Dnes je štvrtok, 26.máj 2022, meniny má: Dušan
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Nová morová rana sa volá koronavírus

január 24, 2020 - 14:58
Celosvetová panika a strach okolo koronavírusu naberá na obrátkach. Pre záhadný vírus, ktorý sa už stihol rozšíriť aj do ďalších krajín, zatvárajú v Číne celé mestá. Lekári len bezmocne počítajú obete. Ku koncu minulého týždňa umrelo 26 a počet nakazených stúpol na 830. Odhaduje sa, že počet infikovaných koronavírusom sa môže pohybovať až medzi štyri až až osemtisíc.
Foto: 

Koronavírus

Ochorenie sa začalo šíriť v čínskom meste Wu-chane ešte koncom decembra minulého roka. Spočiatku sa nakazilo len niekoľko desiatok ľudí a zdalo sa, že nie je nebezpečné. V krátkom čase vedci zistili, že ide o úplne nový neznámy koronavírus. Zaradili ho do rovnakého rodu ako vírusy SARS a MERS. „Nováčika“ označila Svetová zdravotnícka organizácia ako 2019-nCoV. Pomenovanie koronavírus vzniklo na základe vzhľadu mikróbov, ktoré majú okrúhly tvar a akoby nasadenú korunu. Koronavírus sa šíri vzduchom a napáda dýchacie cesty. Spôsobuje horúčku a kašeľ a má príznaky podobné zápalu pľúc. Lekári ho klasifikujú ako vážny zápal pľúc, pretože spôsobuje smrť. Zlá správa je, že sa prenáša z človeka na človeka. Nebadaný začiatok ochorenia pripomína bežné nachladnutie, umožňuje jeho ľahké šírenie, pretože chorý nevie o infekcii a je naďalej v kontakte s ostatnými. To, že ide naozaj o veľmi nebezpečný vírus dokazuje aj to, že vo Wu-chane stavajú špecializovanú nemocnicu s kapacitou tisíc lôžok, ktorá bude slúžiť len pacientom nakazeným koronavírusom.

Zdrojom sú hady

Bádatelia si myslia, že zdrojom nákazy sú hady – konkrétne dva druhy – silne jedovatý bungar a čínska kobra. Ľudia sa s infikovanými plazmi dostali do kontaktu na jednom z miestnych trhovísk v čínskom meste Wu-chan. Odtiaľ sa nákaza rozšírila.

Ani dnu, ani von

Kvôli nebezpečnému vírusu v Číne už uzavreli mesto Wu-chan – epicentrum nákazy. V desaťmiliónovom sídle zrušili dopravné spojenia – lety, cesty rýchloželeznicou, diaľkové autobusy, trajekty aj mestskú hromadnú dopravu. Pre obyvateľov to znamená, že mesto nemôžu opustiť a nikto nemôže pricestovať do mesta. Ulice pripomínajú mesto duchov. Zatvorené sú aj kaviarne, kiná a niektoré predajne s oblečením tiež stiahli rolety. Podobné, takmer vojnové opatrenia, zaviedli v ďalších siedmich mestách, vrátane sedemmiliónového Chuang-kangu a mesta E-čou, ktoré sa nachádza oproti Chuang-kangu na opačnom brehu Žltej rieky. Ľudia, ak vyrazia do ulíc, musia mať na tvári ochranné rúška. V celej krajine, vrátane hlavného mesta Pekingu, zrušili oslavy lunárneho nového roka, ktoré sú medzi domácimi veľmi obľúbené. Zavreli aj svetoznámy čínsky múr a Disneyland v Šanghaji. Hygienici si myslia, že takto zabránia ďalšiemu šíreniu koronavírusu v Číne aj vo svete. Odborníci však varujú, že už je neskoro. Vírus sa už totiž rozšíril aj do iných krajín. Zaznamenali ho v Japonsku,  Južnej Kórei, na Taiwane, v Thajsku, vo Vietname, v Singapure aj v USA a v Saudskej Arábii. Na letiskách, na ktorých majú priame spojenie s Čínou a jej okolitými krajinami, monitorujú telesnú teplotu všetkých cestujúcich prichádzajúcich z nich.

Ako sa chrániť pred koronavírusom

Ku koronavírusu vydal odporúčanie už aj hlavný hygienik SR  Ján Mikas. Uvádza sa v ňom, že na Slovensku sme zatiaľ tento vírus nezaznamenali. Riziko šírenia ochorenia v EÚ je mierne. Cestovateľom do postihnutých oblastí odporúča nasledujúce opatrenia:

  1. Dať sa zaočkovať proti chrípke najmenej dva týždne pred odchodom.
  2. Vyhýbať sa miestnym trhom s predajom rýb a živých zvierat, zamedziť kontaktu s týmito zvieratami.
  3. Dodržiavať prísnu osobnú hygienu a hygienu potravín.
  4. Kontrolovať svoj zdravotný stav štrnásť dní po príchode z postihnutej oblasti.
  5. Ak sa u vás objavia príznaky ako horúčka a kašeľ, vyhľadajte lekára a upozornite ho, že ste boli v oblasti šírenia koronavírusu.

 

- - Inzercia - -