Dnes je štvrtok, 22.október 2020, meniny má: Sergej
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

PRIESKUM: Postoj okolia žien k ich neželanému tehotenstvu býva zarážajúci!

január 03, 2020 - 11:00
Ženy veľmi vnímajú postoj okolia k neželanému tehotenstvu a názory najbližších, ale i vzdialených ľudí. Vplýva to aj na ich rozhodnutie. Tvrdí to poradkyňa z Poradne Alexis Júlia Kniezová.

 „Je ľahké povedať, že žena sa o svojom tehotenstve má rozhodnúť sama, avšak naša skúsenosť je taká, že sa nerozhoduje len sama,“ podotkla. V Poradni Alexis už desať rokov pomáhajú tehotným ženám, ich deťom a ženám po umelom alebo spontánnom potrate.

Projekt Poradne Alexis začalo realizovať občianske združenie Fórum života, ako jeden zo svojich projektov konkrétnej pomoci tehotným ženám v krízovej situácii. Za celé fungovanie poradne riešili poradkyne vyše 1 600 prípadov. Len od januára ich bolo viac než 250. Prípady poradne sa prevažne týkajú neplánovaných tehotenstiev. Do 20 percent prípadov sa týka vyrovnávania sa s umelým či spontánnym potratom.

Úloha partnera

Dôležitú úlohu ako ďalej pri neželanom tehotenstve zohráva postoj partnera – otca dieťaťa, avšak často aj postoj rodičov ženy, svokry či priateliek. „Dôležitý pre ženy je aj názor lekára, v prípadoch, ke´d je zdravie dieťatka či ženy neisté. Ak lekár v tejto neistote ponúkne žene namiesto možnej, dostupnej a adekvátnej zdravotnej starostlivosti interrupciu, žena často nemá možnosť sa voči takému tlaku vzdelaného odborníka brániť,“ priblížila Kniezová. Dodala že aj médiá vytvárajú určitý tlak na ženy v podobe názorov, že je potrebné sa pred tehotenstvom chrániť a žena, ktorá čaká neplánované dieťa, je vlastne nezodpovedná a hlúpa. „Faktom však je, že každá antikoncepcia môže zlyhať a je smutné, ak žena podstúpi interrupciu len preto, aby v spoločnosti nevyzerala nezodpovedne. V našej poradni sa stretávame s tým, že žena by si aj dieťa chcela nechať, ale názory typu „nebuď hlúpa, pokazíš si život“ alebo „už je naozaj na čase, aby si šla pracovať“, ju presvedčia o opaku,“ vysvetlila Kniezová. V poradni sa však stretávajú aj s tým, že ženu podporia v rozhodnutí nechať si dieťa priateľky, susedka, všímavé kolegyne či kolegovia.

Čo vplýva na rozhodnutie?

Informovanie partnera o tehotenstve podľa Kniezovej záleží na tom, ako žena vníma neplánované tehotenstvo a perspektívu partnerského vzťahu. „Myslím, že väčšina žien v partnerskom vzťahu skôr či neskôr muža informuje a hľadá podporu pri rozhodovaní, a keď teda v partnerskom vzťahu je, dúfa, že neostane ani v tejto situácii sama. Takéto ženy vnímajú postoj muža, ktorý povie „ty sa musíš rozhodnúť sama“ ako zradu a aj určité sklamanie. Potom je mnoho žien, a tie tvoria asi väčšinu klientok našej poradne, ktoré s mužom, s ktorým otehotneli, ani nemajú vybudovaný vzťah, prípadne sú práve v situácii ukončenia vzťahu či rozvodu. Tam je tá situácia iná, niektoré sa rozhodnú muža informovať, niektoré chcú situáciu riešiť samé, s tým, že už s mužom s ktorým vzťah ukončili, akoby nechcú mať nič spoločné,“ priblížila. Dodáva, že sa nájdu aj ženy, ktoré neinformujú ani manžela, keďže majú inú predstavu o smerovaní svojho života, ako venovať sa materstvu.

Pocity (ne)viny

Do poradne sa ženy vo väčšine ozývajú e-mailom, prípadne telefonujú. Ide o mladé dievčatá, študentky, ale rovnako aj ženy v strednom veku, ktoré už majú viac detí a ďalšie tehotenstvo neplánovali. Ak sa ženy do poradne rozhodnú prísť, zväčša chodia samé, ale stáva sa, že prídu aj s partnerom a problém riešia spoločne. V poradni sa však stretávajú aj s mužmi, ktorí hľadajú pomoc, lebo sa so situáciou, keď sa žena rozhodla ísť na interrupciu aj napriek ich nesúhlasu, nevedia vyrovnať. „Cítia veľký pocit viny, beznádeje a zlyhania, že sa situáciu nepodarilo vyriešiť inak,“ priblížila.

Poradňa Alexis má pracoviská v Bratislave a Banskej Bystrici. Projekt sa realizuje s podporou z Európskeho sociálneho fondu a Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci Operačného programu Ľudské zdroje. Bezplatné poradenstvo sa im darí poskytovať aj vďaka podpore ochotných ľudí.

- - Inzercia - -