Dnes je sobota, 08.august 2020, meniny má: Oskar
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Zuzana Čaputová: "Chcem vám slúžiť, nie vládnuť."

jún 15, 2019 - 18:00
Zuzana Čaputová v sobotu 15. júna zložila prezidentský sľub a počas slávnostnej inaugurácie sa ujala úradu. Inauguráciu prvej slovenskej prezidentky sprevádzali pozitívne prejavy jej priaznivcov, ale aj hanlivé skandovanie niekoľkých odporcov.

Zuzana Čaputová už počas slávnostného príhovoru vyhlásila, že je pripravená ustáť útoky na svoju osobu a pomáhať všetkým Slovákom a svojej vlasti najlepšie, ako vie.

Do priestorov Slovenskej filharmónie, známej Reduty, dorazila limuzína s prezidentkou krátko po pol dvanástej. Novú prezidentku tu vítali priaznivci skandujúci jej meno, ale aj bučiaci odporcovia, a tak si ešte pred zložením samotného sľubu Zuzana Čaputová „vychutnala“ emócie širokého spektra.

Ani veľké horúčavy nemajú vplyv na prísny protokol, ktorý prezidentka musí dodržiavať. Na inauguráciu prišla v modeli z dielne slovenského návrhára Borisa Hanečku. Minimalisticky poňatý svetlomodrý model bol podľa návrhára inšpirovaný riekou Dunaj. Outfit pani prezidentky mal na starosti jej protokol a tím poradcov, ktorí brali do úvahy júnové počasie, keďže predpoveď naznačovala, že v deň inaugurácie sa teplota vyšplhá vysoko. Zodpovedal tomu aj zvolený model pani prezidentky - bledomodré šaty z ľahkého materiálu. Zároveň však museli rešpektovať výnimočnosť ceremoniálu, ktorý predpisuje mať zahalené ramená, primeranú dĺžku šiat, topánky s uzatvorenou špičkou a telové pančušky,“ hovorí Silvia Gáberová a Andrea Víglaská z Odboru zahraničných vzťahov a protokolu Kancelárie Národnej rady SR.

Obed so seniormi a pocta obetiam režimu

„Ponúkam odbornosť, ponúkam cit a zdravý aktivistický záujem. Ponúkam teda rozum, srdce a ruky. Zložením ústavného sľubu preberám všetky záväzky a povinnosti verejnej služby,“ povedala v príhovore nová prezidentka, ktorá podľa vlastných slov nechce z úradu vládnuť, ale slúžiť ľuďom a Slovensku a je odhodlaná povzniesť sa nad všetky útoky na jej osobu. Po slávnostnej inaugurácii prezidentka pred historickou budovou SND pozdravila predstaviteľov jednotiek Ozbrojených síl Slovenskej republiky z pozície ich najvyššej veliteľky, vzápätí jej kroky viedli medzi ľudí do uličiek bratislavského Starého Mesta. Cestu do Dómu svätého Martina lemovali zvedaví turisti, ale najmä usmiate mladé rodiny a priaznivci, ktorí priali novej prezidentke najmä veľa síl a odhodlania. Slávnostnú bohoslužbu slova Te Deum celebroval bratislavský arcibiskup, metropolita Mons. Stanislav Zvolenský, ktorý jej zaželal v úrade láskavosť, silu a trpezlivosť. Prezidentka na bohoslužbu pozvala zástupcov všetkých registrovaných cirkví na Slovensku. Kým bývalý prezident Andrej Kiska počas poinauguračného slávnostného obeda pohostil bezdomovcov, Zuzana Čaputová k stolu v Primaciálnom paláci pozvala štyridsať seniorov zo všetkých kútov Slovenska.

Týmto gestom chce upriamiť pozornosť na dôležitú a zanedbávanú tému, akou je starostlivosť o starších obyvateľov. Nielen oni, ale aj prezidentkina rodina a hostia pozvaní na obed si pochutnali na slávnostnom menu, ktoré pozostávalo zo štyroch chodov. Ako predjedlo servírovali Tofu mousse v uhorkovom kabátiku s kôprovým olejom a bezlepkovým pečivom, nasledoval slepačí vývar s restovanou zeleninou a raviolou plnenou špenátom. Ako hlavné jedlo hostia ochutnali grilované kuracie prsia Supréme so zemiakovým purée a pečenou zeleninou, no a ako dezertná bodka za slávnostným obedom prišla na stoly čokoládová terina s lesným ovocím. Tým sa program prvého dňa prezidentovania nekončil. Podvečer stihla  Zuzana Čaputová položiť veniec k pamätníku Brána slobody a kyticu k pamätníku obetiam Železnej opony na Devíne a pokloniť sa aj nad hrobom prvého prezidenta SR Michala Kováča na Ondrejskom cintoríne. Okrasou ceremónie boli bezpochyby aj kvetinové dekorácie, na nich si organizátori dali obzvlášť záležať. Vyberali sme ich s ohľadom na národné farby Slovenska, sezónnosť kvetov a skutočnosť, že prvýkrát zasadne do prezidentského kresla žena,“ dodala Silvia Gáberová.

Novej prezidentke blahoželali politici i známe osobnosti, želali jej, aby bola vo svojom pôsobení úspešná a bola prezidentkou všetkých občanov, vyzdvihli, že chce byť hlasom tých, ktorých v spoločnosti nie je počuť.

Aj takto to dnes vyzeralo na slávnostnej inaugurácii:

Zdroj foto: SITA

- - Inzercia - -