Dnes je nedeľa, 25.október 2020, meniny má: Aurel
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Odborný garant poroty Veľvyslanectva mladých Juraj Miškov: Objaviteľ výnimočných talentov

september 19, 2019 - 10:04
Je – ak to tak možno povedať, tvárou Veľvyslanectva mladých. Podujatia, ktoré robí záslužnú prácu – podporuje mladých ľudí v tvorivosti, dáva im príležitosť prezentovať svoje odvážne vízie. Na budúci rok už po desiatykrát zasadne v predsedníctve poroty ako odborný garant. PhDr. JURAJ MIŠKOV, bývalý minister hospodárstva. Od septembra začína znova cestovať po Slovensku a bude „snoriť“ po talentoch, aby ukázal, že aj táto malá krajina má svojich mladých zapálených Einsteinov.

Pán Miškov, aký je to pocit objavovať mladé talenty, byť pri zrode možno budúcich úspešných vedcov, inovátorov, lekárov, biznismenov…

Chcem sa v prvom rade poďakovať celému vydavateľstvu za organizáciu Veľvyslanectva mladých a pani Rehákovej za prejavenú dôveru. V čase, keď som bol ja ešte študent, bolo minimum možností, ktoré by vyhľadávali a podporovali mladých talentovaných ľudí. Napriek tomu sa mi podarilo presadiť sa v biznise a napísať svoj úspešný podnikateľský príbeh. Dnes cítim záväzok pomáhať iným. Preto som s radosťou prijal zodpovednosť predsedu poroty Veľvyslanectva mladých a teším sa z toho, že môžem aj ja prispieť k tomu, aby sme vyhľadávali talenty. 

Teraz, keď sa začal školský rok, organizujete wokrshopy pre mladých. Tohto roku pôjdete napríklad po prvýkrát na Technickú univerzitu do Zvolena, čo je bývalá Vysoká škola lesnícka. Má vedenie škôl pochopenie pre takéto akcie? A sú na vysokých školách podmienky pre rozvoj talentov?

Áno, najlepším spôsobom, ako meniť veci okolo seba, je stať sa sám súčasťou zmeny. Preto už niekoľko rokov odovzdávam nadobudnuté skúsenosti študentom na vysokej škole. Pôsobím ako mentor niekoľkých mladých startupistov, organizujem najväčšiu slovenskú konferenciu zameranú na inovácie a technológie. Slovenské školstvo, žiaľ, nikdy nebolo prioritou žiadnej z vlád. Výsledky zreformovaného školstva môžu byť viditeľné až po dlhšom časovom období. Fínsko spustilo reformu školstva pred viac ako dvadsiatimi rokmi, ale dnes patria fínski študenti k najlepším na svete. Zaostávame aj vo vede a výskume, vo výdavkoch na inovácie sme na chvoste celej EÚ.

A čo samotní vysokoškoláci, ako reagujú, keď sa s nimi stretnete na workshope? Sú otvorení, mladícki draví? A na druhej strane, aj sa vám na niečo posťažujú, čo ich brzdí v tvorivosti?

Ako to už zvyčajne býva, študenti sú rôzni a aj ich motivácia študovať je rôzna. Na začiatku každého semestra sa svojich študentov pýtam, aký je ich životný sen, aké majú ciele, čo chcú v živote dokázať. Niektorí chcú štúdiom iba preplávať a mať to čo najskôr za sebou, lebo chcú mať vysokú školu a nájsť si dobre platené zamestnanie. Ale vždy sa nájdu jednotlivci alebo menšia skupina študentov, ktorí prahnú po vedomostiach a majú väčšie životné ambície ako iba mesačnú výplatu. Tým sa venujem intenzívnejšie. Mojou odmenou sú ich neskoršie profesijné a kariérne výsledky. S mnohými zostávam aj po skončení ich štúdia v kontakte cez sociálne siete a teším sa z ich úspechov.

Ako je to na stredných školách, je tam priestor pre podporu mladých ľudí? Ktoré stredné školy chcete predovšetkým osloviť?

Kvalita stredoškolských prác je priamo úmerná kvalite a úsiliu jednotlivých pedagógov. Sú stredné školy, kde máme každý rok niekoho na stupni víťazov. A špeciálne ma teší, že v zozname finalistov máme veľký počet dievčat, v poslednom ročníku ich bola dokonca väčšina.

Čím originálnym vás doteraz najviac zaujali mladí ľudia? Ktorý z ocenených nápadov z Veľvyslanectva mladých vám najviac utkvel v pamäti? Bola to oblasť ekonomiky, hospodárstva, alebo naopak lekárske vedy?

Niekedy sa mi zdá, ako by sme boli vo Veľvyslanectve mladých objaviteľmi budúcich úspešných startupistov. Medzi našich víťazov patrí napríklad Tomáš Brngál so svojou virtuálnou anatomickou pitevňou, ktorá slávi úspechy po celom svete alebo Martin Pekarčík s projektom multifunkčného prístroja S-Case, ktorý je určený pre lekárov v odľahlých oblastiach sveta, ako napríklad Afrika. Martina som zároveň pozval ako spíkra aj na svoju konferenciu SlovakiaTech 2019 do Košíc, aby v paneli venovanom zdravotníctvu predstavil svoj unikátny prístroj.

Stále sa u nás veľa hovorí o odchode mozgov do zahraničia. Týka sa to najmä našich mladých vedcov. Aj v Slovenke sme uverejnili príbeh doktorantky, ktorá SAV-ku po roku pôsobenia vymenila za Viedeň. Platové podmienky v zahraničí boli oveľa lepšie. Čo by sme mali urobiť, aby nám vzdelaní, nadaní ľudia neutekali za hranice?

Už som to tu spomenul. Kľúčom je školstvo. Veda a výskum sú s ním úzko prepojené. Sám mám veľmi negatívnu skúsenosť z doktorandského štúdia. Celý systém doktorandského štúdia je viac postavený na naháňaní sa za kreditmi, citáciami a účasťami na často samoúčelných vedeckých konferenciách ako na serióznom výskume a publikovaných výsledkoch. Samozrejme, časť výnimkám. Na niektorých slovenských univerzitách badať rastúci záujem o zmenu prístupu.

Myslíte si, že brexit vráti mladých nadaných ľudí z Anglicka späť na Slovensko? Čo treba spraviť, aby potom takpovediac nezapadli do priemeru, ale aby sa aj u nás rozvíjali?

Vytvárať príležitosti. Veľa mladých ľudí by sa rado vrátilo domov, ak by vedeli, že na Slovensku nájdu uplatnenie vďaka svojim schopnostiam a vedomostiam. Veľa z nich hovorí o potrebe spravodlivosti a férovosti, aby v spoločnosti nerozhodovali známosti, lojalita alebo peniaze, ale to, čo človek vie, chce a dokáže.

- - Inzercia - -