Dnes je piatok, 18.september 2020, meniny má: Eugénia
Čas čítania
5 minutes
Zatiaľ prečítané

Kamila Magálová: Nemala som jednoduchý život

jún 06, 2019 - 14:54
Život jej ponúkol nielen výnimočné postavy, ale aj ťažké životné skúšky. KAMILA MAGÁLOVÁ je však silná a nezlomná žena, ktorá aj prekážky zvláda s nadhľadom a s pozitívnym prístupom. Populárna herečka rozhovory takmer neposkytuje, v prípade Slovenky však urobila výnimku.

Foto: Ramon Leško

Pani Magálová, dovoľte poklonu, vyzeráte vynikajúco. Prezraďte, ako sa vám darí udržiavať si atraktívny vzhľad?

Myslím si, že najdôležitejšie v živote je predovšetkým pozitívne myslenie. Život so sebou prináša rôzne situácie a mám pocit, že v dnešnej dobe to už nikto nemá jednoduché. Sama som nemala ľahký život. Ale aj to zlé a smutné nás posúva ďalej. Treba sa s tým jednoducho vyrovnať a nelamentovať nad tým, čo nám osud nadelil. Tak by to nefungovalo, sebaľútosť nie je namieste. O svoj vzhľad sa však naozaj poctivo starám, pravidelne chodievam na kozmetiku. Dávam si veľký pozor, aby som mala vždy pekne upravené vlasy. V mojom povolaní som totiž doslova pod drobnohľadom. Keby som, obrazne povedané, išla nakúpiť v teplákoch, hneď by ma ľudia ohovorili (smiech). Podstatné je, že keď sa ráno pozriete do zrkadla, musíte sa páčiť v prvom rade sama sebe. Ak ste so sebou spokojná, tak sa potom páčite aj svojmu okoliu. Pravdou však je, že sa snažím vyzerať dobre aj doma v teplákoch.

Ste výnimočná herečka, dlhoročná členka Slovenského národného divadla. V akých predstaveniach vás môžu diváci aktuálne vidieť?

Už desiaty rok hráme v SND predstavenie s názvom Je úžasná. Je to o americkej speváčke, ktorá vôbec nevedela spievať, ale mala veľa peňazí a usporadúvala rôzne koncerty. Je to skutočný príbeh Florence Fosterovej Jenkinsovej. Toto predstavenie je skvelé a naozaj výnimočné. Moju obľúbenú áriu Kráľovnej noci musím zaspievať falošne. Je to moja obľúbená rola a mám ju veľmi rada. Dokonca bol príbeh Florence Fosterovej Jenkinsovej nedávno sfilmovaný a uvedený aj do našich kín. Hlavnú postavu geniálne stvárnila skvelá Meryl Streep. V SND účinkujem aj v hre Boženy Slančíkovej Timravy Bál, čo je takisto úžasné predstavenie. V Štúdiu L + S hrám v predstavení Staré dámy a Grácie. Divadlo je stále mojou srdcovkou.

Ľudia vás milujú aj vďaka českému filmu Líbáš jako Bůh, ale aj v jeho pokračovaní. Chystáte v blízkom čase nakrúcanie nového filmu alebo seriálu?

Film momentálne nenakrúcam. Chystám sa však na nakrúcanie tretej série seriálu Za sklom. Ten by som mala nakrúcať celé leto počas divadelných prázdnin. Je to pre mňa výnimočný projekt, v ktorom stvárňujem jednu z troch hlavných postáv. Veľmi sa na spomínaný seriál teším, rovnako aj na výsledok spoločnej práce.

Máte päť vnúčat. Čo sa im snažíte odovzdať?

Päť rokov u mňa žije moja najstaršia vnučka, ktorá má dvadsať rokov. Je veľmi talentovaná, aktuálne študuje na umeleckej škole v Madride. Tým, že mám mladého ducha, nepociťujeme generačný rozdiel. Pri mojej najstaršej vnučke som doslova omladla, život s ňou je dokonalý facelifting. Dodáva mi neskutočnú energiu. Pravda je, že sa vnúčatám nesnažím nič vnucovať alebo ich mentorovať. Viem sa prispôsobiť a naladiť sa na ich energiu. Zaujímajú ma ich problémy a zážitky. Raz za čas ich však musím poučiť alebo im niektoré veci vysvetliť. Všetko je to však vo sfére umenia, chcem, aby si zo mňa zobrali len to pozitívne. Bola by som nerada, aby si mysleli, že im niečo vnucujem. Keď ku mne prídu na návštevu, zvyknem zobrať košík a uložiť doň všetky mobily. Chcem, aby sme sa počas spoločných chvíľ venovali rodine, nie telefónom. Dnešní mladí ľudia nevedia bez telefónov existovať, doba je, bohužiaľ, taká. Osobne to nemám rada a vždy keď sa dá, snažím sa tomu zabrániť (smiech).

Stretávame sa na podujatí Slovenská gazdinka 2019 v Budapešti. Aký je vás vzťah k podobným typom podujatí?

Každé takéto podujatie, ktoré zviditeľní Slovensko vždy pozitívne uvítam. Som presvedčená, že Slováci a Maďari mali k sebe blízko v minulosti, majú sa radi aj dnes a verím, že to tak bude aj v budúcnosti. Pochádzam z pomiešanej rodiny, ktorá má rakúsko-uhorský pôvod. Moja stará mama hovorila výlučne po maďarsky, navyše mám od nej množstvo výborných receptov. Sama mám maďarskú kuchyňu nesmierne rada. Keď som dostala ponuku byť čestným hosťom na podujatí Slovenská gazdinka 2019 od pána veľvyslanca Pavla Hamžíka, bola som nesmierne poctená. Navyše som v tento deň mala aj divadelné voľno a prišla som s veľkým nadšením.

Sama ste úžasná kuchárka a poznáte množstvo receptov. Navyše máte v RTVS reláciu Tajomstvo mojej kuchyne, napísali ste niekoľko kníh o varení. Zbierate recepty naozaj poctivo. Vyžaduje si príprava relácie o varení aj bohatý archív receptov?

Ešte aj dnes vlastním receptár mojej starej mamy. Táto kniha receptov už má naozaj žlté listy a jej rohy sú mastné, lebo sa veľa používala. Mám to skrátka ako akúsi relikviu. Zozbierala som množstvo zaujímavých receptov, no je ich toľko, že ich nestíham archivovať. Navyše mám doma veľa skvelých kuchárskych kníh. Spočiatku som si myslela, že relácia Tajomstvo mojej kuchyne, ktorú môžu diváci sledovať na obrazovkách RTVS, bude trvať len jeden, prípadne dva roky. Relácia je však naďalej veľmi úspešná, aj vďaka tomu, že tých receptov je neskutočne veľa. Stále mám veľa práce, vlastním recepty z rôznych lokalít, doslova z celého sveta. Pokojne by som sa tejto relácii mohla venovať aj ďalších päťdesiat rokov. Toho sa však nedožijem, ale verím, že budem mať kvalitnú nasledovníčku (smiech).

Ktorý typ zahraničnej kuchyne je vám blízky?

Vyrastala som na maďarskej kuchyni a mám veľmi rada pikantné jedlá. Je mi taktiež veľmi blízka indická kuchyňa. Obľubujem všetky možné druhy a typy kuchyne. Nebránim sa ani čínskym jedlám, ale mám rada aj našu slovenskú kuchyňu. Vždy, keď cestujem do zahraničia, rada skúšam miestne špeciality, aby som vedela, ako miestne jedlo chutí. Je to zaujímavé a obohacujúce. Dnes všaku už môžete kúpiť rôzne zahraničné ingrediencie aj u nás na Slovensku. Veľmi rada skúmam, degustujem a navyše aj veľmi rada jem. Gastronómia je mojím koníčkom už roky.

Rámček:

S manželom Slavomírom kedysi vlastnili dva hotely a ako krásna a úspešná herečka bola obsadzovaná do zaujímavých rolí a žila navonok rozprávkový život. To však bola pravda len do roku 2009. Jej bývalý muž Slávo Magál sa oženil s oveľa mladšou ženou, s ktorou má ďalšie dve deti. Kamila prišla o veľkú časť majetku, ktorý s manželom za štyridsaťdva rokov manželstva získali. O manželovej nevere sa dozvedela v čase plného pracovného nasadenia, keď skúšala hlavnú a ťažkú úlohu v divadelnej hre Je úžasná, kde hrá aj spieva. V tom čase Kamila musela všetky svoje emócie hlboko skrývať nielen pred verejnosťou, ale aj pred vlastnými deťmi. Ako prezradila  v televíznej relácii Trinásta komnata, psychické rozpoloženie si vybralo svoju daň. Z predstavenia ju museli odviezť kvôli obličkovým kameňom a umiestnili ju na JIS, kde ležala v bolestiach a čakala na operáciu. Tu Kamile však prestal fungovať močový mechúr a skolabovala na otravu krvi, upadla do bezvedomia. V kóme ležala tri dni, než sa lekárom podarilo ju zachrániť. Pozitívne naladená herečka sa ako zázrakom rýchlo uzdravovala, lebo na ňu čakala premiéra hry, ale vzápätí ju zaskočila strata hlasu. Našťastie, nemuselo dôjsť k operácii hlasiviek a Kamila opäť exceluje v divadelnom predstavení v postave opernej speváčky s obrovskou dávkou energie a charizmy. Po rozvode zmenila adresu a začala nový život. Dokonca päť rokov vychováva svoju najstaršiu vnučku. Dnes s odstupom hovorí, že nikto z nás to v živote nemá jednoduché. V posledných rokoch ju preslávili najmä populárne filmy Líbáš jako Bůh a Líbáš jako ďábel. 

- - Inzercia - -