Dnes je piatok, 07.august 2020, meniny má: Štefánia
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Patrick Swayze je už desať rokov v nebi

september 23, 2019 - 10:04
Veru, už je to neuveriteľných desať rokov, čo pre zákernú chorobu navždy odišiel PATRICK SWAYZE. Tento nadaný herec, tanečník, spevák a skladateľ bol symbolom filmového umenia.

Najviac si ho pamätáme z filmov Hriešny tanecDuch. Hriešny tanec, ktorý nakrútil v roku 1987, ho katapultoval medzi americké herecké hviezdy. Film sa stal modlou medzi tanečnými snímkami a veľkú zásluhu mal na tom práve výkon Johnnyho – teda Patricka Swayziho. Pre film dokonca naspieval úspešnú pieseň She is like the wind, ktorá dodnes znie v rádiách. Jeho filmovou partnerkou – Baby bola Jennifer Grey, s ktorou vytvorili nádherný pár. Zaujímavé je, že počas nakrúcania filmu sa Swayze  škaredo zranil, lekári mu preto nariadili, aby ho pri tanečných scénach nahradil dablér. On to však odmietol a zvyšok filmu, vrátane ikonickej záverečnej scény, dokrútil v obrovských bolestiach. Bol to proste chrabrý muž nielen na plátne, ale aj v skutočnosti. Ikonický sa stal aj film Duch z roku 1990, kde zažiaril spolu s Demi Moore a Whoopi Goldberg. Patrick Swayze v ňom hral úradníka Sama, ktorý, bohužiaľ, zomrie násilnou smrťou. Veľká láska, ktorú zažíval s Molly (Demi Moore), sa však nekončí ani po jeho smrti. Sam zbožňovanú ženu nemôže opustiť, a tak ju sprevádza životom ako duch. Zo záhrobia nadviaže spojenie s Molly, pričom originálnou sprostredkovateľkou spojenia je černoška Oda (Whoopi Goldberg). Patrick bol v tom čase považovaný za akčnú hviezdu, preto režisér Jerry Zucker váhal, či sa hodí na túto úlohu. Všetko sa zmenilo, keď sa herec počas konkurzu rozhovoril o svojom nedávno zosnulom otcovi a zaspomínal si, ako ho vychovával. Tento dramaticko-romantický film bol nominovaný na Oscara v kategórii Najlepší film, Najlepší originálny scenár a Najlepšia herečka vo vedľajšej úlohe.

Zázrak sa nestal

patrik_2.jpg

Patrick Swayze
Foto: 
profimedia

Patrick mal po kom zdediť umelecké vlohy. Jeho matka Patsy bola profesionálna tanečnica, choreografka a tanečná pedagogička. Vďaka mame tancoval už od útleho detstva aj syn. Tanec študoval aj na baletných školách v New Yorku. Tak ako mnohí iní herci a tanečníci aj Swayze začínal na Broadwayi a pokračoval v amerických televíznych seriáloch. Veľká životná rana pre multitalentovaného umelca prišla v roku 2008. Lekári mu diagnostikovali rakovinu pankreasu. Patrick podstúpil chemoterapiu a vyskúšal aj rôzne nové formy liečby ochorenia. Bohužiaľ, zázrak sa nestal. Patrick Swayze zomrel 14. septembra 2009.

Jeho manželka Lisa Niemi, s ktorou sa oženil ešte v roku 1975,  bola celý čas pri ňom. Dvojica sa prvýkrát videla, keď mal Patrick dvadsať a ona šestnásť rokov. Bolo to v baletnom štúdiu Patrickovej mamy. A aj keď mama syna upozornila, že Lisa je ešte veľmi mladá, tí dvaja začali spolu chodiť. A ich vzťah vydržal aj odlúčenie, keď Patrick odišiel do New Yorku študovať balet a Lisa zostala v Houstone, kde chodila na strednú školu. Po skončení školy však za ním odišla a pár začal spolu žiť. Keď sa v roku 1975 brali, nešlo o žiadnu veľkolepú udalosť. Svadba bola skromná, na prstienky nemali a svadobné šaty si nevesta ušila sama. Z Patricka sa však napokon stal bohatý muž, išiel z úlohy do úlohy. Za filmy Hriešny tanec, Duch a a Traja muži v negližé získal ocenenie Zlatý glóbus. V roku 1991 ho časopis People vyhlásil za najpríťažlivejšieho muža planéty. A hoci nemal núdzu o ctiteľky, Patrick zostal verný svojej Lise. Blízko Los Angeles si postavili ranč, kde chovali kone. Mať však deti a veľkú rodinu im nebolo dopriate.

patrik_1.jpg

Patrick Swayze - Duch
Foto: 
profimedia

- - Inzercia - -