Dnes je streda, 18.máj 2022, meniny má: Viola
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Tradície podľa regiónov

december 21, 2019 - 19:00
Štedrá večera je krásny moment kedy si môžeme naplno vychutnať všetky tradície našich predkov, prípadne ich obmieňať a ukazovať našim deťom. Zmapovali sme Slovensko aby sme vedeli kde a na čom si pochutnáme.
Foto: 
pixabay.com

Tradície podľa regiónov

Vianočné sviatky som ako dieťa zvykla tráviť na strednom Slovensku, neskôr v Bratislave a momentálne aj u svokrovcov na východe. Väčšinou sa zvyky a tradície prelínajú, ale najväčšie čaro majú práve tie ktoré sú niečím špecifické. Teším sa keď nimi budem oboznamovať aj nášho syna, ktorý každým rokom vníma vianoce viac a viac. 

santa-2999735_1280.jpg

Západné Slovensko
Foto: 
pixabay.com

 Západné Slovensko

Pod sviatočný obrus sa v niektorých rodinách zvyknú dávať šupiny z kapra a tie majú symbolizovať hojnosť a bohatstvo v nasledujúcom roku. Počas večere horí na stole sviečka a prekrajuje sa jablko, ktoré ak je vnútri krásne bude rodina po celý rok zdravá. Šikovné gazdiné vypekajú koláče a tie ktoré si na to netrúfajú môžu skúsiť aspoň medovníčky. Známy je koláč „štedrák“ s rôznymi náplňami (tvaroh, mak, orechy). Deti sa môžu realizovať najmä pri zdobení medovníčkov. Večera sa začína modlitbou, ako predjedlo je oplátka s medom a cesnakom ako duša Ježiša a pripíja sa červený vínom, ktoré symbolizuje jeho krv. Polievky sa pripravujú rôzne, v Bratislave je to najčastejšie kapustnica s hríbmi a so smotanou, v Senci ju napríklad zvyknú jesť s fazuľou, hrachom či šošovicou. V Nitre prevládajú halászle. Hrachovú polievku na sladko nájdeme v Hlohovci a šošovicovú v Nových Zámkoch a Nitre. Ryba ako druhý chod prevláda vo väčšine domácností, v Bratislave zvyknú byť ako príloha opekané zemiaky a napríklad v Trenčíne zemiaková kaša.

 Stredné Slovensko

V Banskej Bystrici sme pred večerou zvykli zjesť každý strúčik cesnaku a po ňom nasledovala klasická kapustnica s vyprážaným kaprom. Čo bolo trošku iné bol krížik z medu, ktorý nám na čelo spravil otec rodiny a doteraz si spomínam ako sa ťažko zmýval. Nechávali sme aj zasvietené svetlo vo všetkých miestnostiach ako symbol jednoty a pomoci. Najmladšie dieťa je vždy hlavný „rozbalovač“ darčekov, ktoré následne rozdá po celej rodine.

 Východné Slovensko

Aj tu sa začína štedrá večera modlitbou a rodina nesmie počas nej odísť od stola, snažia sa zotrvať pri stole čo najdlhšie. Taniere sú prestreté na stole aj pre tých, ktorí nemohli prísť alebo už nie sú medzi živými. Večera pozostáva z kapustnice a plnených domácich pirohov. Plnka môže byť bryndzová, syrová, zemiaková či cibuľová. Známe sú aj opekance či lokše s makom. Deti sú súčasťou celodenných príprav a tie staršie môžu ísť so starými rodičmi na polnočnú omšu.

V poslednú adventnú nedeľu sa pozrieme na to kam sa s deťmi môžete ísť zabaviť kým sa usadíte k štedrej večeri.

- - Inzercia - -