Dnes je nedeľa, 28.november 2021, meniny má: Henrieta
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Šimon Švidraň bol naším hosťom. V týchto dňoch predstavuje sólovú novinku

december 16, 2019 - 09:30
Šimon Švidraň. Toto známe meno je vám určite povedomé, jeho tvár ho však dokonale prezradí. Podobnosť so sestrou, obľúbenou herečkou a speváčkou Barborou Švidraňovou, totiž nezaprie. Z pohľadu hudby tu ale žiadne konexie nehľadajte. Šimon Švidraň si svoju cestu vydláždil sám.
Foto: 

Šimon Švidraň sa zviditeľnil  vďaka účasti v súťaži The Voice Česko Slovensko, kde zaujal prísnu porotu. Aktuálne okrem domovskej kapely Darkness Positive pôsobí aj v známej formácií Funkiez, no vystupuje aj so svojou sestrou. Ako sólový spevák práve v týchto dňoch predstavuje novinku Mám ťa rád. Pesnička už má dokonca aj videoklip, v ktorom účinkuje spevákova priateľka Karolína Horáčiková. Pri jeho tvorbe ale stavil na viacero ľudí, ku ktorým má blízko i v súkromí.

Text je spoločným dielom

Talentovaný mladík už prezrádza viac o okolnostiach vzniku skladby, ktorá sa vám vryje pod kožku hneď po prvom vypočutí. „Vzácne súhry a plodivé interakcie prichádzajú zriedka, no ja mám zrejme šťastie na ľudí, s ktorými sa výborne a najmä kreatívne tvorí. Či už sú to členovia mojej domácej kapely Darkness Positive alebo Tomáš Zbyňovec - výborný freestyle raper. Jedno skoré ráno takto pred dvoma rokmi sme sa vracali domov z mesta a Tomáš začal spontánne spievať  ''áno mám sa rád, áno mám SA rád, áno mám sa rááád...'' V ten moment som si uvedomil, že toto môže byť dobrý song a pre skrášlenie momentálnej chvíľky som do toho začal robiť 'beatbox', aby sme si spolu zadžemovali, kým pôjde nočák. Aj sa tak stalo a refrén nám obom utkvel v pamäti. Ráno som precitol a chytil múzu. Ešte v ten večer sme v podzemných priestoroch jedného podniku v centre Žiliny pri drinku dokončili skladbu Mám ťa rád. Potom už nasledoval booking termínu v štúdiu Melody a viac než štvorhodinová recording session, kde sme pekne krásne skladbu zaznamenali. O mix a nahrávku sa postaral Jozef Štefanatný a o mastering Sage Audio, Nashville U.S. Keďže sa s Tomášom v procese tvorby výborne dopĺňame, už v minulosti sme spolupracovali na skladbe Len s ňou pre projekt aP. (Art Priority) a tiež sme zložili pesničku Fénix pre Basie Frank Band.“

Vo videoklipe účinkuje Šimonova láska

Vizuál k chytľavej novinke, ktorá zvukom pripomína aj tvorbu svetovej hviezdy Justina Biebera, fanúšikov zaujme nielen po hudobnej stránke, ale i tancom Karolíny Horáčikovej či kreatívnou post produkciou umelca Norberta Neuschla.

Nápad na vizuál má na svedomí Šimon, pútavé zábery natočila fotografka Dorota Holubová v jej ateliéri Holubník v Bratislave. Za finálnym vizuálom stojí umelec Norbert Neuschl. Aj ten si spojenie so Šimonom pochvaľuje: „Rád spolupracujem so Šimonom, pretože dostávam absolútnu voľnosť pri kreatíve. Nie je to naša prvá spolupráca, okrem ďalších videoklipov pre Šimonovu kapelu Darkness Positive som mal možnosť realizovať vizuály albumov pre kapelu Darkness Positive  i Basie Frank Band. Svojou intimitou a atmosférou si skladba Mám ťa rád žiadala jednoduchosť a čistotu. Napriek tomu je v songu prítomné aj akési napätie a pulz, kvôli čomu som sa snažil dosiahnuť dva navzájom prepletené svety. Na jednej strane nebeská biela znázorňujúca jemný prístup, na tej druhej zas vášnivý, červený, intímny, dotykový svet,“ tvrdí Norbert Neuschl.

Nápady prichádzajú nečakane

Šimon netají, že podnety na nové skladby sú v jeho prípade zväčša otázkou konkrétnej udalosti, ktorá sa deje jemu samotnému či niekomu z jeho blízkych. „Nápady prichádzajú odrazu. Prichádza ich mnoho a prichádzajú takmer nestále, avšak nie všetky sú hodné, či vhodné, na spracovanie do zvukovej podoby. Inšpiruje ma môj život, moje okolie, spoločnosť v ktorej existujem, hudba, ktorú počúvam i témy, ktoré stoja za pozornosť. Veľkou múzou je mi aj priateľka Karolína. Musím povedať, že len na albume Prvý dojem (Slnko records 2018) mojej kapely Darkness Positive sa nachádzajú dve skladby s textami vyplývajúcimi z nášho spoločného života,“ objasňuje Šimon.

EP už v najbližších týždňoch

Singel Mám ťa rád je predzvesťou pripravovaného debutového EP, ktoré je na spadnutie. Prípravy sú v plnom prúde, pričom Šimon jeho vydaním sleduje veľmi prostý zámer: "Mojou ambíciou je robiť ľudom radosť. Pomáhať im zdolávať smútok i prežívať radosť. Viem, že hudba také veci dokáže. V tomto projekte plánujem byť osobný a v textoch zachádzať aj do intímností. Naznačujem tým, že moja ďalšia sólo tvorba bude po textovej stránke opäť vyplývať z môjho života a hudobného názoru. Chcem byť úprimný, autentický a nehrať žiadne pózy. Nečakám, že sa stretnem iba s pozitívnymi ohlasmi a nie je to ani môj úmysel. Koncom prvého štvrťroka 2020 by som potom rád vydal prostredníctvom hudobných platforiem ďalšie songy v podobe EP a k tomu aj ďalší videoklip." uzatvára spevák.

Šimon a jeho novinka "Mám ťa rád":

Šimon Švidraň - MÁM ŤA RÁD (official video)

Pozrite si rozhovor so Šimonom TU:

Zdroj foto: Šimon Švidraň, Stella Production

- - Inzercia - -