Dnes je pondelok, 28.september 2020, meniny má: Václav
Čas čítania
6 minutes
Zatiaľ prečítané

Správny bankár sa rozhoduje aj bruchom

november 08, 2019 - 14:58
Vyštudovala matematiku a uvažovala o tom, že sa z nej stane vedkyňa, alebo zakotví na univerzite ako prednášajúca. Dnes je z nej ostrieľaná bankárka – ZUZANA ŽEMLOVÁ, členka predstavenstva Poštovej banky, zodpovedná za riadenie rizík. Aký je príbeh ženy, ktorá namiesto logaritmov rieši finančné investície?

V banke zastávate neľahkú úlohu – zodpovedáte za oblasť riadenia rizík. Čo si má pod tým človek predstaviť?

Banka ako inštitúcia prijíma peniaze od svojich klientov, spravuje ich a investuje. Vklady prenášame do úverov – pre firmy, podnikateľov aj bežných ľudí. A riadenie rizík určuje, komu a koľko banka môže požičať. Mojou úlohou je ustrážiť, aby banka nešla do príliš veľkého rizika. Aby nepožičala príliš veľa  peňazí, alebo aby nefinancovala príliš rizikové projekty. Pokiaľ by sa úvery nesplácali, banka by utrpela straty. Na druhej strane, ak by dávala príliš málo úverov, nedokázala by si pokryť ani svoje náklady. Utrpela by straty práve z toho, že by dostatočne nezarábala. Takže neustále hľadám správnu mieru toho, koľko rizika si môžeme dovoliť. Riadenie rizík je veľmi dôležitý článok banky.

Aký najvyšší úver ste podpisovali? Cítite napätie, nervozitu, keď rozhodujete o vysokých pôžičkách?

Úvery nepodpisuje človek nikdy sám. Schvaľuje ich buď úverový výbor, alebo nejaká skupina ľudí, ktorá na to má udelenú kompetenciu. V predchádzajúcom zamestnaní som bola súčasťou transakcií, keď sme schvaľovali aj sumy blížiace sa k miliarde. Aj také úvery niekto musí schváliť. Toto je už štvrtá banka, v ktorej pracujem a tvrdím, že správny risk manažér sa nerozhoduje iba hlavou, ale aj bruchom. Musí dať aj na pocit a povestný šiesty zmysel. Okrem čísel, ktoré analyzujeme, je vždy veľmi dôležitý aj príbeh konkrétnej firmy, ľudia, ktorí za projektom stoja. Tiež príbeh samotného projektu, ktorý ideme financovať. Je to na druhej strane aj veľmi zaujímavá práca, pretože človek sa pri spoznávaní firiem, žiadajúcich o úver, naučí, ako sa riadi napríklad materská škola či oceliareň. Naozaj platí, že ak požičiavate viac peňazí, treba si to celé „navnímať“. Treba navštíviť danú firmu, treba sa stretnúť s manažmentom. Ja hovorím, že si tú firmu treba „ovoňať a ochutnať“. Potom je rozhodovanie o pôžičke oveľa jednoduchšie.

Vždy ste chceli pracovať v banke, alebo vás lákala aj iná oblasť?

Pôvodným vzdelaním som matematička. Študovala som na Univerzite Komenského, na Matematicko-fyzikálnej fakulte v Bratislave. Celú moju mladosť som žila v tom, že skončím niekde vo vedeckej inštitúcii alebo na univerzite, a že sa budem venovať vede. To, že som napokon skončila v banke, zariadil život. V deväťdesiatom roku sa mi narodila dcéra. To bol práve ten čas, keď sa Slovensko otváralo svetu. Veľmi veľa mojich spolužiakov odišlo do zahraničia, na univerzity. Ja som si zase začala na materskej dovolenke privyrábať prekladaním a tlmočením z angličtiny. V istom momente som sa dostala k jednému bankovému projektu pre veľkú slovenskú banku, kde som bola súčasťou tímu prekladateľov. To bol môj prvý kontakt s bankovníctvom. O niekoľko rokov neskôr na náš trh prišla veľká americká banka a otvárala na Slovensku pobočku. Keďže ma v tom čase tlmočnícka práca už nenapĺňala, odpovedala som na ich inzerát, a napokon som sa ocitla v tíme zakladateľov tejto banky. A odvtedy som v bankovníctve. Takže som sa k mojej práci dostala  veľkou okľukou.

Je známe, že Poštová banka podporuje oblasť vzdelávania. Prečo ste sa rozhodli práve pre vzdelávanie?

Dnes sa veľa hovorí o ochrane životného prostredia, o globálnom otepľovaní, o tom, ako treba začať okamžite konať, pretože budúcnosť nás potrestá. So vzdelávaním je to rovnako. Vzdelávanie je oblasť, kde nestačí povedať, že to ešte nie je až také zlé a nejaký čas to ešte bude fungovať. Ak ihneď nebudeme investovať do vzdelávania, naša budúcnosť nebude veľmi pekná. Myslím si, že školstvo je u nás dlhodobo podfinancované. Potrebovalo by oveľa lepšiu starostlivosť od našej vlády, od politikov, ktorí robia rozhodnutia. V medzinárodných porovnávaniach sa naše školstvo prepadá hlbšie a hlbšie. Veľa talentovaných ľudí odchádza študovať do zahraničia a mnohí tam aj ostanú. Na Slovensku nám potom chýbajú. Podpora vzdelávania je o budúcnosti krajiny. Je to o tom, aký život budú mať naše deti a deti našich detí. A je tu ešte jeden dôvod, prečo podporujeme vzdelávanie. Dnes sa zo všetkých strán na človeka valia informácie – internet, facebook, všetky ostatné sociálne siete a vzduchom lieta množstvo dezinformácií, veľa neprávd. Ak nebudeme mať systematický prístup k tomu, aby sme ľudí vzdelávali, ako sa majú vo fake news zorientovať, tak budú čím ďalej tým zmätenejší.

Rozhodli ste sa podporiť aj Veľvyslanectvo mladých, čo je projekt, ktorý organizuje naše vydavateľstvo STAR production. Čím vás tento projekt zaujal?

Zaujal nás tým, že pracuje s mladými ľuďmi, ktorí sú angažovaní, ktorí sa chcú rozvíjať, ktorí hľadajú doma na Slovensku príležitosti, ako pomôcť komunite, regiónu, svojej škole. Je tam veľa aspektov, ktoré v Poštovej banke pokladáme za dôležité. A v neposlednom rade, pre študentov tento projekt predstavuje možnosť ďalšieho rozvoja a ukotvenia u nás doma. Čo by malo pomôcť, aby sa na našu rodnú hrudu vrátili a aby tu zostali. Práve zatraktívnenie domácich príležitostí je podľa mňa jedna z najdôležitejších vecí, ktorá tu mladých ľudí udrží. Veľvyslanectvo mladých má v porote aj bankárov, aby posúdili reálnosť jednotlivých projektov. Veľmi sa mi páčilo, že minulý rok tam bolo niekoľko projektov, ktoré sa venovali rozvoju regiónov a propagácii regionálnych aspektov. Oceňujem, že mladí zamerali svoju pozornosť na regióny a chcú ich urobiť atraktívnymi.

Veľvyslanectvo mladých však nie je jediná aktivita, ktorej sa Poštová banka v rámci vzdelávania venuje.

Poštová banka sa dlhodobo a systematicky zaoberá podporou finančného vzdelávania na všetkých úrovniach. Pre základné a stredné školy sme na konci minulého roka otvorili grant Nápad pre školy a sumou 45-tisíc eur sme podporili najlepšie projekty na zlepšenie finančného vzdelávania na školách. Z prieskumu Poštovej banky o finančnej gramotnosti Slovákov totiž vyplynulo, že až štyri pätiny mladých neboli schopné správne vyhodnotiť ani jednoduchú úlohu pri posudzovaní úrokov. Je nesmierne dôležité, aby sa deti naučili narábať s peniazmi, osvojili si základné pojmy a pravidlá sveta financií. Škola má deti naučiť aj praktickému rozmýšľaniu, nielen mechanickému rátaniu čísel. Iba tak nám z našich detí vyrastie finančne zrelá spoločnosť, ktorá sa nebude bezhlavo zadlžovať. O tejto problematike prednášame aj na vysokých školách a v spolupráci s Komenského inštitútom sa venujeme vzdelávaniu učiteľov v projekte Na každej škole záleží. Okrem toho, s TV RIK sme natočili seriál pre deti – Cesta za pokladom, vďaka ktorému sa veselou formou učia ako funguje svet peňazí. A nezabudli sme ani na škôlkarov, ktorým sme prostredníctvom bábkového predstavenia poukázali na hodnotu vecí a peňazí. Finančné vzdelávanie je otázka, ktorej sa chceme dlhodobo venovať, rozvíjať ju a podporovať aj ďalšími projektmi. Ide totiž o základný kameň rozumného hospodárenia s peniazmi. 

Prezraďte nám ešte niečo o vašej rodine. Aj manžel je bankár a išla vo vašich šľapajach aj dcéra? A ako si „čistíte“ hlavu od bankovníctva?

Manžel pracuje v stavebníctve, je stavebný inžinier a staval niekoľko pekných budov po Slovensku. Moja dcéra je právnička a robí nám veľkú radosť. Nedávno sa vydala a jedna z vecí, na ktorú sa veľmi teším a, dúfam, že na to nebudem dlho čakať, je vnúčatko. Žije v Bratislave a sme radi, že sme jej dokázali vytvoriť také prostredie, že nám zo Slovenska nezutekala. Veľmi rada relaxujem pri golfe. Človek je v prírode, s príjemnými ľuďmi. Je to fantastický „vypínač“ hlavy, pretože pri golfe sa musíte sústrediť na loptičku a úder a nemôžete myslieť na tisíc iných vecí. Golf ma nabíja energiou do ďalšieho pracovného týždňa. Rada chodím do prírody, rada si zaplávam, v zime chodíme na lyže – voľného času je málo, tak sa ho snažím tráviť kvalitne.

- - Inzercia - -