Dnes je piatok, 25.september 2020, meniny má: Vladislav, Vladislava
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Koncert pre ľudí s otvoreným srdcom

júl 25, 2019 - 11:39
Medzinárodný ekumenický koncert, ktorý usporadúva Inštitút NAPS – Naše Aktivity Pre Slovensko, sa uskutoční už po pätnásty raz. Aj v tomto roku symbolicky uzavrie kultúrne leto v hlavnom meste. Kresťanské a židovské spevy si budú môcť záujemcovia vypočuť v nádherných priestoroch Slovenskej filharmónie v predposlednú septembrovú nedeľu.

Záznam koncertu už niekoľko rokov vysiela aj RTVS Dvojka a Televízia LUX. Myšlienku umením spájať ľudí, prehlbovať dialóg a podporovať toleranciu medzi národmi a náboženstvami podporili mnohé náboženské aj štátnické autority zo Slovenska i zo zahraničia. Pred dvomi rokmi zavítal na koncert aj najbližší spolupracovník pápeža Františka v oblasti ekumenizmu, kardinál Kurt Koch. Trinásty ročník bol venovaný pamiatke prvého prezidenta SR Michala Kováča, ktorý bol aj historicky prvým čestným členom Inštitútu NAPS. Rok predtým sa koncert uskutočnil pod spoločným patronátom prezidentov Maďarska a Slovenska a v minulom roku prítomní symbolicky ďakovali za dvadsaťpäť rokov samostatnej slovenskej štátnosti. Osobné posolstvo zaslali pred pár rokmi aj vtedajší pápež Benedikt XVI. a Ekumenický patriarcha Bartolomej I. Konštantinopolský, duchovný líder pravoslávnych veriacich na celom svete „Veľmi si vážime podporu mnohých autorít, ale najviac sa tešíme z každého návštevníka, ktorý má otvorené srdce pre Boha a pre dobro. Ekumenický koncert či samotný ekumenizmus nie je marketing. Náš koncert chce byť umeleckým večerom, ktorý oslavuje Pána života a zároveň svetielkom na ceste hľadania jednoty medzi národmi a náboženstvami,“ hovorí zakladateľ Inštitútu NAPS a scenárista koncertu Peter Solej (32).

Inštitút NAPS organizoval ekumenický koncert vo viacerých slovenských mestách. Doteraz na ňom vystúpili umelecké telesá z desiatich krajín a na podujatí odzneli diela slovenských i zahraničných skladateľov, ale aj majstrov svetového mena. Už niekoľko rokov je dirigentom koncertného orchestra známy propagátor umenia Adrian Kokoš a na koncerte spievali aj známi operní speváci ako Jaroslav Dvorský, Roman Krško i Pavol Remenár. „Prípravy na tohtoročný ekumenický večer sú už v plnom prúde a mám nádej, že aj tentoraz to bude nielen umelecky zaujímavé. Aj pätnásty ročník bude moderovať Ľubomír Bajaník,“ dopĺňa Peter Solej a pripomína, že tak ako doteraz, aj v tohto roku bude vstupné na podujatie dobrovoľné a výťažok z neho poputuje na charitatívne účely. Záujemcovia si lístok budú môcť rezervovať od 1. septembra prostredníctvom internetovej stránky www.ekumenickykoncert.sk 

- - Inzercia - -