťažkej situácii. Už niekoľkokrát takmer zomrel, ale má neskutočnú vôľu žiť. To, že dostáva rôzne ceny, pre neho znamená, že ľudia na neho nezabudli.

Máte dve dcérky. Ako sa ich snažíte vychovávať?

Je to veľmi ťažká otázka. Rodičovstvo sa nedá vyčítať z knižiek. Malo by to byť niečo medzi autoritou a kamarátstvom. Nájsť tu rovnováhu je pomerne ťažké. Dôležitá je otvorenosť, aby sa deti nikdy nebáli povedať mi čokoľvek. Svojim dcérkam vždy hovorím, že ak by urobili čokoľvek, hoci aj najhoršie na svete, aby sa za žiadnych okolností nebáli prísť za mnou a povedať mi to. Vzťah rodičov a detí je nesmierne dôležitý.

Ako sa má momentálne pán Menzel?

Od 8. októbra je doma v domácej liečbe. Môj manžel potrebuje veľkú starostlivosť. Mám vedľa seba vyškolených pracovníkov, ktorí mi s ním pomáhajú. Sama by som totiž túto prácu a s dvomi deťmi nezvládla. Domáce prostredie je pre Jirka liečivé už len tým, že je doma so svojimi najbližšími. Jediné, čo ma mrzí, je fakt, že som ho domov nevzala už dávno. Verila som totiž rôznym rehabilitáciám a myslela som si, že mu to pomôže. Keď bol manžel v nemocnici, tak sa necítil veľmi dobre. Dnes si uvedomujem, že som schopná zvládnuť toho viac, ako som si predstavovala. Mám doma chorého manžela a je to náročné aj po finančnej a organizačnej stránke. No, nechcem sa sťažovať. Som šťastná, že je Jirko doma. Predtým som trávila všetok svoj voľný čas v nemocnici, kam som chodievala dvakrát denne. Tým, že je doma, tak mám všetko pod kontrolou. Je to pre mňa veľká úľava...

Viac sa dočítate v aktuálnom dvojčísle Slovenky

 

- - Inzercia - -