Dnes je utorok, 27.október 2020, meniny má: Sabína
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Deň kroja už o pár dní. Viete, aký prvok je dominantou liptovského kroja?

august 23, 2019 - 13:00
Na Slovensku sa zvykne vravieť: "Čo dedinu prejdeš, to iný kroj nájdeš." A nie je to veru ďaleko od pravdy. Odlišnosť geografických a klimatických podmienok, rôznosť zamestnaní, etnické i náboženské vplyvy či snaha odlíšiť sa od susedov, spôsobili veľkú variabilitu podôb tradičného ľudového odevu.

Liptov je známy jedinečnou horskou prírodou, pamiatkami drevenej architektúry a živou kultúrou, čerpajúcou z ľudových tradícií. Región ovplyvnili nemeckí baníci, Gorali a pastieri oviec - valasi. Na Liptove bolo od nepamäti rozvinuté salašníctvo či chov oviec. Špecifické produkty bryndza a oštiepky preslávili oblasť po celom svete. Medzi remeselníkmi boli zruční murári, obuvníci, modrotlačiari, súkenníci, klobučníci, garbiari i kožušníci.

Viaceré kolonizačné vlny a remeslá zanechali na ľudovom odeve svoju pečať. V regióne Liptov sa dodnes používa veľa odlišných typov krojov zdobených typickou výšivkou, nádhernou čipkou i našívanými pestrými stuhami. Ženské kroje sú zväčša pestrofarebné, plné zvláštností a originálnych zdobení.

Najkrajšie sú na nich čepce, ktoré boli vyšívané, zdobené paličkovanou alebo háčkovanou čipkou aj stuhami. Pôvab dievčat zvýrazňovali slávnostné biele kroje a prekrásne vence, mužnosť chlapov zas široké opasky so zdobenými prackami alebo široké klobúky. Niet divu, že mnoho umelcov sa inšpirovalo práve liptovskou prírodou a ľuďmi. Počas sviatočných príležitostí sa v niektorých obciach obliekajú do krojov mladí ľudia ešte aj v súčasnosti.

Ukážky krojov z Liptova nájdete napríklad TU.

Príďte s nami zažiť kúsok zo slovenskej ľudovej kultúry. Už začiatkom septembra v Banskej Bystrici:

Informácie pochádzajú z publikácie Kroje Slovenska (autori: Zuzana Beňušková, Jana Kucbeľová a Peter Brenkus).

- - Inzercia - -