Dnes je utorok, 11.august 2020, meniny má: Zuzana
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Detské kútiky a čo od nich očakávať

január 30, 2020 - 12:00
Ahojte, dnes si povieme niečo o detských kútikoch a o tom, čo vlastne od nich možno očakávať. Úprimne, dlho som sa im vyhýbala považujúc ich za príliš komerčné a zbytočne predražené, ale, ako sa vraví, prišiel na psa mráz. Nakoniec sú moje skúsenosti veľmi pozitívne.

Cena

Detské kútiky, ak nie sú pridanou hodnotou nejakého konkrétneho podniku, sú platenou službou. Čosi ako spoplatnené ihrisko, väčšinou vnútri a teda fungujúce bez ohľadu na počasie. Môžete namietať, že prečo za niečo platiť, ak to môžete mať inde zadarmo. Bohužiaľ nemôžete. Vybavenosť takéhoto kútika vysoko prevyšuje bežné detské ihrisko a teda poplatok je opodstatnený. V hlavnom meste sa pripravte na cenu okolo 3,50 EUR za hodinu alebo využite zvýhodnené časy, keď za cenu okolo 3 EUR môžu deti šantiť aj 3 hodiny. V menších mestách si tiež pripravte aspoň 2 eurá.

Vybavenie

V rámci vybavenia sú rozdiely obrovské. Vopred si zistite či je konkrétne miesto vhodné i pre vašu vekovú kategóriu. Stálicou a hviezdou takmer všetkých kútikov je bazén s loptičkami. Ak sú vaši drobci menší, spýtajte sa či má kútik mäkkú detskú telocvičňu alebo zónu, kde sa zahrajú aj bábätká. Tí väčší milujú, skákacie hrady, trampolíny, rôzne šmykľavky a prekážkové dráhy. Tie viete nájsť takmer všade. Niekde majú dokonca aj zóny s odrážadlami a malé dopravné ihrisko. Čo sa vás týka, takmer všade vás pohostia kávou a máte možnosť dať si aj z jednoduchých pokrmov. Ak ste zástancami zdravej výživy alebo je u vás v rodine nejaká intolerancia, menu si tiež preštudujte vopred, nech viete či si proviant radšej priniesť z domu.

boys-286796_1280.jpg

Foto: 
pixabay.com

Výhody a nevýhody

Ako som spomínala kútiky bývajú zväčša kryté a teda nezáleží na tom, či prší a či sneží. Na druhej strane, ak je vonku pekne, je škoda ostávať vnútri. Vtedy, ak chcete svoje ratolesti zabaviť niečím extra, obzrite sa po kútikoch s vonkajšou zónou. Nevýhodou kútikov môže byť ich preplnenosť v čase špičky, teda po práci a cez víkendy. Sú tiež miestami, kde sa sústreďuje najväčšie množstvo baktérií a vírusov, preto sa im v čase chrípkovej epidémie vo vašom meste radšej vyhnite.

Hocikde sa nachádzate, nezabudnite na ohľaduplnosť. Nenavštevujte kútiky chorí či s chorými deťmi, aby neprišlo k nakazeniu iných. Tiež nechajte deti byť deťmi. Ak neubližujú sebe, iným ani vybaveniu, skúste ich len pozorovať a zbytočne nevstupovať do ich hier a konfliktov. Môžu sa naučiť vzácnym lekciám v interakcii s inými, ako aj potrénovať asertivitu a empatiu.

Skúste aj môj tip v boji s nudou- navštívte detský kútik v susednom meste či štáte. Zajtra sa na vás teším opäť.

- - Inzercia - -