Dnes je utorok, 04.august 2020, meniny má: Dominika, Dominik
Čas čítania
5 minutes
Zatiaľ prečítané

Mobil si držte od tela!

júl 16, 2019 - 10:04
Štvorica šikovných prvákov z Jesseniovej lekárskej fakulty v Martine – Peter Škula, Igor Kakas, Peter Vrba a Patrik Tkáč – vyvolala rozruch na odovzdávaní cien na podujatí Veľvyslanectvo mladých. Nie, nezískali prvé miesto, boli druhí spolu s ďalším súťažiacim, ale téma, s ktorou prišli medici – mobily a mozog, zdvihla prítomných zo stoličiek. Počas prezentácie vyvolali ohromnú diskusiu – niet sa však čomu diviť, veď otázka, ako mobilné telefóny vplývajú na zdravie, zaujíma každého.

Foto: Ramon Leško

Za talentovanými vysokoškolákmi sme sa vybrali do Martina. Tam nás prijal aj ich pedagóg prof. MUDr. Ján Jakuš, DrSc., vedúci Ústavu lekárskej biofyziky. Po pár slovách zisťujeme, že za úspešnou štvoricou medikov stojí tento človek – dušou a telom nadšený pre vedu a hlavne preto, aby sa na tunajšej lekárskej fakulte rozvíjal vedecký výskum. Práve profesor Jakuš dokáže motivovať a pritiahnuť mladých k náročnému výskumu. „Ja som vždy vychovával mladých tak, aby išli čo najvyššie, aby dosahovali najvyššie méty. Nikdy som nebol prízemný. Vždy som vravel, robme systémovo, robme tak, aby sme sa zaskveli,“ hovorí profesor Jakuš. Ako dodáva, problematike mozgu sa venoval už od príchodu na lekársku fakultu univerzity v roku 1980. So spolupracovníkmi zisťovali, ako riadi mozog dýchanie a ako je kašeľ prepojený s inými reflexami. Jedného dňa však prišiel pedagóg s návrhom, aby sa vo výskume zamerali na niečo, čo je tiež veľmi dôležité pre spoločnosť – na výskum elektromagnetických polí. Sú totiž všade okolo nás ako „duchovia“ a vplývajú na ľudí aj zvieratá. „Povedal som si, že sa obrátim na študentov – tí sú budúcnosťou vedy. No a prišli prváci, tí tohtoroční sú veľmi šikovní, a oslovili sme ich,“ vysvetľuje profesor Jakuš, ako to celé začalo.

„Mali sme prednášku v Ústave lekárskej biofyziky a tam nás štyroch oslovil pán profesor. A my sme sa na to dali. Okrem Patrika Tkáča sme všetci prišli z levického gymnázia, takže sa dobre poznáme. Myslím si, že je dobre, keď nás je viac, lebo keď je človek sólo, nedonúti sa do práce,“ hovorí Peter Škula. Keďže študujú hlavne ľudské telo, dostali ako školiteľa odborníka na fyziku – Ing. Jakuba Míšeka, PhD., z tunajšej fakulty. Takto už tímu nikto nemôže vyčítať, že medzi nimi nie je odborník na elektrotechniku. Chlapci si na výskum vybrali desať mobilov rôznych značiek. Išlo o telefóny nie staršie ako päť rokov, tie sú totiž medzi ľuďmi najviac rozšírené a merali ich elektromagnetické polia. Urobili úctyhodný počet meraní – dovedna až 1 400. Mobily testovali vo všetkých sieťach, teda v 2G, 3G, 4G i 5G. Skúmali, aké elektromagnetické pole vydávajú, keď sú vypnuté a aké, keď prebieha hovor.

Sme utopení v mobiloch

„Viete, vo svete je aktuálne sedem miliárd mobilných telefónov, taká masa mobilov neúmerne zvyšuje množstvo elektrosmogu, ktorý je okolo nás a ktorý je potenciálnou hrozbou pre zdravie. Paradoxom je, že výrobcovia mobilov netestujú svoje produkty na zdraviu škodlivé účinky a ľudia si myslia, že ten 2-watový prístroj – mobil, im predsa nemôže uškodiť,“ vysvetľuje prof. Jakuš. Ako však dodáva, merania, ktoré urobili študenti a Ing. Míšek, ukázali, že keď dali mobil do miestnosti s hrubými múrmi, kde neboli okná, už jeden mobil „zamoril“ miestnosť elektromagnetickým smogom nad úroveň povolených hodnôt. „Ja preto odporúčam všetkým, aby v podzemných garážach, v tuneloch, v železobetónových budovách a vo vlakoch netelefonovali. Sú to totiž tienené priestory, hrubé steny tienia signál medzi základňovou stanicou a mobilom. Mobil si vtedy hľadá signál, pričom vyžaruje do priestoru, do ucha telefonujúceho, do mozgu človeka silné elektromagnetické žiarenie – s vysokou frekvenciou a intenzitou. Preto, keď indikátor na mobile ukazuje, že prístroj má slabší signál, netelefonujte. Vypnite mobil. A pozor, aj naše paneláky sú železobetónové stavby, aj tie môžu tieniť signál,“ uvádza profesor Jakuš.

Takto pôsobí na zdravie

To však nie je všetko, odborníci z Jesseniovej lekárskej fakulty UK pozorne sledujú aj prepojenie medzi mobilom a ľudským zdravím. „Už máme informácie, že v istej firme na Slovensku, ktorá začala používať mobily priamo pri výrobe – robia robotníci pri páse prostredníctvom mobilov určitý pracovný úkon. A títo zamestnanci majú dojem, že sa u nich vo väčšej miere objavili bolesti hlavy a chrípka. Lekári to označili ako syndróm elektromagnetickej hypersenzitivity – teda prílišnú citlivosť na elektromagnetické polia,“ vysvetľuje profesor Jakuš. Podľa odborníka elektromagnetické vlny zohrávajú úlohu aj pri vzniku vážnych zdravotných porúch – a to nádorov mozgu – glioblastómoch. „Zistilo sa to retrospektívne – ľudia, ktorí nenormálne veľa telefonovali, mali nádory mozgu. A nádory vznikali na tej strane, na ktorú si prikladali pri telefonovaní prístroj. Švédsky profesor Hardell súdne preukázal príčinnú kauzálnu súvislosť medzi vznikom rakoviny mozgu a účinkami elektromagnetického žiarenia. Už o tom niet pochýb,“ dôvodí profesor Jakuš. Dodáva, že v žiadnom prípade nechce robiť hystériu, ako vedec má však povinnosť upozorniť, že neúmerné používanie mobilov je zdraviu škodlivé. „Zistilo sa, že čím je vyššia frekvencia elektromagnetického poľa, tým väčšia je pravdepodobnosť, že sa rozkmitá dvojzávitnica DNA a spustí sa proces nekontrolovaného rastu. U zvierat je to potvrdené. Teraz ide len o to, aby Svetová zdravotnícka organizácia pomenovala elektromagnetické žiarenie ako rakovinotvornú látku typu A. Dnes už tiež vieme, že ak dieťa býva v dome, nad ktorým vedie trakčné vedenie, môže sa stať, že ochorie na leukémiu,“ uvádza profesor Jakuš.

Buďte struční

Takéto riadky sa naozaj zle čítajú. Čo však môžeme urobiť – bez mobilov sa  v dnešných časoch nezaobídeme. „Ja odporúčam, aby ľudia nevolali denne dlhšie ako dvadsať minút. Telefonujte čo najkratšie, maximálne dve minúty, žiadne ,vykecávanie'. A mobil držte aspoň 1,5 centimetra od ucha. Určite netelefonujte tak, že budete mať mobil nalepený na uchu, tým sa zvyšuje jeho škodlivosť. Ak môžete, zapnite ho na hlasný odposluch a držte ho pred tvárou, pred ústami alebo používajte handsfree. Mobil je dobrý pomocník, ale je to aj hrozba,“ uvádza drahocenné rady odborník. Podotýka zároveň, že toto veľké firmy nepovedia, pretože operátorom, poskytovateľom mobilných služieb ide hlavne o biznis.

Dosť bolo slov, teraz nás pán profesor spolu s medikmi a Ing. Míšekom berie do laboratória, kde robia výskum. Ukazujú moderne zrekonštruované priestory. Možno aj vďaka tomu tak napredujú vo vedeckom výskume a stali sa najlepšou lekárskou fakultou na Slovensku. Peter Škula s Igorom Kakasom položia na stôl mobil a naň „sivú kocku“ – tá zachytáva hodnoty elektromagnetického poľa. Ďalšie zariadenie – pomenujme si ho jednoducho ako „žltý prístroj“ – namerané hodnoty pretransformuje do čísel. Na displeji ukáže nameranú hodnotu.

„Ja som sa pre medicínu rozhodol preto, že ma do veľkej miery motivovala mama, ktorá je zdravotná sestra. Ale motivovalo ma aj samotné poslanie – liečiť ľudí,“ vysvetľuje Peter Škula, prečo si podal prihlášku akurát na medicínu. „Chcel som spolužiakom, ale aj sebe dokázať, že zvládnem aj takú náročnú školu, akou je medicína. Pomáhať ľuďom tak, že ich budete liečiť, to je podľa mňa jedna z najkrajších pomocí, akú môžeme človeku preukázať,“ hovorí o svojich pohnútkach Igor Kakas. Obaja chlapci zatiaľ nevedia, akú si vyberú špecializáciu, to nechávajú na tretí ročník. Už teraz však však riešili témy, ktoré zaujímajú každého.

 

- - Inzercia - -