Dnes je streda, 30.november 2022, meniny má: Ondrej, Andrej
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Ako podávať deťom lieky- praktické rady a tipy na aplikáciu liečiv

december 06, 2019 - 12:00
Ahojte milí rodičia, dnes som tu opäť a tentokrát s praktickou témou týkajúcou sa samotného podávania liekov v rôznych formách. Áno, vieme, nie je to žiadna prechádzka ružovou záhradou. Bez sĺz to väčšinou nepôjde. Alebo to môže byť aj inak?
Foto: 
pixabay.com

Určite ste to zažili i Vy. Pediater dieťaťu predpísal lieky, vysvetlil Vám kedy a koľkokrát ich deťom dať a už ste aj s receptom či e-receptom utekali do najbližšej lekárne. Tam Vám pani magistra povedala viac menej to isté ako pediater a o malú chvíľu ste už smutní doma riešili čo so sirupom, tabletkou, kvapkami, mastičkou či čapíkom. Poďme si to teda rozdeliť na drobné:

Sirupy

Sirupy sú podávané najmä v prípadoch nachladnutia, suchého alebo mokrého kašľa či u menších detí aj pri teplote a bolesti. Zväčša bývajú extrémne sladké a ak Váš poklad nie je na cukor a sladidlá  zvyknutý, môže ich odmietať. Je to i náš prípad a preto sme sa naučili sirupy „kamuflovať“. Buď ich rozriedime v nápoji, ktorý má dieťa rado, alebo pridáme k raňajkám či k obedu, k chlebíku, banánu či pyré. Pozor, vždy sa však poraďte či je podanie v rozriedenej forme vhodné pre Váš konkrétny druh sirupu, aby ste neznížili jeho účinky.

Niektoré sirupy dostanete len s odmerkou v podobe malého plastového pohárika, iné majú k dispozícii i praktickú striekačku, ktorú viete nasmerovať do kútika úst. Maminy, nezľaknite sa, keď podávanie sirupu občas vyzerá ako boj so zúrivým medveďom. Keď zlyhajú všetky vyššie uvedené tipy a fígle, treba sa sústrediť na to, že ide o liek a Vášmu drobcovi má pomôcť. Malý diskomfort na začiatku môže ušetriť veľa trápenia a prípadné komplikácie neskôr. Pri väčších deťoch skúste podanie sirupu len supervízovať s tým, že dieťa pochválite za to, ako takú zodpovednú úlohu, akou je podanie lieku zvláda samé.

Tabletky

close-up-1853400_1280.jpg

Foto: 
pixabay.com

Tabletky sa predpisujú už väčším deťom, ktoré majú kapacitu ich zapiť dostatočným množstvom tekutiny prípadne pocmúľať, ak ide o taký druh lieku. V tabletovej či kapsulovej forme sa vyrába i väčšina antibiotík.

Sama si pamätám ako veľmi ma prehĺtanie tabletiek traumatizovalo ako dieťa. Mama mi vždy k nohám musela dať lavór pre prípad, že by ma z tabletky naplo na vracanie a tiež musela použiť rôzne procedúry, aby podanie lieku vôbec doviedla do úspešného konca. Najviac sa u nás osvedčilo to, že liek rozdrvila a napchala mi ho do banánu tak, že som vlastne ani nevedela, že ide o podanie lieku. Opäť tu však platí, že je vždy nutné poradiť sa s lekárom a lekárnikom, či je vhodné liek drviť a kombinovať s potravinami.

Kvapky, maste, čapíky

Čo sa týka kvapiek, ak ich podávate ústne, tzv. perorálne, môžete skúsiť, po poradení sa s lekárom, rovnaké tipy a skratky ako pri sirupe. Ak však treba kvapkať do uší či očí, je to trochu inak. Pri malých deťoch sa najviac osvedčuje podanie v spánku. Pri tých väčších opäť ich zapojenie do procesu, keď im umožníte aplikáciu nimi samými pod vašim dohľadom.

S mastičkami býva problém najmä vtedy, ak ich treba aplikovať na bolestivé miesto. Tu môže pomôcť ak dieťa jeden rodič pri podávaní rozptyľuje a rozpráva sa s ním. Inak môžete skúsiť podanie tiež v spánku.

Čapíky sú skvelá vec a aplikácia býva zväčša jednoduchá. Najhoršie je to len prvýkrát, keď neviete čo od tejto aplikácie očakávať. Keďže väčšina rodičov sa so založením čapíku stretne už pri prvej teplote bábätka, môže ich to najprv vystrašiť. Neváhajte poprosiť pediatra nech Vám s prvou aplikáciou pomôže, sami nakoniec uvidíte, že skutočne nejde o žiadnu vedu a dieťatko pri takomto podaní netrpí. U nás sú čapíky znášané asi najlepšie. Vždy treba v lekárni prízvukovať vek a váhu dieťaťa, aby Vám boli predané tie pre Vás najúčinnejšie.

Zo srdca Vám prajem, aby ste liekov museli podávať čo najmenej a ak to už inak nepôjde, nech je celý proces čo najľahší pre Vás i pre Vaše deti.

Zajtra sa na Vás budem tešiť s ďalšou témou- výber pediatra. Nezabudnite nás opäť navštíviť.

- - Inzercia - -