Dnes je nedeľa, 17.január 2021, meniny má: Nataša
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Dôchodky po novom: Ak dostávate minimálnu penziu, polepšíte si takmer o 50 eur

január 24, 2020 - 14:58
Od nového roka si prilepšia dôchodcovia. Najväčší skok pocítia tí, čo poberajú minimálny dôchodok. Štátom garantovaná najnižšia penzia sa zvyšuje o 48 eur. Dosiahne tak sumu 334 eur.
Foto: 

Dôchodky sa navyšujú každoročne podľa aktuálne platných pravidiel – o medziročný rast spotrebiteľských cien za domácnosti dôchodcov za prvý polrok daného roka, v tomto prípade za rok 2019, alebo o minimálnu valorizačnú pevnú sumu daného druhu dôchodku, podľa toho, čo je pre penzistu výhodnejšie. Všetky druhy dôchodkov sa tak k 1. januáru 2020 mierne upravili. Podľa aktuálnych údajov sa starobné dôchodky navýšili o 2,9 percenta alebo o pevnú sumu deväť eur. Predčasný starobný dôchodok sa zvyšuje o 8,70 eura, invalidný dôchodok s mierou poklesu nad 70 percent o 7,60 eura, invalidný dôchodok s mierou poklesu do 70 percent o 4,30 eura, vdovský a vdovecký dôchodok o 5,80 eura a sirotský dôchodok o 2,70 eura. O zvýšenie dôchodku nie je potrebné požiadať, dôchodky sa zvýšia automaticky. Rozhodnutie o zvýšení pošle Sociálna poisťovňa poberateľom v januári. Nezvyšujú sa vdovské, vdovecké a sirotské dôchodky vymerané zo starobného, predčasného starobného alebo invalidného dôchodku, ktorý bol v roku 2020 už zvýšený.

Minimálny dôchodok – rázny nárast

K najväčším zmenám dochádza pri minimálnom dôchodku. Od 1. januára 2020 sa zmenil systém výpočtu minimálneho dôchodku, a to jeho naviazaním na priemernú mzdu. Na dosiahnutie minimálneho dôchodku bude po novom potrebné splniť podmienku tridsať rokov obdobia dôchodkového poistenia. Ľudovo povedané, musíte mať odrobených tridsať rokov, počas ktorých ste si platili sociálne poistenie. Pri tridsiatich rokoch bude výška minimálneho dôchodku predstavovať 33 percent z priemernej mzdy na Slovensku spred dvoch rokov, čo v roku 2020 predstavuje 334,30 eura. Ak vaše obdobie dôchodkového poistenia je vyššie ako tridsať rokov a menej ako štyridsať rokov, tak minimálny dôchodok sa vám bude zvyšovať za každý rok o 2 percentá zo sumy životného minima. Pri štyridsať a viac rokoch dôchodkového poistenia sa za každý rok zvýši o tri percentá zo sumy životného minima pre plnoletú fyzickú osobu. Zároveň sa mení aj valorizácia minimálneho dôchodku – zvyšovať sa bude pravidelne v súlade s rastom priemernej mzdy a aj s rastom životného minima.

Zjemnili kritériá

Inštitút minimálneho dôchodku bol do slovenskej legislatívy zakomponovaný v roku 2015. Jeho výška pôvodne závisela od počtu kvalifikovaných rokov dôchodkového poistenia a platného životného minima. Príslušný zákon o sociálnom poistení však vlani poslanci novelizovali. Jedinou podmienkou ostáva existencia príjmu u žiadateľa v roku, z ktorého boli zaplatené sociálne odvody. Podmienky na priznanie minimálneho dôchodku sa tak zmiernili, čo znamená, že vzrástol počet poberateľov minimálneho dôchodku. Kým v roku 2019 tento druh penzie dostávalo približne 51 000 dôchodcov, v tomto roku podľa odhadov Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny ich počet narastie na asi 170 000.

Na výplate intenzívne pracujú

Zvýšenú sumu pri minimálnych dôchodkoch dostanú penzisti vyplatenú vo februári, spätne aj za január. Mnohí za to poisťovňu kritizujú, prečo to nie je hneď od začiatku roka. Sociálna poisťovňa sa však bráni: „Vzhľadom na to, že zákon o minimálnych dôchodkoch bol novelizovaný v októbri 2019 a v decembri 2019 bol opäť upravovaný, dostali poslanci NR SR Sociálnu poisťovňu do časovej tiesne. Zmena pri výplate dôchodkov je kontinuálny proces, ktorý treba dopredu pripraviť. Na to slúžia aj zákonné lehoty na výplatu dávok, v tomto prípade 60 dní. Upozorňujem, že posledná úprava zákona bola v decembri. Ak teda niekto tvrdí, že Sociálna poisťovňa už v súčasnosti s výplatou minimálnych dôchodkov mešká, tak veci buď nerozumie alebo politizuje,“ vysvetľuje hovorca Sociálnej poisťovne Peter Višváder. „Priebežne zadávame informácie zo spisov poberateľov minimálnych dôchodkov do systému a ten postupne generuje súbory potrebné na rozhodnutia a výplatu dôchodkov. Sociálna poisťovňa robí všetko pre to, aby zákonné lehoty pri výplate minimálnych dôchodkov dodržala. Treba zdôrazniť, že každý dostane – aj spätne – všetky peniaze, na ktoré má zo zákona nárok, bez ohľadu na výplatný termín,“ dodáva hovorca poisťovne.

- - Inzercia - -