Dnes je štvrtok, 22.október 2020, meniny má: Sergej
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Najčastejšie platidlá tak, ako ich nepoznáte!

december 02, 2019 - 12:00
Nemyslite si, že peniaze vždy vychádzali z bankomatu... Celá história platenia sa vyvíjala už od začiatku ľudstva a od výmenných obchodov a prvých mincí sme prešli k papierovým peniazom a aj spomínaným bankomatovým kartám.

Za peniaze si môžete kúpiť dom, ale nie domov. Za peniaze si môžete kúpiť hodiny, ale nie čas. A kúpiť sa dá aj dobré postavenie, ale určite nie rešpekt. Toto sú výroky, ktoré overil čas. A čas overil aj spôsob platenia, od prvých primitívnych foriem platenia sme dnes schopní vďaka internetbankingu všetko vybaviť rýchlo a bezpečne. poďme však na úplný začiatok.

Platilo sa kamienkami

História peňazí je stará a dlhočizná. Už v dobe kamennej sa za mäso či kožušiny platilo šperkmi, mušľami, tabakom, dobytkom a v dobe bronzovej už aj kovmi. Viete si predstaviť, že by ste dnes prišli do obchodu a za dva jogurty by ste museli dať zrkadielko, ploský kameň a k tomu ešte aj tri vajíčka. V stredoveku výmenný obchod fungoval, aj keď ho začali vytláčať peniaze. Tie prvé vraj „vymysleli“ Feničania, národ obchodníkov, ktorým sa nechcelo vláčiť na nákupy množstvo vecí a tak im stačil mešec s kovovými okrúhlymi mincami.

Kovy boli drahé

Najlepšie platidlá stredoveku boli zlatom, striebro a cín. Ľudia si na ne zvykli a každému bolo jasné, že za dobytok musí zaplatiť určité množstvo striebra a to si ešte musí nechať aj na dane pre zemepána. Takto sa cenné kovy sústreďovali v pokladniciach a kto ju mal plnšiu, ten bol samozrejme bohatší aj váženejší. Keď vznikali mestské privilégiá, jedným z najdôležitejších bolo právo razenia vlastných mincí. Také mesto bolo naozaj vážené a bohaté, keď si mohlo dovoliť mať vlastnú mincovňu. aj vojny sa viedli najmä o územia, kde sa ťažili drahé kovy, z ktorých sa mince vyrábali. Naše banské mestá sa tak často stávali terčom rôznych lúpežných nájazdov.

Bankovky tlačia banky

Až donedávna mali peniaze formu mincí. Bola tu aj jednoduchá kontrola, obsahovali presné množstvo kovu, ktorý určoval ich hodnotu. Ako sa obchod počas priemyselných revolúcií zväčšoval, ľudia potrebovali čoraz viac peňazí a ich nosenie po vreckách bolo veľmi nepraktické a tak sa objavili bankovky. Už názov nám prezrádza, že ich vydávali banky. boli to vlastne akési papieriky, ktoré vám dali, keď ste si v banke uložili kovové peniaze, alebo zlato, či striebro. Banka vám napísala, akú hodnotu má daný papierik a mohli ste s ním nakupovať. Niekedy sa to však preháňalo a banky vydávali oveľa viac papierikov, ako bolo reálne bohatstvo v pokladniciach a tomu sa hovorí devalvácia...

Peniaze nás menia

Dnešné možnosti nakupovania už sú neobmedzené. Už nemusíte mať ani kovové mince, ani papierové peniaze, stačí mať kartu, či byť pripojený na internet a disponovať určitým množstvom peňazí.  Jedno sa však nezmenilo, ľudia peniaze potrebujú k životu. Pracujeme, aby sme si peniaze zarobili. Aby sme si mohli kúpiť jedlo, zaplatili ubytovanie, oblečenie, aby sme zaplatili školu či dovolenku. Aj spoločenské postavenie je dané množstvom, ktorým disponujeme. Ľudí často peniaze menia a tvrdí sa, že mnohí by za peniaze boli schopní urobiť čokoľvek. Tak si dávajme pozor, aby nás peniaze až príliš nemenili. Lebo lásku či kamarátov si nekúpime. Aj keď – akonáhle máme peniaze, tak môžeme s kamarátom skočiť do kina, či kúpiť si nejakú aplikáciu do mobilu. A to je vždy celkom príjemné.

- - Inzercia - -