Dnes je štvrtok, 21.október 2021, meniny má: Uršuľa
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Záujmové krúžky- plávanie pre deti

október 04, 2021 - 10:23
Do témy krúžkov sme nazreli už minulý týždeň. Dnes sa zameriame na najmenšie detičky a mnohými obľúbenú činnosť- detské plávanie.
Foto: 
pixabay.com

Detské plávanie patrí medzi stálice na našom trhu už pomerne dlho a sľubované benefity sú siahodlhé, okrem iného sa pobytom vo vode zlepšuje pamäť, reč, motorika, orientačné schopnosti aj rovnováha. O svojich skúsenostiach mi porozprávali mamičky z jedného z takýchto plaveckých centier v hlavnom meste.

Odporúčaný vek

Deti s rodičmi môžu začať plávať už vo veku 3 mesiace a kurzy trvajú až do troch rokov dieťaťa. Mnohé centrá na tieto kurzy nadväzujú a pre väčších ponúkajú samostatné lekcie bez sprievodu rodičov. Ak vodu milujete a čakať do troch mesiacov sa vám zdá dlho, skúste sa opýtať na vaňové lekcie v pohodlí vášho domova.

Lekcia

Bežná lekcia trvá 30 až 45 minút v závislosti od veku vášho dieťaťa. Bábätkám 30 minút úplne stačí, zatiaľ čo trojročných z vody vyberáte takmer násilím aj po trištvrte hodine. „Myslela som si, že plávať s malým dokážem i sama, keď som si však zvážila hygienu na bežnej plavárni pre dospelých a pobyt tam s takým malým bábätkom, radšej som si to rozmyslela a teraz neľutujem. Sama by som ani neprišla na cviky a aktivity, ktoré robíme, hoci sú jednoduché, a celkovú atmosféru a pocit bezpečia vysoko oceňujem“, povedala mi Sisa.

Vybavenie

Detské plavárne okrem bazéna zväčša disponujú aj detským kútikom a saunou s miernou teplotou (cca 60 °C). Tá má blahodarné účinky na imunitu dieťaťa aj na vašu psychiku. „Vždy po lekcii sa najviac teším na saunu a moja dcéra tiež. S ostatnými mamami sa tam aspoň chvíľu porozprávame a deti si to tiež užívajú. Von, ak aj zrovna mrzne, vychádzame odolnejšie a so širokým úsmevom na tvári“, prezradila mi Majka. V detskom kútiku viete deti nakŕmiť po lekcii, čo oceníte najmä v prípade, že nadišiel čas príkrmu či obeda a detičky sa tam tiež radi vyšantia, ak vám vznikne nečakaný prestoj.

Čo môžete očakávať

Lekcia sa vždy začína uvítacou pesničkou, ktorá sa mení v závislosti od veku. Najmenšie detičky sú vždy v rukách rodičov, tie čo už vedia chodiť, majú  rozcvičku samostatne. Nasledujú hravé cviky a cvičenia smerujúce k tomu, aby dieťa neskôr začalo plávať samo. Veľkou súčasťou hodiny je potápanie, trénuje sa so signálom či bez, podľa centra, v ktorom plávate. Hodinu uzatvára voľná hra vo vode a potom, ak chcete, pobyt v saune. Rodič je vždy prítomný v bazéne a nesie zodpovednosť za svoje dieťa. Lekcie vedú certifikovaní inštruktori, o odbornej spôsobilosti sa informujte ešte pred prihlásením sa na kurzy. Ceny kurzov sú rôzne a pohybujú sa v rozmedzí 15 až 25 EUR za lekciu. Existujú i bazény so slanou vodou, ale aj tie s obyčajnou musia spĺňať najvyšší hygienický štandard. Určite neočakávajte olympijské štadióny či obrovské bazény. Pláva sa zväčša v malých bazénoch s metrovou vodou a v skupinkách po päť detí.

Ak nad plávaním premýšľate, jediné čo vám pomôže je ísť sa pozrieť a skúsiť. Mamičky, s ktorými som sa rozprávala, boli veľmi pozitívne, netrápte sa však ani nad tým, ak vám plávanie nie je po vôli. 

baby-76087_1280.jpg

Foto: 
pixabay.com- - Inzercia - -