Dnes je streda, 25.november 2020, meniny má: Katarína
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Schátrané a rozostavané budovy – strašiak Bratislavy

august 07, 2019 - 09:00
Schátraných, resp. rozostavaných budov je v Bratislave viac ako dosť. O niektorých ako napr. rozostavaná nemocnica Rázsochy alebo skelet obchodného domu známy ako Hirošima sa pravidelne píše. My sa však pozrieme do širšieho centra hlavného mesta.

Schátraná budova na Panenskej

Staré Mesto je prirodzene bohaté na rôzne historické budovy. Čoraz väčším problémom sa stáva ich stav. Mnohé majú opadanú fasádu, niektoré sú na rozpadnutie.

Na podnet minulého vedenia mestskej časti schválili poslanci miestneho zastupiteľstva všeobecne záväzné nariadenie (VZN), vďaka ktorému sú od 10. apríla 2018 opravy fasád domov o čosi jednoduchšie a lacnejšie. Po dobu 60 dní sú vlastníci a správci oslobodení od miestnej dane za zaujatie verejného priestranstva, v tomto prípade za umiestnenie lešenia.

 Zdá sa, že priateľské VZN splnilo svoj cieľ. Pri prechádzke Starým Mestom pomerne často vidíme lešenie postavené s cieľom obnovy fasády na tom, ktorom dome. Len na Tolstého ulici sa v priebehu pár mesiacov obnovuje fasáda už tretieho domu. 

Napriek tomu je tu stále veľa strašiakov v podobe schátraných historických budov.

tolsteho.jpg

Obnovená budova na Tolstého

Príkladom je schátraná budova na Panenskej, na  Františkánskom námestí alebo budova na Záhradníckej ulici. Ďalej Esterházyho palác na Kapitulskej ulici, lekáreň u Salvátora alebo chátrajúce kúpele Grössling, ktorých majiteľom je momentálne hlavné mesto.

Budovy majú svojich vlastníkov, ktorí sa o ne možno zámerne nestarajú. Poznáme prípady, kedy správca, ktorý nemal na rekonštrukciu ponúkol umelcom, prípadne iným nadšencom schátranú budovu na užívanie. Horší je prípad, keď majiteľ nechce spolupracovať. Vtedy je to na dlhé lakte. Pokuty, termíny a zasa len pokuty.

Záverom treba dodať, na jednej strane sa tešíme, že vo veľkom začala obnova fasád historických budov, na strane druhej je potrebné doriešiť rekonštrukcie budov, ktoré špatia ulice plné turistov aj za cenu ich vyvlastňovania vo verejnom záujme.   

 

toslteho_3.jpg

Obnova fasády na Tolstého

budovy_3.jpg

Schátrané budovy sú nebezpečné

- - Inzercia - -