Dnes je streda, 18.máj 2022, meniny má: Viola
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Rakovina krčka maternice môže byť raz vďaka očkovaniu minulosťou

jún 29, 2019 - 11:00
Analýza zahŕňajúca 65 štúdií a celkovú vzorku 60 miliónov ľudí zaznamenala pokles prípadov HPV a predrakovinových lézií. Z vakcinácie pritom benefitovali aj tí, ktorí sa zaočkovať nedali.
Foto: 

Úspech očkovania proti ľudskému papilomavírusu (HPV) vzbudzuje nádej, že jedného dňa bude rakovina krčka maternice minulosťou, uvádzajú vedci, ktorí analyzovali rozsiahle dáta. S vakcináciou proti HPV, ktorý spôsobuje väčšinu prípadov rakoviny krčka maternice, sa začalo pred viac ako desaťročím. Analýza odborného časopisu Lancet zahŕňajúca 65 štúdií a celkovú vzorku 60 miliónov ľudí zaznamenala pokles prípadov HPV a predrakovinových lézií. To by sa počas nasledujúcich desaťročí mohlo prejaviť vo významnom poklese výskytu i možnej eradikácii tohto druhu rakoviny.

Ľudský papilomavírus je všeobecné označenie pre skupinu vírusov, ktorých je viac ako sto typov. Počas života sa nakazí HPV množstvo žien, na ich zdravotný stav to však nemusí mať žiadny negatívny vplyv. Väčšinu prípadov rakoviny krčka maternice spôsobuje infekcia vysokorizikovým ľudským papilomavírusom. Iné spôsobujú napríklad genitálne bradavice alebo rakovinu hlavy a krku. Očkovanie však nechráni proti všetkým typom HPV, ktoré môžu spôsobiť rakovinu krčka maternice, takže ženy by mali napriek očkovaniu podstupovať pravidelné prehliadky.

Analýza vychádzala zo štúdií v 14 krajinách s vysokými príjmami. Ukázalo sa tiež, že z vakcinácie benefitovali aj tí, ktorí sa zaočkovať nedali. Prípady genitálnych bradavíc u chlapcov vo veku od 15 do 19 rokov poklesli takmer o 50 percent, výrazne tiež u žien nad 30 rokov. Výraznejšie poklesy zaznamenali v krajinách, kde zaočkovali širšie vekové skupiny, a tiež v tých, ktoré mali vyššiu mieru zaočkovanosti.

- - Inzercia - -