Dnes je štvrtok, 22.október 2020, meniny má: Sergej
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Tip na výlet: Ako vznikal odev v minulosti ukáže Ľanová nedeľa

august 10, 2019 - 20:00
V najväčšom skanzene na Slovensku v nedeľu predstavia nielen tradičnú výrobu textilu a odevu, na programe je aj prehliadka krojov či ľudová hudba.

Ako vznikal v minulosti odev predstaví všetkým priaznivcom tradícií Ľanová nedeľa v Múzeu slovenskej dediny. Slovenské národné múzeum (SNM) - Múzeum slovenskej dediny v Jahodníckych hájoch v Martine to podrobne ukáže v nedeľu 11. augusta od 10:00 do 16:00 vo svojom špeciálnom programe. Návštevníkov najväčšieho skanzenu na Slovensku nielen poučí, ako naši predkovia vyrábali textil a odevy a ako sa o ne starali. Zistia, že od ľanového semienka k hotovému odevu viedla v minulosti dlhá cesta. Okrem toho ich čaká aj folklórna hudba, prehliadka krojov, otvoria sa i tvorivé dielne. Agentúru SITA o tom informovalo Slovenské národné múzeum.

Malí i veľkí naživo spoznajú pracovné postupy prania a bielenia plátna, trepania a česania ľanu, krampľovania ovčej vlny, tkania na malých krosienkach či spriadania nití na kolovrátku. V tkáčskej dielni ich čaká tkanie na naozajstných krosnách. Pripravené sú tiež ukážky výroby paličkovanej čipky, tradičných tkaníc, ale aj ukážky šitia na historickom šijacom stroji. Správnu nedeľnú atmosféru počas celého dňa zaistia členovia súboru Podhradská muzika. Vystúpenie „Výbava po novom" o tom, ako do Podhradia prišiel prvý šliapací šijací stroj, pripravila folklórna skupina z rovnomennej obce. Členovia Folklórnej skupiny z Podhradia okrem toho ukážu, ako sa obšívali koberce a niekoľko spôsobov žehlenia textilu. Do tajov prania a bielenia bielizne každého radi zasvätia členovia Folklórnej skupiny Podšíp zo Stankovian. Ukážu napríklad ručné pranie v koryte, na „rumpli" či v ručnej drevenej práčke. S ľudovým odevom z rozličných kútov Slovenska a jeho súčasťami zoznámi Folklórna skupina Lysec z Belej-Dulíc. Súčasťou podujatia budú aj evanjelické služby Božie, začnú sa o 13:30 v drevenom kostolíku z Rudna.

Slovenský poklad

Múzeum slovenskej dediny je najväčšou národopisnou expozíciou v prírode na Slovensku. Podáva obraz tradičného ľudového staviteľstva, bývania a spôsobu života obyvateľov severozápadného Slovenska - Oravy, Turca, Liptova a Kysúc-Podjavorníkov druhej polovice 19. a prvej polovice 20. storočia. V areáli múzea sa na ploche 15,5 hektára nachádza 145 objektov obytného, hospodárskeho, technického, spoločenského a sakrálneho charakteru. Sú to roľnícke usadlosti s obytnými a hospodárskymi stavbami, ako aj samostatné technické, spoločenské a sakrálne stavby. Z nich je časť zariadená a prístupná pre návštevníkov. Viac podrobností možno nájsť na webstránke Slovenského národného múzea – https://www.snm.sk/ a na http://www.skanzenmartin.sk.

- - Inzercia - -