Dnes je streda, 18.máj 2022, meniny má: Viola
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Päť vecí, ktoré ste nevedeli o rakovine prsníka a jej prevencii

september 22, 2019 - 16:00
Rakovina prsníka patrí medzi najčastejšie nádorové ochorenia žien. Na Slovensku tak vošiel do platnosti povinný skríning prsníka. Pretože odhalenie rakoviny prsníka v časnom štádiu je pre úspešnosť liečby kľúčová. Pozorujte svoje telo a vnímajte zmeny.
Foto: 

Takmer každý berie ako hlavný a jediný príznak rakoviny prsníka hrčku, ktorú si žena nahmatá. Lenže takúto hrčku, môžu kľudne sprevádzať zmeny na koži, ktorým ešte pravdepodobne nevenovali žiadnu pozornosť. Neberte to na ľahkú váhu, kontrolujte si svoje prsia a všímajte si všetkých zmien. Môže vám to zachrániť život. Na aké zmeny sa zamerať?

Zmena textúry kože

Rakovina prsníka môže spôsobiť zápal kožných buniek, čo väčšinou vedie ku zmenám textúry vašej pokožky. Všímať si teda môžete šupinatú kožu okolo bradavky a dvorca, ktorá môže byť extrémne suchá. Tieto zmeny môžu taktiež spôsobiť svrbenie, takže aj tomu je dobré venovať pozornosť.

Výtok z bradavky

Pokiaľ ste si všimli výtok z bradavky, ktorý môže byť riedky až hustý vo farbe červenej, oranžovej alebo zelenej, majte sa na pozore. Môže to byť jeden z príznakov rakoviny prsníka.

Zväčšenie v okolí pŕs – opuch

Rakovina prsníka môže spôsobiť zväčšenie celého prsníka alebo jeho určitej časti v okolí prsníka. V mieste opuchu bude koža citlivá, môže byť napnutá a občas aj pobolievať.

Vtiahnutie bradavky dovnútra

Karcinóm prsníka môže spôsobiť zmeny buniek za bradavkou, ktoré majú za následok prevrátenie bradaviek dovnútra prsníka. Upozorňujeme, že také zmeny môžu nastať aj v období ovulácie. V každom prípade je nutné svoje telo sledovať a o každej zmene informovať lekára.

Vyrážka podobná ekzému alebo začervenanie bradavky

Jeden z posledných príznakov, o ktorom ste možno nevedeli, je táto veľmi vzácna zmena. Jedná sa o veľmi ojedinelý typ rakoviny prsníka nazývaný Pagetova choroba. Táto choroba prsníka spôsobuje červenú svrbiacu vyrážku, ktorá pripomína ekzém a je veľmi nepríjemná.

Pokiaľ u seba niektorý z vyššie spomínaných príznakov objavíte, nepanikárte. Ešte to nemusí znamenať nič vážne. Rozhodne však navštívte svojho lekára.

Prevencia rakoviny prsníka

Začnime otázkou, prečo vlastne ženy prevenciu podceňujú? Podľa prieskumov si jednoducho nepripúšťajú, že by rakovinou prsníka mohli ochorieť práve ony, tak na vyšetrenie nechodia. Pokiaľ teda o vyšetrenie mamografom či ultrazvukom nechcete ani počuť, myslite na svoje zdravie a robte si doma jedenkrát za mesiac samovyšetrenie, ktoré vám zaberie len pár minút. Môže vám to zachrániť život.  

„Chceme, aby prevencia ľudí bavila a aby sa stala bežnou súčasťou ich životov. Náš manuál samovyšetrenia, vznikol v rámci kampane Siaham si na nich každý mesiac – #prsakoule.

Tá učí, ako si správne a pravidelne vyšetrovať prsia a semenníky a odhaliť tak prípadnú rakovinu včas. Málokto totiž vie, že by si na nich aspoň 1× mesačne mal správne siahnuť a vykonávať tzv. samovyšetrovanie,“ vysvetlila zakladateľka Loono, Kateřina Vacková.

Pretože je výskyt rakoviny prsníka v Českej republike, na Slovensku, ale aj vo svete čím ďalej častejší, vznikla vďaka výrobcovi značky zubných pást Sensodyne v spolupráci s organizáciou Loono jedinečná kampaň ‚Došiel Sensodyne? Siahni si na prsia‘, ktorá na túto problematiku upozorňuje. 

„Rovnako ako vnímate zmeny vo svojej ústnej dutine, ako je napríklad bolesť citlivých zubov, je potreba dbať aj na zbytok svojho tela. Prevencia je dôležitá. Predovšetkým, keď vám môže zachrániť život, ako je to práve v prípade rakoviny prsníka,“ uviedla brand manažérka značky Sensodyne, Vanda Študentová.

Kúpou každého produktu Sensodyne môže od októbra tohto roku každý z vás prispieť 10 centov na preventívnu kampaň #prsakoule, za ktorou stojí práve tím mladých lekárov, študentov lekárskych fakúlt a niekoľkých ďalších nadšencov, ktorí už v oblasti reprodukčného zdravia, prevencie onkologických a kardiovaskulárnych ochorení vyškolili viac ako 50 000 ľudí.

- - Inzercia - -