Dnes je streda, 23.september 2020, meniny má: Zdenka
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Vyspovedali sme legendárneho hudobníka z kapely BON JOVI (časť 1.)

december 02, 2019 - 17:30
Pred dvoma rokmi sa stal právoplatným členom kapely Bon Jovi. Napriek tomu stíha aj nahrávanie a koncerty so svojou domovskou kapelou a nezanedbáva ani milovanú rodinu. Sympatický Phil X (54) pred pár dňami navštívil Bratislavu. S najbližšími plánmi a rockerským životom sa podelil aj s nami.

Začneme od úplného začiatku. Kedy ste v sebe objavil vášeň pre gitaru?

Mám grécky pôvod a o Grékoch sa zvykne hovoriť, že sú veľmi muzikálni. Aj u nás bola hudba súčasťou života prakticky od nepamäti. Obdivoval som mojich strýkov, ktorí vždy zobrali do rúk gitary a robili veľkú zábavu. Chcel som byť ako oni. A myslím, že mi to aj tak trochu vyšlo (smiech).

Nikdy ste neskúšali hrať na inom hudobnom nástroji?

Základom dobrého gitaristu je, keď vie hrať aj na bicie. Hovorí sa, že gitara a bicie tvoria základ pesničky. Ak príde nejaký hudobný motív, mám ho už v hlave prakticky v ucelenej podobe. A bicie sú zároveň i výborným relaxom. Keď je človek unavený z neustáleho sólovania na gitare, jednoducho sa z toho vybúcha.

Čiže ste multifunkčný? Dokázali by ste v ľubovoľnej kapele odohrať na akomkoľvek poste?

(Smiech) Toto sa ma ešte nikdy nikto neopýtal! Ale máte výborný postreh. Pretože v mojej domovskej kapele aj spievam, takže tým pádom to tak asi naozaj bude.

Písmeno X označuje nielen rímsku číslicu desať, ale aj niečo mystické a tajomné. Ako sa objavila vo vašom umeleckom mene?

Nehľadajte za tým žiadne akty X. Jednoducho som si požičal prvé písmeno môjho priezviska (Theofilos Xenidis, pozn. red.). V Grécku je to celkom bežné písmeno, avšak mne sa umelecky a graficky do môjho rockového alter ega celkom hodilo. (smiech)

Do akej miery vám pomohlo v kariére to, že ste súčasťou legendárnej kapely Bon Jovi?

Je to synergický efekt. Každý fanúšik mojej kapely už bol priaznivcom Bon Jovi. Teraz sa stalo, že moja domovská kapela nabrala priaznivcov aj zo základne fanúšikov Bon Jovi. Ľudia, ktorí sa zaujímajú o nejakú skupinu, si samozrejme vyhľadajú aj podrobnosti zo súkromného hudobného života jej členov. Je preto prirodzené, že si k nám takto našli cestu. Teraz je iba na nás , aby sme si ich udržali.

Čo sa týka môjho lovenia ďalších  fanúšikov, k svojim príspevkom na sociálnych sieťach pridávam aj hashtag Bon jovi, keďže som už riadnym členom tejto kapely, mám na to plné právo. Johnovi to neprekáža a nám to skutočne pomáha.

Keď už sme sa dotkli sociálnych sietí, spravujete si vlastné profily sám, alebo na to máte človeka?

Myslím si, že toto je priestor, ktorý by som mal mať úplne pod kontrolou. I keď si myslím, že fanúšikovia nie sú až tak zvedaví na to, aké som si kúpil tričko alebo, že idem venčiť psa. Vždy ma potešia spätné reakcie, pokiaľ dám na svoju sociálnu sieť fotografiu z miesta, kde sa momentálne nachádzam. Veľakrát mi fanúšikovia odpísali, že sa nechali inšpirovať a na dané miesto sa aj oni neskôr vybrali. Kto vie? Možno aj do Bratislavy teraz zavíta niekto, kto počúva moju hudbu.

Aký je John?

John je boss (šéf). Je fakt náročný, no zároveň kreatívny a pre mňa tiež výborný učiteľ a aj kamarát. Rešpektujem ho za to, čo dokázal, a som šťastný, že môžem byť súčasťou jeho sveta. Nie je to tak, že mu telefonujem každý deň. No keď sme spolu, tú prepojenosť si uvedomujem(e). A okrem toho si myslím, že je výborný spevák a gitarista.

Tým, že John sa snaží mať veci pod kontrolou, ja celkom prirodzene nemám až taký veľký priestor na autorskú a interpretačnú sebarealizáciu. Preto je výborné, že mám aj svoju vlastnú kapelu. Vo svete hudby to ale presne takto funguje od nepamäti. Veď si zoberte takého Phila Collinsa. Keď mu bolo tesno v Genesis, vydal mega úspešné sólové projekty. A dokonca získal aj Oscara. Ja až také veľké ambície nemám. No je fajn, keď si môžem vo svojej kapele otvoriť ventil ...

Novinka gitaristu Phila X - No Woman of Mine je inšpirovaná tým najlepším zvukom klasického archívu rockových nahrávok, napriek tomu znie aktuálne a súčasne:

Phil X & The Drills No Woman Of Mine official vid

John Bon Jovi patrí k hudobným legendám. Jeho hit Blaze Of Glory netreba nikomu predstavovať:

Jon Bon Jovi - Blaze Of Glory (Official Video)

Pokračovanie rozhovoru už ZAJTRA !

- - Inzercia - -