Dnes je utorok, 09.august 2022, meniny má: Ľubomíra
Čas čítania
4 minutes
Zatiaľ prečítané

Michaela Ľuptáková: Krása sa nedefinuje konfekčnou veľkosťou

júl 09, 2019 - 12:18
Oblieka mnohé úspešné dámy a známe mediálne tváre. MICHAELA ĽUPTÁKOVÁ patrí medzi naše najúspešnejšie módne návrhárky. Jej tvorba je výnimočná veľkou dávkou ženskosti, krásy a originality.
Foto: 

Vaša klientela je skutočne bohatá. Chodia za vami klientky s jasnými predstavami, aké šaty či modely by chceli mať?

Nepotrebujem, aby môj klient vedel od A po Z, čo potrebuje, pretože mňa teší, keď môžem zákazníkom robiť akéhosi sprievodcu a otvárať im trináste komnaty v obliekaní a trochu ich posunúť z ich komfortných zón. Pri každom je to aj práca z určitého psychologického hľadiska. Pre niekoho môže byť extravagantné niečo úplne iné ako pre iného. Vždy sa pýtam, o akú príležitosť ide a  čo tým chce žena vyjadriť. Či tam bude o jeden záhyb viac, alebo menej ukáže až látka pri skúšaní. Podstatné je, aby sme sa veľa o modeli rozprávali, vtedy dokážem nasať esenciu klienta a pretaviť to do svojej tvorby.

Na Slovenku roka 2019 ste obliekali moderátorku RTVS Janette Štefánkovú. Aká s ňou bola umelecká spolupráca?

Janette bola očarujúca a príjemná. Bola to naša prvá spolupráca, preto som do toho išla plná očakávaní. Zároveň sú to už ďalšie zo šiat, ktoré som vytvorila pre moderátorku Slovenky roka. Je to príjemný event, kde sa úspešné Slovenky dočkajú ocenenia za celoživotnú prácu. Je to krásny a ženský večer. Myslím si, že Janette bola jedna z tých veľmi elegantných a inteligentných žien, ktoré sa v ten večer stretli. S jej sošnosťou a krásnou postavou mi bolo potešením robiť niečo, čo malo takúto krásnu nositeľku. Tie šaty boli určitým zladením túžob zúčastnených, pretože šaty pre moderátorku sú výsledkom viacerých vecí, okrem iného tento výtvor ovplyvňuje aj scéna podujatia. Slovenka roka má punc vysokej módy. Preto sme sa snažili vytvoriť šaty, ktoré budú veľmi fotogenické a zároveň veľmi ženské. Janette vďaka svojej osobnosti vie uniesť aj také minimalistické šaty, ktoré mala v ten večer. Zvolili sme výraznú farbu, ktorá bola hlavným prvkom šiat a strih bol naozaj len jemným vykreslením postavy s trochou „sexinesu“ v podobe odhaleného ramena.

Pravidelne obliekate aj Adelu Vinczeovú a Zuzanu Fialovú. Čím je spolupráca s týmito dámami pre vás zaujímavá?

Obliekam aj mnohé iné skvelé ženy. Tieto dve sú výborné v tom, že sú tvárne, ale zároveň majú svoj názor. Je s nimi veľmi zaujímavá spolupráca, pretože každá z nich je iná, každá ma iné telo, tým pádom pracujem s úplne inými vkladmi. Obe ženy sú osobnostne veľmi rozdielne, no s obomi sa pracuje výborne. Adele sa, samozrejme, hodí keď má zvýraznený pás, pretože jej to dodáva na ženskosti. Zuzane sa hodia veľmi geometrické, ba až strohé veci, pretože má ženský typ postavy. Vyformovaný driek jej takisto pomáha k tomu, aby na obrazovke vyzerala čo najlepšie.

Ako módna návrhárka musíte sledovať aj aktuálne trendy. Čo je horúcim trendom leta?

Podľa svetových odborných agentúr je to koralová farba. Minulý rok to bola fialová. Musím povedať, že klientkam sa fialová a orgovánová začala páčiť tento rok. Orgován je pre mňa farbou tohto leta. Koralovú som ja používala už predtým, tá pokračuje. Je to spojené aj s tým, že ak má človek opálenú pokožku, tak sa mu vždy hodia iné farby ako za bežných okolností. Dúfam, že budeme mať nádherné leto a ľudia sa budú tešiť z nádherných rozviatych hodvábnych šiat, ktoré nájdu v mojej aktuálnej kolekcii.

Aké materiály dominujú?

V kolekcii dominuje predovšetkým hodváb, lebo je to jeden z najpríjemnejších letných materiálov. Veje, zároveň jemne zahaľuje a chladí pokožku. Je ideálny na letné mesiace. Hodváb vyzerá aj v tom najjednoduchšom strihu nesmierne elegantne. Je to materiál, ktorý znesie divokú farebnú škálu. Tento rok sme sa v kolekcii sústredili na farby drahých drahokamov.

Obliekate množstvo žien. Čomu dávate v móde prednosť vy?

Najradšej sa obliekam do šiat. Samozrejme značka Michaela Ľuptáková u mňa dominuje na všetky príležitosti. Každý dizajnér by mal vedieť, ako sa nosia jeho šaty. Ja som ten testovací jazdec. Často sa stretávam s tým, že ak ženy vidia šaty najprv na mne, tak lepšie rozumejú ich dizajnu.

Vo vašej tvorbe dominuje predovšetkým ženskosť. Môže každá žena, aj väčšej konfekčnej veľkosti, vyzerať v šatách úžasne?

Každá  žena je svojím spôsobom krásna, len nie každá prišla na to, aký je ten spôsob. Niekedy je ten čas a ten proces dlhší. Niektorým dámam v tom viem pomôcť, niektoré na to musia prísť samy a niektoré na to prišli už veľmi dávno a veľmi dobre vedia, čo im pristane. Každá z nás je trochu iná a treba si nechať priestor na hľadanie vlastného štýlu. Krása sa nedefinuje konfekčnou veľkosťou. Pre mňa je definícia krásy možno viac o vyladení proporcií, pretože to je práve moja práca pri zákazkovej tvorbe. Ide mi o vybrúsenie šiat k ich jednoduchej dokonalosti. Čím jednoduchšie šaty, tým viac je na nich vidieť nedokonalosti. Preto musia byť modely oveľa viac premyslené. Je to určitý proces. Neviem však povedať, ktorá žena je krásna a ktorá žena krásnou nie je. Takisto neviem povedať, ktorej pristanú šaty a ktorej nohavice. Každá z nás má dobré a zlé dni. Myslím si však, že ženám šaty pristanú a podporujú to ženské v nás. K šatám stačia kvalitné topánky, jeden pekný šperk, ktorý by po štyridsiatke už mal byť samozrejmosťou. Určite by však ženy mali uprednostniť šperk a nie bižutériu.

Foto: Patrícia Kvasňovská, Milan Maršalka