Dnes je piatok, 30.október 2020, meniny má: Šimon, Simona
Čas čítania
menej ako
1 minúta
Zatiaľ prečítané

Perfektný tip pre milovníkov kníh: Snežný leopard

október 04, 2019 - 10:00
Himalájske dobrodružstvo, nezvyčajný cestopis, hlboká meditácia i silný autobiografický román. Taký je Snežný leopard Petra Matthiessena, pútnika po zamrznutých úpätiach strechy sveta i hľadača vnútorného pokoja.

Tento román bol ocenený dokonca prestížnou National BookAward.

Píše sa rok 1973. Po náhlej smrti manželky sa Petrovi Matthiessenovi rozpadol celý svet. Pokúša sa navrátiť do normálnych koľají, a tak odchádza spolu so známym biológom Georgeom Schallerom na výpravu do Himalájí. Cieľom expedície je výskum málo známeho druhu himalájskych modrých oviec, no Matthiessena omnoho viac zaujíma mystický snežný leopard.

Je to nádherná kniha o svete, ktorý sa pomaly stráca pod nánosmi modernej civilizácie, o čistých ľuďoch a ich hlbokej úcte k životu.

Peter Matthiessen, spoluzakladateľ legendárneho časopisu TheParisReview, je fenomenálnym spisovateľom a jeho nadčasová knižka Snežný leopard nadväzuje na to najlepšie, čo vzniklo v žánri „naturewriting“. V jeho prózejasne počuť ozveny spisovateľských a cestovateľských predchodcov – Henryho MortonaStanleyho či Ernesta Henryho Shackeltona. Dobrodružný cestopis sa tu prepája s hlbokou meditáciou i pozoruhodnou lektúrou himalájskej filozofie.

Kniha Petra Matthiessena Snežný leopard vychádza v preklade PetraLeponiho.Ide o prvý preklad jeho diela do slovenčiny.

- - Inzercia - -