Dnes je pondelok, 12.apríl 2021, meniny má: Estera
Čas čítania
4 minutes
Zatiaľ prečítané

Vesmírne výskumy nám uľahčujú život. Vďačíme za ne i týmto obľúbeným predmetom!

november 29, 2019 - 13:10
Častokrát si neuvedomujeme, že každodenné veci okolo nás používame najmä vďaka armáde či vesmírnemu výskumu. Nebyť záujmu vojakov prenášať informácie čo najrýchlejšie, nemali by sme dnes internet. A nebyť výprav do vesmíru, asi by sa nám neskôr dostali do rúk také vymoženosti, ako vysávač na baterky, či infračervený teplomer.
Foto: 

V šesťdesiatych rokoch minulého storočia rozpútali veľmoci Sovietsky zväz a Spojené štáty americké obrovské preteky o prvenstvo v dobývaní vesmíru. V snahe dostať sa na obežnú dráhu ako prvý a potom dobyť Mesiac, investovali tieto krajiny obrovské miliardy do výskumu, z ktorého vzišli nielen skutočné vesmírne misie, ale aj objavy, ktoré sú dnes našou bežnou súčasťou. Fungujú, pretože prešli testom. Odskúšali ich v beztiažovom stave, tisíce kilometrov od zemského povrchu. A dnes ženám uľahčujú život.

Detektor dymu zachraňuje ľudské životy

V západných krajinách je dnes neodmysliteľnou súčasťou domácností tzv. požiarny hlásič, alebo ak chcete, detektor dymu. Je užitočný nielen počas neprítomnosti v byte, ale najmä počas spánku. Dymový poplach prebudí spiace osoby a zabráni tak uduseniu dymom. Väčšina obetí požiaru, podľa prieskumov až neuveriteľných sedemdesiat percent, zomrie v spánku, keď sa nadýcha splodín. Pritom požiar nemusí vzniknúť z nedbanlivosti, stačí technický problém, skrat, nejaká porucha elektriny a už je oheň na streche, vlastne v byte. Čosi podobné sa stalo aj počas skúšok projektu Apollo, kde ešte na Zemi, v laboratórnych podmienkach, zhoreli traja americkí kozmonauti. Nečakane, na požiar ich nikto nepripravil a nikto ich neupozornil, aby opustili skúšobný modul. V tomto stave bolo jasné, že  počas letu na Mesiac sa podobná fatálna chyba nemôže zopakovať. Navyše, predpokladalo sa, že posádka mesačného modulu strávi na Mesiaci minimálne aj jednu noc a ak by závada nastala počas spánku, nemuselo to dopadnúť najlepšie. Vedci preto vyvinuli akýsi prazáklad detektora dymu, v tom čase však  oveľa väčší a z technologického hľadiska aj náročnejší, ako ho poznáme dnes. Účel však splnil a po otestovaní vo vesmíre sa stal aj súčasťou pozemských domácností. Hlásiče nás varujú aj v spánku a tak poskytujú potrebný čas na to, aby sme v prípade nebezpečenstva dostali seba a rodinu do bezpečia.

Pamäťová pena nám zlepšuje spánok

Prevratným materiálom, ktorý sa používa pri výrobe mnohých vecí a aktuálne je najobľúbenejším materiálom na spánok, je tzv. pamäťová pena. Nájdeme ju v topánkach, v sedadlách automobilov, dokonca aj v bielizni! Najčastejšie sa však využíva v matracoch. Pôvodne bola vyvinutá pre vesmírne lety, NASA totiž v 70.rokoch hľadala materiál, ktorý by telá astronautov zbavil pri štarte enormného tlaku spôsobeného prekonávaním gravitácie. A tak sa dopracovali k miliónom guľôčkových buniek, ktoré sú vymyslené tak, aby reagovali na teplotu tela a tlakové body. Pri tlaku tieto bunky menia tvar a kopírujú telo tam, kde je to najviac potrebné. Výborné výsledky mala technológia najprv v nemocniciach, pri pacientoch pripútaných na lôžko sa znížil tlak na ich rany, mali odrazu oveľa menej preležanín a cítili sa lepšie. Dnes sa matrace z pamäťovej peny stali bežnou súčasťou spální, keď je tlak na telo odstránený, zlepšuje sa cirkulácia krvi a ďalších tekutín, čo má upokojujúci účinok napríklad pre tehotné ženy a ľudí s poruchami spánku.

Vysávame aj bez elektrickej zásuvky

Opäť sa pozrime do kabíny kozmickej lode a predstavme si, ako v bezváhovom stave lietajú naokolo omrvinky, prach, chumáče vlasov a rôzne ďalšie nečistoty. Klasická slovenská gazdinka berie vysávač, šupne ho do zástrčky a vysáva. Len kam ho strčiť na obežnej dráhe? A tak špičkoví inžinieri dostali nápad s baterkovým vysávačom. A nehrozilo udusenie poletujúcou špinou. A poriadok bol odrazu aj na vesmírnej stanici. Dnes sa baterkové vysávače najčastejšie využívajú v garážach či záhradných chatkách, čiže najmä v priestoroch, kde nie je stály prívod elektrickej energie. Sú ľahké a na jedno nabitie dokážu vydržať aj niekoľko minút. Môžu mať papierový či trvalý filter a pracovať v režime suchého i mokrého vysávania. A keď sa niektorej z nás nechce doma vyťahovať tú monštróznu opachu s dlhou hadicou, môže pomôcť aj s rýchlym povysávaním obrusov, parapet, či menej prístupných častí našich príbytkov. Vďaka, kozmonauti!

Meranie teploty je dnes hračka

Ako ste naučili vaše plačúce a metajúce sa dieťa, aby s teplomerom pod pazuchou či v ústach vydržalo niekoľko minút? A čo takto skúsiť infračervený teplomer? Áno, ostávame v téme kozmonautických výskumov v domácej praxi. A opäť pripomíname bezváhový stav, kde by v prípade rozbitia ortuťového teplomera vyliate a poletujúce guľôčky boli doslova vražednou zbraňou. Vďaka vedcom z kozmických laboratórií, ktorí potrebovali bezpečne odmerať nielen teplotu kozmonautov, ale aj prístrojov pracujúcich vo vesmíre, máme práve infračervené teplomery. Často sú dokonca bezkontaktné, preto sú ideálne na rýchle a presné meranie rôznych rotujúcich či horúcich predmetov, ktorými môžu byť rôzne elektromotory a vykurovacie či ventilačné systémy. Snímač infrateplomera zachytí energiu, ktorá sa odrazila od predmetu, ktorý meriame a vráti  sa do detektora. A ak meriate teplotu detičkám ( ktoré sú niekedy tiež horúce, alebo rýchlo rotujúce ), ide to rýchlo a bez zbytočných nepríjemných dotykov.

Chutný obed kozmonautov? Morské riasy!

Z množstva vynálezov, za ktorými sme išli až do oblakov, ešte podčiarkujem fenomén detskej výživy z morských rias. Však čo dodáva energiu kozmonautom, musí byť prospešné aj pri stravovaní a stavbe tela našich ratolestí, nie? Pri testovaní najvhodnejšej kozmickej stravy sa totiž zistilo, že práve morské riasy obsahujú neuveriteľné množstvo vlákniny a minerálnych látok. Sú bohaté na bielkoviny, pričom v týchto meraniach dokonca predbehli aj strukoviny a čerstvé vajíčka. Navyše sú ľahko stráviteľné a aj pri menších množstvách zásobujú telo neuveriteľnou energiou. Len na porovnanie – 8 gramov morskej riasy obsahuje viac vápnika ako pohár mlieka a viac železa ako 100 gramov hovädzieho mäsa! Samozrejme ,že tieto poznatky sa zaviedli nielen do kozmonautickej praxe, ale oblúkom sa vrátili aj do našich stravovacích návykov. Pritom morské riasy sa už stáročia bez prerušenia využívajú v čínskej medicíne. Museli sme vyletieť do vesmíru, aby sme našli to, čo nám leží pri nohách. Ale nevadí, aspoň sme si to všimli.

- - Inzercia - -