Dnes je pondelok, 28.november 2022, meniny má: Henrieta
Čas čítania
4 minutes
Zatiaľ prečítané

Švédska tínedžerka Greta Thunbergová ohromuje verejnosť svojím bojom za ochranu klímy Greta ako ekologický mesiáš?

október 02, 2019 - 14:58
Kto je to dievča? Už niekoľko mesiacov všetci skloňujú meno GRETA THUNBERGOVÁ. Táto len šestnásťročná tínedžerka zo Švédska svojím enviromentálnym aktivizmom vyvolala doslova búrku. Zelení, čo celé roky sedia v parlamentoch, o takejto pozornosti môžu len snívať.
Foto: 

Greta sa preslávila svojimi študentskými štrajkami pred švédskym parlamentom, kde upozorňovala na závažnosť klimatickej zmeny. Je zaujímavé, že sa vydala na „ekologické chodníčky“. Jej mama Malena je totiž operná speváčka a otec Svante herec. Aj Gretin starý otec je herec a režisér Olof Thunberg. Takže jablko spadlo veľmi ďaleko od stromu. Na druhej strane sa o Švédoch  hovorí, že sú veľmi ekologicky založení, ochranu prírody majú takpovediac vo svojej DNA.

Všetko sa to začalo vlani auguste, Greta sa rozhodla pred budovou Riksdagu – švédskeho parlamentu, protestovať počas školského vyučovania za klímu. S nápisom „Školský štrajk za klímu“ žiadala, aby švédska vláda znížila uhlíkové emisie podľa Parížskej dohody. Bolo to po horúčavách a požiaroch, ktoré v lete 2018 postihli Európu a Švédsko. Pre britský denník vtedy povedala: „Švédsko malo práve skúsenosť s najhorúcejším letom vôbec. Blížili sa voľby, ale nikto nehovoril o klimatickej zmene. Preto som sa rozhodla sedávať pred švédskym parlamentom a žiadala som našich politikov, aby zmenu klímy považovali za to, čo predstavuje: za najväčšiu vec, ktorej čelíme.“

Slová, čo tnú do živého

Po parlamentných voľbách pokračovala v štrajku len v piatky a začali o nej písať svetové médiá. Jej nápadu sa chytili mladí ľudia v ďalších krajinách. Tisíce študentov v Holandsku, Nemecku, vo Fínsku, v Dánsku a v Austrálii inšpirovaní Gretou začali každý piatok štrajkovať za klímu. Mladá aktivistka začala na twitteri používať „hashtagy“ a šírila osvetu. To však nebolo všetko. Greta sa zúčastnila na demonštrácii Rise for Climate pred budovou Európskeho parlamentu v Bruseli a na ďalšej demonštrácii v Londýne pod heslom Declaration of Rebelion. V novembri 2018 prehovorila na TEDStockholm, čo je každoročná konferencia konaná pod heslom „Myšlienky, ktoré stoja za rozšírenie“. Jej „šnúra“ tínedžerského enviroaktivizmu pokračovala ďalej. V decembri minulý rok dvakrát vystúpila na summite OSN o klimatickej zmene v poľských Katoviciach. Jej vyjadrenie – hovoríte, že nadovšetko milujete svoje deti, a napriek tomu im pred očami kradnete budúcnosť, ťalo do živého. A to už nenechalo chladných ani politikov. Americký senátor Bernie Sanders, ktorý kandidoval na post prezidenta USA, na margo Grety povedal: „Naskakuje mi husia koža! Pätnásťročná aktivistka povedala mocnostiam pravdu,“ napísal senátor na svojom twitteri. Hlas švédskej školáčky prenikol aj na Slovensko. Aj našim mladým ľuďom boli blízke myšlienky, ktoré šírila ich rovesníčka. A tak v marci tohto roka sa u nás uskutočnil prvý Svetový štrajk za budúcnosť klímy. Zapojili sa doň študenti v Košiciach, Liptovskom Mikuláši, Žiline a v Bratislave. A štrajky pokračujú, len pred pár týždňami boli posledné hneď na štyroch miestach pod heslom Fridays for future – Piatky za budúcnosť.

Cestu jachtou skritizovali

Skutočne originálny nápad, ako spropagovať ochranu klímy, si Greta zvolila pred odchodom na klimatický samit OSN do New Yorku, ktorý bol v auguste tohto roku. Všetky médiá priniesli správu, že Thunbergová necestuje do Ameriky tradične lietadlom, ale plaví sa na pretekárskej jachte. Dievčina odmietla cestovať lietadlom, pretože produkuje emisie oxidu uhličitého. Do USA sa plavila na jachte vybavenej solárnymi panelmi a vodnými turbínami, ktoré vyrábajú elektrickú energiu. Týmto spôsobom chcela dosiahnuť, aby jej cesta nezanechala žiadnu uhlíkovú stopu. Greta sa teda dva týždne plavila na jachte, kde panovali sparťanské podmienky, sprevádzal ju otec Svante. Plavidlo nemá sprchu ani toaletu, namiesto postelí spí posádka v úzkych kójach. Ekologickosť plavby mladej aktivistky však spochybnili niektoré médiá. Ich argumentom bolo, že samotná výroba jachty produkuje emisie. Tiež, že odpad produkuje jachta motorom, bez ktorého by nevyplávala z prístavu. Dokonca odzneli aj hlasy, že ak by všetci, čo cestujú cez Atlantik, použili namiesto lietadla jachtu, zničili by tisíckrát viac prírody, ako keď lietajú lietadlom. Greta Thunbergová zostala aj v New Yorku verná svojim odvážnym vyhláseniam. „Ľudia trpia, ľudia umierajú, celé ekosystémy sa rúcajú. Sme na začiatku masového vymierania. A vy aj tak hovoríte len o peniazoch a rozprávkach o nekonečnom ekonomickom raste. Ako si to dovoľujete?“

Zosmiešňovali ju

Takéto emočne silné slová, ktoré idú priamo na vec a nepotrebujú diplomatickú servítku, však vyvolali aj opačný efekt. Niektorí si začali z Grety robiť žarty a dokonca sa z nej vysmievajú. Internetom kolujú fotky, na ktorých je tínedžerka namaľovaná s typickými fúzikmi á la Adolf Hitler. Jej prejav označili za hysterický. Vyslúžila si zaň kritiku od francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona i Donalda Trumpa. Americký prezident ju dokonca sám na twitteri zosmiešňoval. A potom, keď Greta zverejnila fotku z vlaku, kde jedla obed z jednorazových plastov, mnohí ju označili za pokryteckú. V médiách sa objavili informácie, že Greta má Aspergerov syndróm, čo je porucha, ktorá sa označuje ako mierna forma autizmu, pri ktorej človek trpí poruchou v oblasti medziľudských vzťahov.

Organizátorka slovenských štrajkov za klímu Emma Zajačková si myslí, že Greta hovorí pravdu, bez ohľadu na to, čo si o tom budú ľudia myslieť. „Zdá si mi však nelogické, ak niekto pre jej prejav kritizuje celé hnutie. Vedci a klimatológovia desiatky rokov hovorili pokojnou rečou, čo nás čaká, ale nikto ich nepočúval,“ povedala Zajačková. Ďalším obvinením, s ktorým vyrukovali proti Grete je, že údajne za ňou niekto stojí, že ju niekto riadi a celé to robí v niečí prospech. Ľudia, čo to hovoria, však nevedia povedať, o koho ide.

Kto je teda toto švédske dievča? Novodobý enviromentálny mesiáš?

- - Inzercia - -