Dnes je piatok, 07.máj 2021, meniny má: Monika
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Čo so škaredým dňom alebo ako zabaviť dieťa i seba a nezblázniť sa pritom II.

január 02, 2020 - 12:00
O knižniciach a kníhkupectvách sme sa bavili už včera. Čo však robiť, ak chceme napriek počasiu trochu čerstvého vzduchu?
Foto: 
pixabay.com

There is no bad weather...

Áno, naši milí severskí priatelia, skutočne existujú v podmienkach, o akých by sa nám nechcelo ani snívať a pritom ich deti trávia čas vonku v akomkoľvek nečase, usmiate a odolné. Slovami môjho kanadského kamaráta: „Toto je zima a dážď? Haha my kanadské deti vyrastáme v mokrých ponožkách“. Nesmierne sa bavil na mojom pokuse vo vetre a daždi otvoriť dáždnik a tak som to vzdala. Asi to naozaj treba len znášať. Zaobstarať si jeden pár gumákov a pršiplášť pre vás a pre dietky protidažďový komplet a taktiež gumáky. Nemusí to ani stáť veľa financií, ak hodíte reč so susedami čo majú staršie deti, je možné, že niektoré kúsky u vás pristanú i samé a služobne staršie matky sa potešia, že nemusia mať doma haraburdy navyše. Na jeseň tieto artikle často predávajú i reťazce zastúpené v každom menšom či väčšom slovenskom meste. Že v tom deti vyzerajú ako Harvepíno? No a čo, veď i tak pôjdu do blata.

ice-skates-1082514_1280.jpg

Foto: 
pixabay.com

„Vo Švédsku máme oblečenie do dažďa ako povinnú výbavu do škôlky, ak ho nedonesiem, nemusia mi dieťa v ten deň vziať. Máme tam i sušičky, kde sa to deťom hneď po pobyte vonku dá vysušiť a tak dieťa môže ísť domov opäť v suchu“, prezradila mi Dominika, ktorej dve deti sú už švédskymi občanmi. Baby, jasné, že môžete dážď a zimu neznášať, ale kto vraví, že musíte ísť von i vy. „So susedkou si zvykneme spraviť kávu, zídeme v našej bytovke dolu k bráne, tú otvoríme dokorán a vypustíme šelmy...hneď pred vchodom máme na chodníku super výmol, a hádaj, kde deti najradšej skáču vo svojich antivodných brneniach.. no a my si v teplúčku brány vypijeme kávičku, domovníčka nám tam dokonca dala dve stoličky“, smeje sa moja kamarátka Katka. Jasné, že toto ródeo netrvá dlho, aj 15 minút je lepších ako nič. Často však po takej intenzívnej chvíľke deti zrazu doma dokážu kresliť či čítať. A ak nie? No tak ďalšie kolo. Ak však rada testujete svoju komfortnú zónu a dávate si výzvy, môžete skúsiť v daždi i stanovať. Pre Švédov a Kanaďanov bežné.

Ako to máte Vy? Tiež ste zástancami pobytu vonku v každom počasí?

Zajtra sa na vás teším opäť. Zatiaľ dovidenia.

- - Inzercia - -