Dnes je štvrtok, 22.apríl 2021, meniny má: Slavomír
Čas čítania
menej ako
1 minúta
Zatiaľ prečítané

Na Prepoštskej ulici otvorili Český dom

november 16, 2019 - 16:48
Prezidenti Slovenska a Česka Zuzana Čaputová a Miloš Zeman dnes otvorili Český dom v Bratislave. Urobili tak pri príležitosti 30. výročia Nežnej revolúcie. Podľa Zemana bolo treba čakať päť rokov plných výhovoriek. Český prezident sa vo svojom vyhlásení sústredil na posilnenie obchodných väzieb, Čaputová pripomenula dôležitosť Novembra '89 a blízkosť obyvateľov Česka a Slovenska.
Foto: 
dobrenoviny.sk

Zriadenie Českého domu v Bratislave podporili podľa dohody oba štáty, Slovensko recipročne vo výške českej podpory Slovenského domu v Prahe, ktorá dosiahla sumu 9,6 milióna Kč, teda asi 370-tisíc eur. Na českej strane sa s ráta približne s dvojnásobnou podporou. V Českom dome, ktorý otvorili po piatych rokoch otvorili bude súdliť CzechInvest, CzechTrade aj CzechTourism. Má tiež zahŕňať multifunkčnú sálu, galériu, kancelárske a malé ubytovacie zázemie, ako aj gastronomickú prevádzku.

Pred slávnostným otvorenním Českého domu sa hlavy oboch štátov stretli pred budovou Univerzity Komenského na Šafárikovom námestí v Bratislave. Spoločne položili veniec k pamätnej tabuli, pripomenuli si tak pochod slovenských študentov v Bratislave 16. novembra 1989.

- - Inzercia - -