Dnes je streda, 30.september 2020, meniny má: Jarolím
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Fenomenálny cyklista Peter Sagan Teraz chcem ísť za synčekom

august 14, 2019 - 15:22
V krásnom novom tričku so zlatou podobizňou vlastnej tváre na hrudi, ale aj s trocha unaveným výrazom v tvári – tak sa minulý týždeň postavil náš fenomenálny športovec Peter Sagan pred novinárov v hlavnom meste. Na Slovensku sa objavil po prvýkrát od skončenia tohtoročnej Tour de France.

Vysvitlo, že má za sebou dlhý let – až z Panamy. Možno preto tá únava. Peter Sagan, sedemnásobný držiteľ zeleného trička z prestížnych francúzskych pretekov, si bol tentoraz zajazdiť v juhoamerickej krajine. Išiel tam hneď z Francúzska, ale neľutuje. Z Panamy sa vrátil plný dojmov. Cesta do ďalekej krajiny splnila jeho očakávania. „Jazdili sme naprieč Panamou. Veľmi sa mi tam páčilo. Išli sme od oceánu k oceánu, videl som ten ich slávny Panamský kanál, ako sa tam plavia lode. Prechádzali sme aj cez dažďový prales. Stretol som tam veľmi veľa ľudí. Myslím si, že je to dobrá akcia na rozvoj cyklistiky,“ povedal svetový cyklistický šampión. Ako poznamenal, kvôli tomu, že z Francúzska išiel rovno do Panamy, nemal čas pozrieť svoju rodinu, synčeka Marlonka. „Teraz však určite budem mať čas,“ povedal. Peter Sagan má jedenapolročného syna s manželkou Katkou. V júli minulý rok sa rozišli.

Chce splniť očakávania

Peter Sagan je dnes „vetrom ošľahaný“ pretekár. Na Tour de France prvýkrát štartoval v roku 2012 a hneď v tom roku získal zelený dres. Dokopy ich má sedem a keby ho chcel teraz niekto prekonať, musel by v kuse – sedem rokov za sebou vyhrávať.

„Tie moje prvé štarty na Tour de France sa s tými súčasnými, alebo poslednými, nedajú ani porovnať. Prvýkrát som sa cítil skoro ako začiatočník. Teraz je to úplne iné, keď viem, do čoho idem. Viem, o čom to je. Viem, aké sú očakávania a všetky veci okolo toho. V roku 2012 som mal stres, ale taký iný. Teraz cítim, že je tu veľa očakávaní, takže človek sa s tým musí vyrovnať. A robiť tak, aby to bolo dobré,“ povedal Sagan. Preteky Tour de France sú svetoznáme. Pozornému televíznemu divákovi neujde, že trať ide aj cez malebnú krajinu, cyklistický pelotón často míňa krásne francúzske hrady a zámky. Nejednému divákovi napadne, či si vôbec cyklisti všímajú tú krásu okolo seba. „Keď sedíte na bicykli na pretekoch, nie je veľa času na pozeranie si okolia. Človek je koncentrovaný na jazdu v pelotóne. A hlavne sa koncentrujem na to, čo sa počas jazdy môže vyvinúť. Okolité krásy veľmi nevnímame,“ opisuje Peter, ako to je s jazdou romantickou krajinou.

Šľachetné gesto

Náš tourminátor si  krajinu nevychutná, avšak fanúšikov, ktorí sa mu so zápisníkom postavia do trate a žiadajú autogram, neodmietne. Presne toto sa mu stalo na tohtoročnej Tour, keď počas stúpania do kopca mu znenazdania jeden chlapec podal knižku na podpísanie. Peter zareagoval veľmi spontánne, chlapcovi dal autogram. Svoje konanie skromne okomentoval: „Veď sa nič nestalo, podpísal som mu knižku, a to bolo všetko.“ Celkom iný názor na to však mali cyklistickí novinári a fanúšikovia. Videosekvencia z tohto sympatického gesta sa objavila na internete a obletela celý svet. Na niekoľko dní bola hitom.

Keďže sme ženský časopis, určite je na mieste zmieniť sa o ženskej cyklistike. Je známe, že oproti tej mužskej je v úzadí, ako taká Popoluška. Takmer o nej nepočuť, nedostáva sa na stránky novín alebo na obrazovky televízií tak často ako mužská. Čo si o tom myslí Peter Sagan?  „Ťažká otázka, neviem, prečo je to tak. Myslím si však, že cyklistika je dosť ťažký šport pre ženy,“ vraví skúsený cyklistický pretekár. Petra Sagana – živel na bicykli – si budeme môcť vychutnať aj na pretekoch u nás doma. O rok, o dva ho možno uvidíme na známych pretekoch Okolo Slovenska. „Určite niektorý rok pôjdem  na tieto preteky. Bohužiaľ, tie posledné mi to nejako nevyšlo,“ dodal Peter.

- - Inzercia - -