Dnes je piatok, 30.október 2020, meniny má: Šimon, Simona
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Na Dni kroja ako profíčka. Naučíme vás rozoznať ľudový odev z Ponitria

august 27, 2019 - 11:10
Už niekoľko týždňov vás pravidelne zásobujeme informáciami o vývoji ľudového odevu na Slovensku. Veď druhý ročník podujatia Deň kroja v Banskej Bystrici je za dverami a nič nám neurobí väčšiu radosť než to, ako vidieť vás oblečených práve v jednom z tradičných slovenských krojov.

Región úrodných polí a vinohradov. Patrí k nemu však aj iný svet - ovocinársky, banícky, sklársky a salašnícky. V oblasti zvanej Podzoborie prispeli ku kultúre maďarskí obyvatelia, v Hornej Nitre k rozvoju baníctva Nemci a v okolí Hlohovca k pestovaniu zeleniny zas Bulhari.

V okolí mesta Nitra sa nachádzalo veľa veľkostatkov s množstvom poľnohospodárskych robotníkov, kde sezónne prichádzali ľudia z hornatejších regiónov Slovenska. Rôznorodosť a otvorenosť regiónu sa pochopiteľne odzrkadlila aj na odeve. Už v polovici 20. storočia sa kroje vytrácali z každodenného života a nahradil ich mestský odev. Práve preto v minulosti nepatrili medzi známe a vyhľadávané. Dnes už vieme, že aj tu sa zachovali archaické prvky odevu a vznikli skvostné súčasti v rukách zručných krajčírok a vyšívačiek.

Čipkárskou a vyšívačskou tradíciou sa preslávila najmä obec Šoporňa. Tamojšie ženy vyšívali vzorky drobných vtáčikov, slimáčikov, neskôr rastlinné ornamenty. Táto zručnosť sa pretavila do vyšívania obrázkov, kde na úzkom páse zobrazili výjavy z miestneho života. V Močenku zdobili čepce a party nádhernými kupovanými nášivkami tak, že vyzerali ako šperk.

Pozrite si nádherné ukážky krojov z Ponitria TU.

Nezabudnite, že Deň kroja sa nezadržateľne blíži! :-)

Informácie pochádzajú z publikácie Kroje Slovenska (autori: Zuzana Beňušková, Jana Kucbeľová, Peter Brenkus)

- - Inzercia - -