Dnes je piatok, 27.máj 2022, meniny má: Iveta
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Čo spraviť s nechcenými darmi

december 25, 2019 - 12:00
Zdravím Vás milí rodičia súpútníci. Aký bol váš Štedrý deň? Želám si, aby bol krásny, pokojný a vy spokojní. Určite to tak v mnohých prípadoch i bolo. Pre tých, čo to mali inak môže byť užitočná dnešná téma- čo spraviť s nechcenými darčekmi.
Foto: 
pixabay.com

V niektorých prípadoch ste to možno zahrali do outu a nenechali ste na sebe nič poznať. V iných možno prišlo k menším či väčším škriepkam a možno dokonca k slzám a výčitkám. Nech to bolo akokoľvek, nechcený dar je tu a pred vami leží dilema čo s ním.

Domáce zviera

Úprimne si myslím, že akékoľvek zviera nie je vec. Nepríde mi vhodné, ak je zvolené za dar či na Vianoce, či na iný sviatok. Ak sa však už vo vašom dome ocitol domáci maznáčik darovaný Ježiškom bez vášho vedomia, skúste zapojiť všetky nervové bunky a synapsie na to ako túto šlamastiku vyriešiť. Pomôcť vám môžu i nasledovné otázky:

  • Je možnosť zvieratko vrátiť Ježiškovi s tým, že sa oň patrične postará?
  • Vie Ježiško o možnosti vrátenia maznáčika na miesto jeho pôvodu?
  • Je v mojom okolí niekto, kto by mohol mať z maznáčika skutočný osoh a navzájom by si mohli spríjemniť spoločné chvíle?
  • Je v mojom okolí niekto, kto sa stará a domáce zvieratá, vie im poskytnúť dočasnú opateru a následne nájsť nový trvalý domov?
  • Sú v mojom príbytku vytvorené podmienky na život s maznáčikom?
  • Dokážem svoje deti viesť k zodpovednej starostlivosti o živé stvorenie?

Odpovede na jednotlivé otázky vás môžu naviesť na priame riešenie.

rabbit-3660673_1280.jpg

Foto: 
pixabay.com

Materiálne dary

Možností čo spraviť s materiálnymi darmi máte mnoho. Skúste sa vyhnúť prehodeniu bremena na niekoho iného tým, že darované len darujete bezhlavo ďalej. Možno sa skúste zamyslieť i nad motiváciou Ježiška dať vám práve takýto dar. Ak to uznáte za vhodné, o dare si pohovorte, nech sa vyhnete nedorozumeniam v budúcnosti.

Ak sa predsa len rozhodnete darček darovať ďalej, citlivo zvážte nového príjemcu a buďte si stopercentne istí, že mu dar naozaj poslúži. Ak to tak nevidíte, zvážte nasledovné možnosti:

  • Vrátenie daru do obchodu v prípade, že ste k nemu dostali i účet
  • Výmena daru za niečo iné na tzv. swape. (z angl. swap – vzájomná výmena, na sociálnych sieťach sa môžete o organizovaných výmenách aj vo vašom meste dozvedieť viac)
  • Prerobenie daru na predmet, ktorý vám prinesie osoh
  • Poskytnutie daru na dobročinné účely

Dúfam, že vám moje tipy a nápady padnú vhod. Aj tak si však pamätajte, že ak nesprávne zvolené dary boli hlavným problémom týchto Vianoc, stále ste na tom lepšie ako väčšina sveta.

Zajtra si povieme viac o tom, ako si predĺžiť vianočnú atmosféru.

- - Inzercia - -