Dnes je utorok, 20.október 2020, meniny má: Vendelín
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Bakteriálna vaginóza – tichý nepriateľ tehotenstva!

január 27, 2020 - 16:00
Stres a panika z predvianočného obdobia možno poznačila aj vás. Oslabenie imunity, choroba a následné užívanie antibiotík a liečiv. Vianoce sú už síce dávno zabudnuté, ale čas exotických dovoleniek či lyžovačiek je tu.

Ak nie exotických dovoleniek, tak minimálne nás chladné večery lákajú k častejším návštevám wellness centier a sáun. Tak ako letnú, aj zimnú sezónu by si každá žena chcela užiť s maximálnou pohodou a bez komplikácií ako sú pálenie, svrbenie, nepríjemný rybací zápach a výtok. O tom, aké intímne ťažkosti trápia ženy najčastejšie a čo môžu spôsobiť, sme sa porozprávali s gynekológom MUDr. Jozefom Špankom.

„Horúce a vlhké prostredie je najkritickejšie, pretože práve tieto podmienky nahrávajú baktériám a tak vytvárajú dokonalú príležitosť množiť sa anaeróbnym baktériám a postupne narúšať priaznivú rovnováhu v pošve,“ hovorí gynekológ MUDr. Jozef Španka.

Bakteriálna vaginóza vs. mykóza

Určite budete súhlasiť, že pre každú zo žien je „strašiakom“ práve vaginálna mykóza. Avšak, pozor! Až 74 % žien si mylne spája svrbenie, pálenie a zápal v pošve s mykózou.[1] „Bakteriálnu vaginózu mnoho žien nepozná, nakoľko je širokej verejnosti menej známa. Avšak, v skutočnosti ide o veľmi bežné ochorenie a zaslúži si rovnakú, ak nie dokonca väčšiu pozornosť, najmä u tehotných žien,“ upresňuje odborník a dodáva, čo môže spôsobiť neriešenie bakteriálnej vaginózy tehotným ženám: „Ak sa bakteriálna vaginóza objaví v skorom štádiu gravidity, zvyšuje sa riziko komplikácií ako predčasný odtok plodovej vody, predčasný pôrod, postpartálna endometritída, potrat, chorioamnionitída, PID po aborte a zápalové komplikácie po operačných výkonoch. Práve preto by ste mali venovať zvýšenú pozornosť aj prevencii.“

Bakteriálna vaginóza vzniká v dôsledku premnoženia baktérií Gardnerella vaginalis, ktoré ničia zdraviu prospešné laktobacily a tým sa zvyšuje aj pH pošvy.

Bakteriálna vaginóza – ako sa prejavuje?

„Zaujímavé je, že až 50 % žien nemusí mať absolútne žiadne prejavy ochorenia“, hovorí MUDr. Jozef Španka, „zvyšných 50 % trápia rovnaké ťažkosti – okrem zvýšeného pH (môže mať hodnoty až do 7.0; normálne pH je v rozmedzí 3.8-4.5) aj riedky bielosivý výtok s intenzívnym rybím zápachom, ktorý sa ešte zintenzívni po pohlavnom styku. Taktiež aj pocity svrbenia, pálenia a bolesti“, dodáva.

7 nástrah, ktorým sa radšej vyhnite:

  1. Prehnaná alebo naopak nedostatočná hygiena, časté výplachy pošvy
  2. Používanie parfumovaných gélov/mydiel
  3. Nosenie syntetického spodného prádla
  4. Striedanie partnerov a nechránený pohlavný styk
  5. Nesprávna životospráva – nadmerný stres, únava, zlé stravovacie návyky
  6. Časté užívanie antibiotík a liečiv
  7. Mať na sebe príliš dlho mokré plavky

Zdravé pošvové prostredie nielen počas tehotenstva

Baktérie spôsobujúce bakteriálnu vaginózu sú často schopné pripojiť sa k spermiám a tak sa dostať až do krčka maternice, pohlavných orgánov a spôsobiť zápalové ochorenie malej panvy. „Tehotné ženy často trápia vaginálne infekcie.  V súčasnosti sa na liečbu bakteriálnej vaginózy používajú antibiotiká, čo predstavuje riziko pre matku i plod – potrat či predčasný pôrod. Práve z tohto dôvodu by malo byť prijímanie tohto lieku minimalizované,“ hovorí gynekológ MUDr. Jozef Španka.

Výborná alternatíva

Alternatívou antibiotík nielen u tehotných žien je voľno predajný vaginálny gél Lactofeel s obsahom kyseliny mliečnej a glykogénu. Jeho použitie je možné nielen pri výskyte bakteriálnej vaginózy, ale aj ako prevencia jej vzniku, napríklad pred návštevou sauny či bazénu. Vaginálny gél odstraňuje intímny zápach, obnovuje normálnu vaginálnu kyslosť a rast tvorby laktobacilov v pošve.  „Používanie vaginálneho gélu je bezpečnejšie ako perorálna antimikrobiálna terapia, hlavne počas tehotenstva,“ dodáva na záver MUDr. Jozef Španka.[1] Prieskum realizovaný na vzorke 579 žien spoločnosťou Exeltis pod značkou Lactofeel

- - Inzercia - -