Dnes je streda, 23.september 2020, meniny má: Zdenka
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Pri cestovaní hľadám to najlepšie pre mesto

júl 18, 2019 - 14:46
V čele mesta Zvolen stojí primátorka Lenka Balkovičová už druhé volebné obdobie. Po tom, čo jej dve deti vyleteli z rodného hniezda to bola práve komunálna politika, na ktorú sa upla a venuje jej všetku energiu. Dnes hovorí o Zvolene ako o svojom treťom dieťati.

Primátorovanie, to sú na jednej strane čísla, rozpočty a tabuľky, na druhej denné riešenie problémov mesta a obyvateľov, ale aj kreativita pri vymýšľaní a realizovaní nápadov. Čo máte na svojej práci najradšej?

Priznám sa, že od detstva milujem čísla, takže rôzne analýzy, rozpočty a tabuľky sú súčasťou môjho myslenia. Nie náhodou som vyštudovala ekonómiu a získané praktické skúsenosti počas vyše tridsaťročnej praxe mi pomáhajú riešiť problémy Zvolenčanov aj mesta. Zároveň som sa vždy nadchla pre nové výzvy, nové príležitosti, nové vedomosti, aktívne som sa zapájala do nových projektov, a tak je to aj dnes. Snažíme sa využiť maximum príležitostí v prospech mesta.

Kedy cítite zadosťučinenie?

Je prirodzené, že človek má veľkú radosť, keď sa podarí urobiť niečo dobré a osožné pre ľudí, teším sa z radosti a potešenia iných. Veľké projekty sa nerodia ľahko. Každá stavba, každé podujatie si vyžadujú detailnú prípravu, pragmatické priebežné riešenia problémov a keď to ľudia na úspešnom konci ocenia, je to tá najväčšia odmena.

Vraj ste študovali na Kube, to je neobvyklá destinácia. Ako si na spomínate na študijné časy? Čím si vás Kuba získala?

Prežila som na Kube dva nádherné roky života. Otec tam pracoval a ja som tam vyštudovala strednú školu. Počas pobytu sme sa v roku 1978 aktívne podieľali na organizácii a priebehu Svetového festivalu mládeže v Havane. Kuba so svojim slnečným podnebím a srdečnými ľuďmi chytí za srdce každého. Aj dnes sa tam rada vraciam.

Hovorí sa, že dobrý primátor berie inšpiráciu na chod svojho mesta v iných mestách. Inšpirujete sa aj vy pri cestovaní? Cestujete rada?

Cestujem veľmi rada. A, samozrejme, všímam si, ako v jednotlivých krajinách riešia životné podmienky ľudí. Pravda je, že každé mesto má iné problémy, inú mentalitu obyvateľstva, iné zvyklosti a nie všetko možno aplikovať doma. Ale práve nové poznatky nám pomáhajú pri hľadaní toho najlepšieho pre naše mesto.

titka.jpg

Foto: 
slovenka

Viac sa dočítate v aktuálnom vydaní týždenníka Slovenka 

- - Inzercia - -