Dnes je pondelok, 28.november 2022, meniny má: Henrieta
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Spomíname na Karla Gotta. Kam prišiel, tam sa rozsvietilo svetlo

október 02, 2019 - 17:00
Novinárska obec na maestra Karla Gotta bude navždy spomínať ako na mimoriadne pokorného profesionála, ktorý nepoznal význam slov hviezdny manier a „nedá sa“.
Foto: 

S úsmevom, trpezlivosťou a zanietením šlo všetko a on bol toho jasným príkladom. V redakcii týždenníka Slovenka sme si zaspomínali na nejednu jeho návštev u nás, veď Slovenka stála pri zrode jeho speváckej hviezdy a jeho kariéru mapovala prakticky od samého začiatku. Vždy, keď vstúpil do redakcie, akoby niekto zasvietil svetlo a dvihol kútiky do úsmevu.

Bol Bohom povolaný na to, aby rozdával radosť, nielen svojím neochvejným talentom, pracovitosťou, ale aj svojou žiarivou prítomnosťou. „Maestre, dokážete sa vy vôbec rozzúriť?“ Spýtala sa ho raz kolegyňa pri rozhovore. „Dokážem, isteže, ale nerobím to. K čomu by to bolo dobré? Boh stvoril naše tváre na svoj obraz, aby na nich videl čo možno najviac úsmevu. Táto filozofia mi je blízka a podľa nej žijem a konám.“ Dá sa tejto filozofii vôbec niečo vyčítať? Pamätníci slovenkárskych dávnejších čias so zlomeným hlasom spomínajú na to, aký vrúcny vzťah pestoval niekoľkonásobný český zlatý slávik k týždenníku Slovenka. Obľúbený respondent, ktorý nikdy nepovedal svojej obľúbenej redakcii nie a s redaktormi si užil aj nejeden vianočný večierok či prosté varenie gulášu. Ako inak, so spevom a prízvukoval – tu som medzi svojimi.

S radosťou oslavoval jej jubileá a keď mu práca nedovolila byť pri oslavách osobne, posielal do redakcie blahoprajné listy a neskôr aj videopozdravy. Dvakrát bol súčasťou galavečera Ankety Slovenka roka, ktorú týždenník organizuje a maestro prvý vzdával hold mimoriadne húževnatým a pracovitým Slovenkám, ktorých mená v ankete zaskveli. Nuž a Zlatý koncert, ktorý týždenník Slovenka prinášal rok čo rok v rámci predvianočnej atmosféry svojim čitateľom? Ani on na pódiu po boku českých a slovenských kolegov nemohol chýbať a opäť rozdával kus svojho srdca.

Nikdy sám seba nevnímal ako Čecha, ale ako Čechoslováka. Miloval obe krajiny a v oboch sa cítil ako doma. Už o pár dní, 8.októbra, sa uskutoční v Prahe Česko-slovenský večer, ktorý spoluorganizuje aj týždenník Slovenka. Nevypovedané slová smútku za veľkým hlasom a veľkým človekom visia na perách, avšak aj týmto večerom, vzdáme Karlovi Gottovi hold a poďakovanie za to, že bol, aký bol. Nezabudnuteľný. Toto prežil Karel Gott so Slovenkou počas posledných rokov.

Ďakujeme, Karel  

- - Inzercia - -