Dnes je streda, 21.október 2020, meniny má: Uršuľa
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Kroj z jednej z najstaršie osídlených oblastí Slovenska. Viete, o akom je reč?

september 01, 2019 - 09:40
Vedeli ste, že materiály na výrobu krojov úzko súviseli s miestnymi zdrojmi a schopnosťami ľudí pretvárať si ich pre svoje potreby? Využívali sa najmä tkaniny z ľanu, konopí a vlny, koža, kov, ojedinele i drevo. Inak tomu nebolo ani v regióne Hont.

Kraj úrodných nížin, rozsiahlych planín a sopečných vrchov, ktoré sú vďaka bohatým náleziskám drahých kovov známe ako banícka oblasť. Slobodné kráľovské mesto Banská Štiavnica patrilo k najvýznamnejším centrám ťažby drahých kovov v strednej Európe. Z remesiel tu bola rozšírená výroba strieborných šperkov, hlinených fajok, kožušníctvo a klobučníctvo, obuvníctvo a výroba čižiem. 

Variabilita ľudového odevu

K regiónu neodmysliteľne patria aj pukanskí hrnčiari, brhlovské skalné obydlia či sebechlebské vinice. Kultúru regiónu formovali okrem Slovákov aj Nemci a Maďari. Ženy baníkov sa venovali výrobe čipiek na predaj. V Honte sú viaceré krojové podoblasti, kroje sa tu líšia takmer v každej obci.

V niektorých mali unikátnu výšivku, v iných zas jedinečný čepiec či štrikované pančuchy. Mladé dievčatá nosili na hlave vo sviatočné dni prekrásne vence, ženy krásne vyšívané čepce so stuhami, na ktoré si dávali vyšívané šatky. V katolíckych obciach sa zachovali tradičnejšie formy odevu, výšiviek a čipiek. Evanjelici boli bohatší a skôr prechádzali na menej zdobené, mestské formy odevu.

Oblasť bohatá na folklór, aj to je Hont:

Vystúpenie FS Hont

Ani kroje z tohto regiónu nebudú chýbať na Dni kroja 2019 v Banskej Bystrici, už budúci víkend!

Informácie pochádzajú z publikácie Kroje Slovenska (autori: Zuzana Beňušková, Jana Kucbeľová, Peter Brenkus).

- - Inzercia - -