Dnes je piatok, 14.august 2020, meniny má: Mojmír
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

ZDRAVIE Nepokazte si nôžky plesňou

august 26, 2019 - 10:35
V lete chodievame v sandálkach či šľapkách, ktoré odhaľujú väčšiu časť chodidla. Preto je veľmi nemilé, ak naše nohy postihne pleseň – mykóza. Čo robiť, aby ste sa nepríjemného problému čo najskôr zbavili? Poradíme aj, aká prevencia pomáha.

Pleseň na nohách môžete získať veľmi jednoducho. Stačí, aby ste sa prešli po kachličkách v okolí bazéna alebo naboso vojdete do verejných spŕch, a problém je na svete. Šíreniu ochorenia totiž nahráva vlhké prostredie a nedostatočné vysušenie kože na prstoch nôh. Niektorí ľudia sú tiež vyslovene náchylní na mykózu nôh. Pleseň sa väčšinou začína medzi prstami nôh. Koža je začervenaná, svrbí a páli. Neskôr sa môžu objaviť medzi prstami biele až sivé fľaky. Platí, že čím skôr začnete túto neželenú „pliagu“ liečiť, tým lepšie. Pretože neliečená pleseň prechádza aj na nechty a ďalšiu časť chodidla. Biele alebo žltkasté škvrny na špičkách nechtov neskôr prechádzajú do tmavej farby a necht nepekne zhrubne. Napokon hrozí, že necht zmení svoj tvar a zlomí sa sám od seba. V extrémnych prípadoch sa necht môže dokonca oddeliť od lôžka. Nevábne ochorenie vám v spoločnosti nepridá na peknom a upravenom vonkajšku...

Maste a levanduľa

Pleseň na nohách je mykotické ochorenie, preto sa na liečbu používajú prípravky, ktoré ničia huby, teda antimykotiká. Najčastejšie ich kúpite vo forme krému alebo masti. K dispozícii máte aj roztoky a gély. Prinášajú úľavu od svrbenia a pálenia. Nemusia však pôsobiť dlhodobo, preto sa môže pleseň stále vracať. V takom prípade už musíte navštíviť odborného lekára – kožnú ambulanciu. Dermatológ určí ďalšiu liečbu. Ak má vaše ochorenie ľahkú formu, môžete použiť aj domácu liečbu. Ako prvá pomoc zaberá kúpeľ nôh v octovej vode. Jednou z osvedčených babských rád je potieranie postihnutého miesta cesnakom. Cesnak si môžete naordinovať aj ako ústnu liečbu, váš organizmus tak bude z vnútra vyzbrojený na boj proti plesni. Mnohí nedajú dopustiť na odvar z prasličky – celú prasličku povarte v slnečnicovom oleji a odvarom potierajte nohy. Vyskúšať môžete aj kúpeľ nôh v zelenom čaji alebo v odvare z levandule a šalvie.

Šup do žabiek

Čo pomáha, aby ste sa tomuto nepríjemnému ochoreniu vyhli? Do bazénov a verejných spŕch vstupujte len v žabkách. Od nikoho si nepožičiavajte športovú obuv a ani nedávajte svoje tenisky nosiť iným ľuďom, hoci by išlo len o krátkodobú záležitosť. Ak uprednostníte uzavretú obuv, dajte si do nej bavlnené ponožky. Vyhnite sa ponožkám z umelých vláken. Na nohy by ste mali mať vyhradený uterák, ktorý nepoužívajú ostaní členovia rodiny. Pleseň sa totiž veľmi ľahko šíri aj cez spoločný uterák, môže sa preniesť na ostatných členov domácnosti. Po umytí si nohy vždy dôkladne utrite do sucha, najmä pokožku medzi prstami. Dôležité je tiež starať sa o obuv. V zime treba vnútro čižiem dobre vysušiť, prípadne mať aspoň dva páry zimnej obuvi, ktorú striedate. Ak ste náchylní na toto ochorenie, je dobré zamerať sa na zvýšenú starostlivosť o nohy a celkovú hygienu nôh. Chodidlám pomáha kúpeľ, píling a hydratácia – aj koža na nohách potrebuje natrieť krémom.

- - Inzercia - -