Dnes je štvrtok, 28.január 2021, meniny má: Alfonz
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

NA CESTÁCH: Fascinujúci koniec Európy

máj 23, 2019 - 16:17
Poďte s nami. Čaká vás to najlepšie z dvoch výnimočných krajín s prepracovaným programom. Dúhové hory, najkrajšie fjordy, sopky, vodopády, šíry Atlantik. Poplavíme sa k veľrybám, budeme obdivovať modernú architektúru Osla aj drevené domčeky Bergenu. Nekonečne dlhé dni pod vedením vyštudovaných škandinavistov.
Foto: 
CK BUBO

Pristávame v mesačnej krajine, na letisku Keflavik, ktoré počas druhej svetovej vojny vybudovali americké vojská. Ubytovanie v jednom z najpokojnejších hlavných miest Európy. Alebo je piatok a Reykjavík žije? Panoráme mesta dominuje Hallgrimov kostol, ktorý nemôžeme obísť. Budeme si rozprávať o tradíciách kultúry žijúcej na konci sveta, o najstaršom parlamente na svete, založenom v roku 930, o krajine, kde sa cestná sieť prispôsobuje prianiam elfov. O krajine, z ktorej sa pred desiatimi rokmi tretina obyvateľstva chcela vysťahovať. Ako vnímajú Island teraz? A inak, vedeli ste, že na Islande sa pestuje najviac banánov v Európe? Kupujú si ich Grónčania.

Farebné scenérie Islandu

Hneď na úvod nás čakajú slávne Dúhové hory – Landmannalaugar. Terénnym vozidlom smerujeme do vnútrozemia so zástavkou pri vodopáde Hjalparfoss. Rieka Fossa sa tu krásne štiepi na bazaltových stĺpoch a padá do hĺbky dvadsať metrov. Kaňony, údolia, nespevnené prechody riek, polia čiernej lávy a na obzore majestátna sopka Hekla, ktorú stredovekí Islanďania považovali za bránu do pekla. Jazero Frostastadavatn obklopené farebnými horami a krátermi. Rímsa a jazero v kráteri Ljotipollur, v ktorom žijú pstruhy. Okolo nás zrejme najpestrejšie a najfarebnejšie scenérie Islandu. Vykročíte na túru alebo sa radšej okúpete v prírodných horúcich prameňoch? Návrat do Reykjavíku večer s láskou k Islandu v srdci.

Zlatý islandský trojuholník

Známy zlatý vodopád Gullfoss, aktívny gejzír Strokkur a slávny Geysir, ktorý dal meno všetkým gejzírom. Kontinentálna trhlina, kde sa Európa a Amerika od seba neúprosne vzďaľujú. Miesto najstaršieho fungujúceho parlamentu na svete. Ako mohla pred tisíc rokmi existovať krajina, kde namiesto kráľa a šľachty vládol ľud?

Na južnom pobreží Islandu sa na nás tešia dva fantastické vodopády Seljalandsfoss a Skogafoss. Dedinka Vik, ktorá pri výbuchu sopky môže zaniknúť pod masou vody z ľadovcov. Prečo tu ľudia žijú? Fascinujúce čierne pláže na najjužnejších miestach ostrova. Sopka Eyjafjalljokull preslávila Island na celom svete. My ju pri dobrom počasí uvidíme. Pre záujemcov večera v jednej z top-reštaurácií mesta. Najmä milovníci rýb a jahňaciny si prídu na svoje, no ochutnať môžete aj veľrybu či koňa. Reykjavík je malý, no kvalitou reštaurácií patrí medzi európsku špičku. Ochutnáte. Pochopíte.

Cesta za veľrybami

V prístave nás čaká loď a vyrážame za veľrybami. Porozprávame si o tradícii lovu veľrýb na Islande a uvidíme aj kolóniu slávnych aliek. Podarí sa nám vidieť veľryby aj teraz? Poobede sa okolo sídla islandského prezidenta presunieme k najnavštevovanejšiemu miestu Islandu. Modrá lagúna a nezabudnuteľné kúpanie v teplučkej vode bohatej na minerály.

Krajina fjordov

Naša severská cesta pokračuje v Nórsku. Čaká nás krajina fjordov, fascinujúcej prírody a nezabudnuteľnej severskej architektúry. Začíname hlavným mestom Oslo. Ubytovanie v absolútnom centre mesta. Ulica Karla Johana, kráľovský palác, červená radnica. Modernej časti dominujú stavby od Renza Piana a krásna opera. Národná galéria s obrazmi najznámejšieho nórskeho maliara Edvarda Muncha. Famózny Vigelandov park. Z michelinovskej reštaurácie do nočných klubov jedného z najdrahších miest našej planéty.

Smerujeme na sever okolo olympijského Lillehammeru do doliny Romsdalen s najvyššími lezeckými stenami v Európe. Zákruty Cesty trollov a výhľad do doliny vám vyrazia dych. Plavba na oboch nórskych fjordoch pod ochranou UNESCO: Geiranger a Naeroyfjord. Hudba Edvarda Griega a rozprávky o trolloch. Spánok v horskom hoteli ďaleko od všetkého, ktorý zaradíte medzi svoje top cestovateľské zážitky. Tu sa zastavil čas.

Výlet k ľadovcu

Dvojhodinová prechádzka krásnou nórskou prírodou k ľadovcu Briksdalsbreen. Návšteva jedného z najzápadnejších cípov Nórska, atmosféra konca sveta, nórske ticho. Maják, v ktorom straší. Krásna biela pláž s vodou od trinásť stupňov. Atlantický oceán a vy. Trajektom cez najdlhší fjord na svete k drevenému kostolíku a do čipkovaného mestečka Laerdalsoyri. Vedeli ste, že v Nórsku stojí najdlhší cestný tunel planéty (24 kilometrov)? Stojíme uprostred tunela a nad hlavou máme kilometer skaly. V srdci krajiny fjordov nás najkrajšia nórska železnica vyvezie na náhornú plošinu takmer tisíc metrov nad morom. Potom už okolo tretieho najdlhšieho fjordu planéty Hardanger smerujeme do najnórskejšieho mesta na svete.

Vitajte v Bergene, v meste učupenom medzi siedmimi kopcami. Štvrť drevených domčekov Bryggen ako svedectvo nemeckej histórie mesta a monopolu hanzovných obchodníkov. Najzachovalejšia stredoveká pevnosť v Nórsku. Na rybom trhu ochutnáme tradičnú rybiu polievku, losiu či sobiu salámu. Vláčik nás strmým kopcom vyvezie na prekrásnu vyhliadku, odkiaľ budeme mať mesto ako na dlani. Tak čo, je niekde v Európe krajší svet?

norsko.jpg

Foto: 
CK BUBO
 

Viac informácií na www.bubo.sk/island a www.bubo.sk/norsko

- - Inzercia - -