Dnes je sobota, 15.august 2020, meniny má: Marcela
Čas čítania
menej ako
1 minúta
Zatiaľ prečítané

Prvá žena v čele Európskej komisie

júl 23, 2019 - 10:04
Matka siedmich detí, vyštudovaná lekárka-gynekologička, žena so šľachtickými koreňmi. Ale aj oddaná a presvedčivá Európanka, zanietená bojovníčka za jednotu a silu Európy, ktorá to myslí vážne. Tak médiá označujú URSULU von der LEYENOVÚ, novú predsedníčku Európskej komisie.

Minulý týždeň v utorok ju poslanci Európskeho parlamentu zvolili na tento významný post, no v ostro sledovanej voľbe prešla len o deväť hlasov. Bývalá nemecká politička nahradila dobre známeho Jeana-Clauda Junckera. Svojho žezla sa ujme prvého novembra a stane sa prvou ženou v čele Európskej komisie vôbec.

Leyenovej politická kariéra sa začala v roku 2003, nasledujúce dva roky pôsobila ako ministerka sociálnych vecí v spolkovej krajine Dolné Sasko. Odtiaľ prešla na rovnaký post celonemeckej úrovne. V roku 2009 sa stala ministerkou práce v spolkovej vláde a v období rokov 2013 až 2019 zastávala funkciu spolkovej ministerky obrany - v čase, keď v čele stála kancelárka Angela Merkelová.

Leyenová, rodená Albrechtová, sa narodila v Bruseli v roku 1958 a od malička ju prezývali Ružička. Jej predkovia boli baróni a veľkopodnikatelia. Otec pracoval pre Európsku komisiu od jej vzniku. Neskôr sa rodina presťahovala do Nemecka, kde začala Ursula študovať ekonómiu. Neskôr štúdium nechala a začala študovať v Londýne medicínu. Doktorský diplom získala z gynekológie. Vydatá je za profesora medicíny a podnikateľa Heika von der Leyena, majú sedem detí.

- - Inzercia - -