Dnes je piatok, 07.august 2020, meniny má: Štefánia
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Muzikálový mág po prvýkrát v Banskej Bystrici: Marián Vojtko uchvátil rodákov

máj 16, 2019 - 15:19
Banská Bystrica zažila pred týždňom excelentný koncert. Pred nedočkavé obecenstvo auly Beliana sa tu vôbec po prvýkrát postavil vychytený muzikálový spevák, momentálne jednotka pražských scén a pritom ich rodák – MARIÁN VOJTKO. Tunajší folklorista Jozef Mak a jeho občianske združenie Makovisko totiž pripravili koncert Piesňou po stopách života, kde ľudovú hudbu a piesne spojili s muzikálovými hitmi.

Foto: Ramon Leško

Marián Vojtko pre Banskobystričanov zaspieval deväť muzikálových hitov. Preplnenou sálou zneli piesne z legendárneho Draculu, Fantóma opery a z ďalších muzikálov ako Noc na Karlštejne, Jekyll a Hyde, z filmu Krstný otec a z televízneho seriálu Cirkus Humberto. V podaní skvelého speváka si vypočuli aj svetoznámu pieseň od Leonarda Cohena Hallelujah a Marián ochotne pridal aj skladbu Stín katedrál. Užasnutí diváci prerušovali piesne potleskom.

Zneli muzikály aj ľudové piesne

Mali aj prečo – ten nádherný hlas, tie výšky, ktoré vytiahol, to bolo niečo neuveriteľné. Divákom išli zimomriavky po celom tele. Marián Vojtko si ich celkom podmanil, refrén hallelujah spievali všetci s ním. Vďaka Mariánovi, ako ho tu familiárne volajú, sa diváci ocitli na vychytených pražských muzikáloch. To však nie je všetko, Marián Vojtko si zaspieval s pohorelskými chlopmi ich fascinujúci hrdelný spev. Na pódiu tak vedno stáli mužský spevácky súbor Kráľova hoľa z Pohorelej, Jozef Mak a muzikálová jednotka Marián Vojtko. Marián nezabudol na slovenské ľudové pesničky, keby mal na sebe kroj, bol by ako jeden z chlopov. Obecenstvo burácalo. A celkom prirodzene ho na záver odmenili standing ováciami. „Chcel som ukázať, že piesňou sa dajú ľudia spojiť, že aj muzikál, moderná pieseň, alebo ľudovka môžu spolu ladiť,“ povedal Jozef Mak, motor a srdce jedinečnej akcie. Ako prezradil, toto je už druhý ročník, vlani si takto pozvali medzi folkloristov Sisu Sklovsku.

Zaspieval si s chlopmi

Som šťastný, že som sa konečne vrátil do detských čias a mohol som si s horehronskými chlopmi z Pohorelej zaspievať. Je to pre mňa česť, ďakujem, že som mohol byť toho súčasťou,“ netajil nadšenie Marián Vojto. Ako nám povedal, s folklórom bol spojený už od malička. Rodičia ho zapísali do ľudového súboru už v treťom ročníku ZŠ. „Ja som s ľudovými pesničkami a hudbou žil. Najväčším trestom pre mňa bolo, keď mi pre zlé známky zakázali súbor,“ zaspomínal si muzikálový velikán. Marián v Česku vypredáva sály, ale aké to je spievať v rodnej Banskej Bystrici? „Bolo to úžasné. Boli tu všetky tie tety, ujovia, čo som im ja ako malé decko kradol jablká. Dúfam, že mi odpustili. Dokonca sem z Pohorelej vypravili zájazd, osobitný autobus. To publikum bolo skvelé, v Česku nemáme takéto oduševnené a spontánne obecenstvo,“ vraví. Na koncerte, samozrejme, nechýbali ani Mariánovi rodičia. „My chodievame za synom pravidelne na každú premiéru do Prahy, ale tu je to pre nás obzvlášť príjemné. Osobitne nás to povznáša a sme pyšní na nášho syna, hrialo nás to pri srdci. V našom rodnom kraji sme to zažili prvýkrát,“ hovorí otec, pán Jozef Vojtko. „Veľmi sa tešíme, že takto spieva a rozdáva radosť ľuďom. Je to veľký dar, že máme takéto syna,“ dopĺňa mama, pani Anna Vojtková. 

- - Inzercia - -