Dnes je sobota, 31.október 2020, meniny má: Aurélia
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Najnovšia štatistika: Poznáte priemerný vek rodičiek na Slovensku?

máj 13, 2019 - 10:00
Jedno je isté, priemerný vek rodičiek sa neustále zvyšuje. Za poslednú dekádu sa zvýšil o jeden rok na 29,7 roka.

Ako vyplýva z údajov Štatistického úradu SR (ŠÚ SR) o demografickom vývoji za rok 2018, najväčšiu skupinu rodičiek predstavovali v minulom roku ženy vo veku 30 až 34 rokov. Každé tretie dieťa na Slovensku totiž priviedla na svet žena z uvedenej vekovej skupiny. Celkovo evidujú za minulý rok na Slovensku 57 639 živonarodených detí, z toho najviac v Prešovskom kraji a najmenej v Trenčianskom kraji.

Z údajov ŠÚ SR ďalej vyplýva, že úhrnná plodnosť na Slovensku bola za posledných desať rokov najvyššia práve v minulom roku a dosiahla hodnotu 1,54 dieťaťa na ženu. Hodnoty pod hranicou kritickej plodnosti 1,5 dieťaťa na ženu pritom Slovensko dosahovalo v rokoch 2009 až 2016. V rokoch 2017 a 2018 došlo k miernemu zvýšeniu hodnoty nad hranicu kritickej plodnosti. Tento ukazovateľ vyjadruje priemerný počet živonarodených detí pripadajúcich na jednu ženu počas jej celého reprodukčného obdobia od 15 do 49 rokov.

Počet detí v rodine

Za poslednú dekádu je navyše Slovensko pod záchovnou hodnotou pre populáciu, teda pod hodnotou 2,1 dieťaťa na ženu. Pod touto hranicou je plodnosť na Slovensku od roku 1989. Záchovná hodnota je úroveň úhrnnej plodnosti, pri dosiahnutí ktorej je zabezpečená jednoduchá reprodukcia populácie, teda kedy môže generácia zabezpečiť svoju plnú náhradu.

Významným demografickým javom je v posledných rokoch mimomanželská pôrodnosť. Kým v roku 2009 sa mimo manželstva narodilo zhruba 19-tisíc detí, za minulý rok tento počet narástol na 23-tisíc detí. „Tu je však vývoj zaujímavý v tom, že hoci mala mimomanželská plodnosť od polovice 90-tych rokov evidentne rýchlo rastúci trend, ten sa zastavil na hodnote 40 percent a zostáva na nej už posledné tri roky. Možno preto s nádejou predpokladať, že 40 percent detí narodených mimo manželstva je pre slovenskú populáciu hraničná hodnota,“ vyplýva z údajov ŠÚ SR.

- - Inzercia - -